Čechův rok: triumfy i těžké zranění

Petr Čech - Před několika měsíci ležel v bezvědomí a s roztříštěnou lebkou, ale už začal trénovat i žertovat. | foto: Michal SváčekMF DNES

27 2006
Londýn - Připomíná horolezce, jenž stanul po namáhavém výstupu na jednom ze svých vysněných vrcholů. Při cestě, kdy nic nenasvědčovalo blížícímu se nebezpečí, však přišel tvrdý pád mezi kameny. Fotbalový brankář Petr Čech prožil zvláštní rok: těch dvanáct měsíců bylo přelomových v dobrém i ve zlém.

Článek vyšel v MF DNES v rubrice
Češi 2006

Když se Petr Čech postaví mezi tyče fotbalové brány, vidí před sebou jen zelený obdélník ohraničený bílými čárami. Co je za nimi, nevnímá. Ani světelnou tabuli, ani bouřící diváky. Maximálně se koncentruje – když už obrana Chelsea pustí soupeře do šance, je na čase vyhlásit výjimečný stav.

Z osudného večera 14. října si však nevybaví ani to, jak jde do branky. "Poslední, co si pamatuju, je rozcvička a chvíle, kdy si před utkáním podáváme ruce," vyprávěl. "Pak mám třicet vteřin vymazaných. Ze zápasu mi nezbylo nic."

Půl minuty, dokonce ještě o něco méně trvalo, než k němu doběhl průměrný záložník Readingu Stephen Hunt a kopl ho do hlavy. Půl minuty stačilo, aby se Čechovi obrátil svět vzhůru nohama.

Čas paradoxů

Petr Čech: Fotbalovou hvězdou snadno a rychle. Tak by se mohla jmenovat knížka, po které by sáhl každý kluk toužící dobýt slávu na hřišti. Snadno? Spíš rychle. Čechovi přece nikdo nic zadarmo nedal.

Ještě coby kluk z Plzně mohl strážit o dost menší bránu – kdyby doma měli na hokejovou výstroj. Kopačky vyšly levněji, a tak rodičovská výhybka přehodila synovu kariéru na jinou kolej. A záhy se ukázalo, že nikoli na vedlejší, ale na hlavní trať, po níž se prohánějí mezinárodní expresy.

Vždyť jednotlivé zastávky prosvištěl tak rychle jako málokdo jiný: vesnické Blšany, pražská Sparta, Stade Rennes a FC Chelsea. Po dvou sezonách ve Francii Čecha vyplatil ruský boháč Roman Abramovič, o němž si brankář předtím četl v časopisech.

Ani u Temže se přímá cesta neztratila v nepřehledných zatáčkách, v týmu nabitém prvotřídními hvězdami z celého světa Čech okamžitě zabral místo jedničky. Mistrovství Evropy v Portugalsku a bronz, první titul v Anglii – to vše byly další logické stanice. Pak přišel rok, jemuž na diářích patřilo číslo 2006. Rok důležitých zkoušek.

Ty, na které se Čech mohl připravit, zvládl na jedničku. Ta, jejíž výsledek ovlivnit nemohl, dopadla zle. "Byl to rok plný velkých paradoxů," bilancuje hráčský agent Pavel Zíka, jenž patří do Čechova nejbližšího okolí.

Petr Čech a život v datech

20. května 1982 – narodil se v Plzni

1999 – na stadionu Sparty si v sedmnácti letech připsal premiérový start v první lize

2001 – přestoupil do Sparty za senzační sumu 22 milionů korun; okamžitě se prosadil v domácí nejvyšší soutěži i v Lize mistrů

2002 – v přátelském utkání s Maďarskem poprvé nastoupil za českou reprezentaci; za 140 milionů korun ho koupil francouzský tým Stade Rennes

2004 – přestěhoval se do FC Chelsea; s reprezentací to dotáhl až do semifinále evropského šampionátu v Portugalsku

2005 – poprvé slavil anglický titul; v Premier League rekordních 1025 minut v řadě nedostal gól

2006 – s Chelsea obhájil prvenství v Premier League, nastoupil na mistrovství světa v Německu

Tomu, co se může stát, přitom zprvu nic nenasvědčovalo. Čech přece sbíral jen úspěchy. Hned v lednu se dočkal první pocty, zvítězil v anketě o nejlepšího brankáře planety. Zanedlouho si šel pro další trofej – čeští hráči a trenéři ho zvolili Fotbalistou roku. Svůj hlas mu dal i záložník Pavel Nedvěd, sám aspirant prvenství.

