KAPITÁN PROTI KANONÝROVI. Jaroslav Plašil z Bordeaux (vlevo) v souboji se

KAPITÁN PROTI KANONÝROVI. Jaroslav Plašil z Bordeaux (vlevo) v souboji se Zlatanem Ibrahimovicem z Paris Saint-Germain. | foto: Reuters

Češi v zahraničí: Plašil připravil šanci, o Poláka se rozbíjely útoky

• 1
Matěj Vydra dvěma góly pomohl k drtivému vítězství Watfordu 4:0, Tomáš Pekhart Norimberku zařídil bod za remízu 1:1. Dva útočníci, kteří se v národním mužstvu perou o místo, na sebe o víkendu upozornili ze všech českých fotbalistů nejvíc. Jak si vedli další Češi?

Anglie: na hřišti jen Čech a Vydra

Ve sněhu mu mrzly nohy, Petr Čech v londýnském derby pomohl Chelsea k vítězství nad Arsenalem 2:1. Ve druhém poločase ho ze sóla překonal Walcott, vystřelil dobře, český brankář neměl moc šancí zasáhnout. Ve zbývající půlhodině už vydřené body pohlídal. "Byl to boj až do konce, museli jsme to ubránit," řekl Čech.

Je to sice jen druhá liga, ale v Anglii platí za velmi těžkou soutěž. Vydra v ní letos dal už šestnáct gólů, ač je ve Watfordu často náhradníkem. Proti Huddersfieldu nejdřív byl faulován a spoluhráč z penalty poslal tým do vedení. Pak Vydra skóroval dvakrát ve druhém poločase. Nejdřív střelou na zadní tyč a pak si s brankářem soupeře poradil i zblízka. Když dal v 75. minutě druhý gól, byl vzápětí střídán a užil si ovací publika. Pak byl vyhlášen Mužem zápasu.

"Fanoušci mě už víc poznávají, rozdávám docela dost podpisů a fotek," poznamenal Vydra, který v anglickém klubu hostuje z Udine. Už se k němu dostávají vzkazy, že ho sledují kluby z Premier League.

Tomáš Rosický z Arsenalu kvůli lehkému zranění nebyl k zápasu na Chelsea nominován, stejně jako Daniel Pudil z Watfordu. Ten však na vlastní žádost kvůli onemocnění syna.

Francie: po Plašilově akci mohla Paříž přijít o výhru

Český reprezentační záložník Jaroslav Plašil jako kapitán vedl Bordeaux do šlágru proti St. Germain, ale k bodům mužstvo nedotáhl. Jediný gól zápasu dal před půlí Zlatan Ibrahimovic a pařížský tým se dostal do čela tabulky. Plašil hrál jednoho ze dvou defenzivních záložníků, devět minut před koncem připravil šanci pro Saiveta, ale jeho střelu Sirigu vyrazil na roh.

Mario Lička odehrál na postu pravého křídelního hráče za Brest hodinu. Když střídal, hostující St. Etienne už vedl 1:0. Ve zbytku času se Ličkovu týmu vyrovnat nepodařilo.

David Rozehnal z Lille seděl na lavičce, jeho tým doma podlehl Nic 0:2.

Itálie: Kozák hrál chvíli, Vacek se Zimou ani to

Ze tří českých fotbalistů, které mají v kádrech italské kluby, nastoupil jen Jan Kozák. Za Lazio český útočník odehrál v Palermu posledních deset minut. Vystřídal Ledesmu a na hřišti se radoval z vyrovnání na 2:2, které zařídil z penalty Hernanes. Kamil Vacek z Chieva a Lukáš Zima z FC Janov seděli na lavičce.

Německo: souboj Pospěcha s Krmašem skončil remízou

Tomáš Pekhart dal v bundeslize gól poprvé od 1. září a i tenkrát proti Dortmundu jeho trefa přinesla bod za remízu 1:1. S Hamburkem skóroval v 75. minutě střelou bez přípravy asi ze šesti metrů, chvíli před tím poslal hosty do vedení Rudněvs hlavičkou.

Z dalších pěti Čechů, kteří ve víkendovém 19. kole nastoupili, se z vítězství radovali už jen dva střední záložníci Jan Morávek z Augsburgu  a Jan Polák z Wolfsburgu.

Morávek odehrál celý zápas (3:2) na hřišti nováčka Düsseldorfu. Jeho spoluhráč Milan Petržela seděl na lavičce, za domácí čerstvá posila Martin Latka nebyl nominován.

Polák jako jeden ze dvou defenzivních záložníků Wolfsburgu pomáhal zastavovat útoky Stuttgartu, tým vyhrál 2:0.

V Mohuči proti sobě nastoupili pravý obránce Zdeněk Pospěch za domácí a stoper Pavel Krmaš za hostující Freiburg. A vedli si dobře, když utkání skončilo bezbrankovou remízou. Krmaš dostal žlutou kartu.

Naopak Theo Gebre Selassie z Brém byl součástí obrany, která dostala pět gólů, navíc doma. Ztrestal ji mistrovský Dortmund, který vyhrál 5:0.

Jaroslav Drobný s Petrem Jiráčkem z Hamburku kvůli předchozím zdravotním potížím na zápas v Norimberku nominováni, stejně tak domácí Adam Hloušek. Počkat si na svůj start musí po nemoci Michal Kadlec z Leverkusenu, Václav Pilař z Wolfsburgu pokračuje v rekonvalescenci po zranění kolena.

V méně sledovaných ligách se trefil jen reprezentační stoper Tomáš Sivok, který dal gól za Besiktas, remizoval 2:2 s Büyüksehirem.