Nebylo to poprvé a patrně ani ne naposledy.
Marný je boj klubového vedení s přesvědčením vlastních příznivců, kteří nejen palestinskou autonomii podporují dlouhé roky. Vzhledem k historii zelenobílého klubu jde o součást jejich vlastní identity.
A v době, kdy na Blízkém východě zuří otevřený válečný konflikt, jejž spustila rozsáhlá invaze teroristického hnutí Hamás na izraelské území, mohl jen málokdo čekat, že udělají výjimku.
Přesto se vedení klubu alespoň pokusilo: „Na znamení respektu a podpory všem postiženým v tomto konfliktu navléknou hráči i trenéři obou týmů černé pásky. Žádné vzkazy, vlajky ani jiné symboly spojené s válkou Izraele s Hamásem by však na stadionu v tomto čase být neměly.“
Všechno marné.
Hybnou silou, která palestinskou otázku na tribunách Celtic Parku opakovaně zdvihá, je tzv. Zelená brigáda, což je nejvýznamnější zeleno-bílé fanouškovské uskupení.
„Máme neotřesitelnou víru v to, že i fotbaloví fanoušci mají právo vyjádřit své politické názory a přesvědčení,“ tvrdí jeho zástupci. „Snahy klubu jsou přitom motivovány přesným opakem: touhou potlačit politické projevy v rámci fanouškovství Celtiku.“
I proto Zelená brigáda vyzvala všechny ostatní, aby ve středu večer na podporu Palestiny nerezignovali, což se nakonec doopravdy stalo.
Kromě severního rohu stadionu, kde se schází hlavní část fanoušků klubu, vlály černo-bílo-zelené prapory s červeným klínem také na ostatních tribunách. A Celtic proto bude znovu čelit postihům ze strany UEFA. Začarovaný kruh?
Slavný klub založili v osmdesátých letech 19. století irští katoličtí přistěhovalci, kteří v tehdejším viktoriánském Glasgow rozhodně nebyli vítáni s otevřenou náručí.
Místní, převážně protestanti, je považovali za rasově, kulturně i nábožensky podřadné. I na základě toho v Glasgow záhy vznikla legendární rivalita s Rangers, která vzhledem k mimosportovní historii dalece přesahuje fotbalové trávníky.
Ale proč ta podpora Palestiny? Fanoušci Celtiku vidí v jejím příběhu paralelu s irským bojem za nezávislost. Z podobných důvodů byli v minulosti solidární s Basky či Katalánci ve Španělsku nebo ještě dřív – v dobách apartheidu – s utlačovanými v Jihoafrické republice.
Vítěz, který si ani nekopl. Palestina, velké téma katarského šampionátu |
Kvůli palestinským vlajkám už vedení klubu platilo vysoké pokuty v letech 2014 nebo 2016, kdy je fanoušci roztáhli dokonce při utkání s izraelským Hapoelem Beer Ševa, což bylo obzvlášť citlivé téma.
Stejně tak UEFA trestala Celtic za to, že při utkání Ligy mistrů loni v září – pouhý týden po smrti královny Alžběty II. – jeho fanoušci prezentovali urážlivý transparent vůči monarchii.
Nejen proto klub v posledních týdnech přestal členům zmíněné Zelené brigády distribuovat vstupenky na svá venkovní utkání, čímž vzájemné napětí ještě vyeskalovalo.
Servítky si nebral ani izraelský reprezentant Nir Bitton, jenž v zeleno-bílém dresu Celtiku strávil devět sezon a teprve loni v létě se vrátil domů do Maccabi Tel Aviv. Na sociální síti napsal, že fanoušci jeho bývalého klubu mají „vymyté mozky“ a nařkl je z podpory teroristů.
Mimochodem, i nyní je v Celtiku jeden izraelský hráč, aktuálně zraněný křídelník Liel Abada.