Triumf muže v rukavicích přitom bývá ojedinělý. Vždyť si Čech také cestou na pódium Žofínského paláce vzpomněl, jak kdysi sedával při vyhlášení v zadních řadách. "Vyhrát to s těmi rukavicemi budeš mít těžké," prohodil k němu tehdy reprezentační trenér Karel Brückner. "Jsem rád, že jsem ho vyvedl z omylu," usmál se Čech. "I když těžké to bylo," uznal vzápětí.

Stejné pocity prožíval o tři měsíce později, kdy v rukou pro změnu držel Zlatý míč, domácí obdobu nejslavnější fotbalové trofeje.

I v jiné chvíli, kdy udělal zásadní krok ve své kariéře, neměl na nohou kopačky. Než s Chelsea vyhrál podruhé uznávanou Premier League, prodloužil s klubem smlouvu až do roku 2010. A jeho manažer Zíka vyhlásil, že se tak Čech stal nejlépe placeným českým sportovcem. Sumu 260 milionů korun ročně, která se postupně ještě navyšuje, sice šéf společnosti Sport Invest nikdy nepotvrdil, ale ani nijak vehementně nevyvracel. Čech by tak předběhl i hokejovou megastar Jaromíra Jágra či Nedvěda, nejuznávanějšího domácího fotbalistu posledních let.

Peníze nejsou priorita

Podle Zíky dokonce Čech vyskočil do světové špičky. Významu kontraktu odpovídá sedmadvacet stran, na nichž se roztahuje, i náročné několikaměsíční jednání. "Bylo to hraní se slovíčky, někdy rozhodoval i slovosled," líčí Zíka.

Chelsea nejen zvýšila Čechovi plat, ale odkoupila od něho i část osobnostních práv neboli image rights."„To je v branži signál toho, že se hráč dostal do top class," pochvaluje si Zíka. Pravidlem bývá, že hráč poskytne za fixní částku maximálně třetinu svých práv. "Peníze jsou důležité, ale nejsou priorita," říká Čech. "Beru to jako další posun v kariéře."

Čtyřiadvacetiletý brankář se stal nejen sportovním idolem, ale i reklamním tahákem, jenž zastínil i Tomáše Rosického nebo idol dívek Milana Baroše. Výnos z marketingových aktivit spojených s Čechovým jménem se navýšil přibližně o polovinu, čemuž napomohla smlouva s jedním z největších výrobců elektroniky. "Celosvětová reklama je z hlediska značky Petr Čech to nejvýznamnější," upozorňuje Zíka.

Čech na sobě zapracoval i v jiných ohledech. Ještě před mistrovstvím světa na plzeňském gymnáziu složil maturitu. Zapadlo to do pečlivě nalinkované kariéry vzorného inteligentního hocha, který se vyzná i mimo fotbal. Žádný jiný student – vyjma Jágra – neskládal zkoušky za pozornosti celého národa.

Nehoda není náhoda

Mistrovství světa! Pro jiné sen, v jehož naplnění už ani nevěřili, pro Čecha přirozená výzva. Není divu, že myslel na nejvyšší mety. "Není to nereálné," přemítal, když si představoval, kde bude trávit 9. červenec – termín finále.

Přestože české tažení Německem, dějištěm šampionátu, skončilo navzdory značnému očekávání ztroskotáním, Čech povedenými výkony vycídil své renomé. Zvlášť se zaskvěl v zápase s Ghanou, kdy odvrátil potupnou ostudu.

Po návratu do Anglie konečně podstoupil oddalovanou operaci obou ramen, neboť celou sezonu chytal pod prášky a injekcemi. "Mysleli jsme si, že bude pět šest měsíců mimo hru, odepsali jsme půl sezony," vypráví Zíka. "A on byl na konci srpna zpátky!"

Čechova odolnost a psychická i fyzická síla však záhy prošly ostřejším testem. V polovině října zůstal po střetu s Huntem ležet na trávníku. Angličtí novináři odhadovali, že inkasoval úder jako při autonehodě, kdy do sebe narazí automobily uhánějící rychlostí osmdesát kilometrů v hodině. Ještě v noci se Čech podrobil operaci lebky. Po ní mu v hlavě zůstaly dvě titanové destičky.

"Pořád jsem dítě štěstěny. Ano, ocitl jsem se v hodně smolné situaci, ale vyvázl jsem šťastně." Petr Čech

Okamžitě se strhla vášnivá debata, zda ho Hunt při ošklivém střetu zranil záměrně. Všichni, kdo náležejí do Čechova cechu, tvrdí až na výjimky, že ano. "V žádném případě to nebyla nešťastná náhoda! Nechápu, proč šel Hunt kolenem dolů," rozohní se bývalý reprezentant a nynější asistent West Hamu United Luděk Mikloško. Muž, který poznal anglickou tvrdost na vlastní kůži, při vzpomínce na zranění zvyšuje hlas. "Byl to jednoznačný úmysl," přidává teplický brankář Tomáš Poštulka.

Co na to Hunt? "Ani nevím, jak jsem ho zasáhl. Nemohu uvěřit tomu, co se stalo... Klidně odpřisáhnu, že to nebyl úmysl," dušoval se. Nebylo mu to však nic platné. V Česku se stal vyvrhelem, který si zaslouží nejpřísnější trest.

Já se vrátím...

Událost kupodivu nechala anglickou Fotbalovou asociaci chladnou. Incident ani neprošetřovala. "To nikdy nepřijmu, rozhořčilo mě to. Nikdo o tom nechtěl mluvit," zlobí se Mikloško. Případ však přesto není uzavřen, Chelsea by se mohla v extrémním případě obrátit na soud. "Možné je všechno. Ale my o tom nesmíme mluvit," tvrdí Zíka.

Čech se v Radcliffe Infirmary v Oxfordu mezitím krůček po krůčku vracel do normálního života. Když poprvé promluvil, byla to událost. Stejně jako když vstal z lůžka či přijal první návštěvu. Jako by chtěl potvrdit, že je fotbalový terminátor, už 12. prosince začal individuálně trénovat. Pomýšlí na to, že by v únoru opět pomohl spoluhráčům na hřišti.

"Musí jít okamžitě do soubojů jako dřív," nabádá legendární brankář Ivo Viktor. "Dva tři zápasy může podvědomě na to, co se stalo, myslet, ale pak na to zapomene," předpovídá.

Čech se zatím s nejtěžší chvílí své kariéry vypořádává statečně. Všiml si toho i Zíka, který s ním trávil několik dní dovolené v Dubaji. "Je to pro něj nová zkušenost, nikdy nedošel na práh ohrožení života. Ale psychicky je neskutečně odolný – a teď se mi zdá ještě vyzrálejší," povídá. "Je optimistický, je nahoře."

A co říká Čech? "Udělám všechno pro to, abych se vrátil silnější a lepší," slibuje. Není důvod mu nevěřit.

Autor:

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí šestičlenná o udržení.

Bořek Dočkal, Alex Král, Jean-David Beauguel, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch Lukáš Masopust, Tomáš ChorýDavid Moberg Karlsson, Joel Kayamba

Kurzy

AnglieFrancieNěmeckoŠpanělskoItálie
26. 3.Česko - Řecko2.23.253.2
30. 3.Fulham - Manchester City14.58.51.17
30. 3.Manchester Utd. - Watford1.444.657.6
30. 3.Leicester - Bournemouth1.833.74.45
30. 3.Brighton - Southampton2.63.073
30. 3.Crystal Palace - Huddersfield Town1.54.27.3
30. 3.Burnley - Wolves3.13.152.48
30. 3.West Ham - Everton2.553.42.81
31. 3.Cardiff - Chelsea7.74.31.46
31. 3.Liverpool - Tottenham1.64.155.7
1. 4.Arsenal - Newcastle1.384.98.9
26. 3.Česko - Řecko2.23.253.2
29. 3.Rennes - Lyon3.23.562.17
30. 3.Marseille - Angers1.524.056.8
31. 3.Saint-Étienne - Nîmes1.753.84.6
31. 3.Amiens - Bordeaux2.673.052.86
31. 3.Monaco - Caen1.355.28.4
31. 3.Dijon - Nice2.553.22.87
31. 3.Nantes - Lille2.933.152.54
31. 3.Toulouse - PSG126.451.23
3. 4.Štrasburk - Reims2.323.13.35
3. 4.Montpellier - Guingamp1.723.465.5
26. 3.Česko - Řecko2.23.253.2
29. 3.Hoffenheim - Leverkusen2.283.82.85
30. 3.W. Brémy - Mohuč1.653.95.3
30. 3.Freiburg - Bayern105.81.28
30. 3.Düsseldorf - Mönchengladbach33.52.3
30. 3.Dortmund - Wolfsburg1.524.36.2
30. 3.Norimberk - Augsburg2.723.252.65
30. 3.RB Lipsko - Hertha1.424.77.4
31. 3.Hannover - Schalke4.43.81.78
31. 3.Frankfurt - Stuttgart1.484.95.8
26. 3.Česko - Řecko2.23.253.2
29. 3.Girona - Ath. Bilbao2.733.052.88
30. 3.Getafe - Leganés1.943.24.45
30. 3.Barcelona - Espanyol1.27.313
30. 3.Celta de Vigo - Villarreal2.653.32.69
30. 3.Alavés - Atl. Madrid5.43.61.73
31. 3.Levante - Eibar2.83.52.44
31. 3.Vallecano - Real Betis2.863.32.5
31. 3.Sevilla - Valencia2.123.53.5
31. 3.Real Valladolid - Real Sociedad2.653.12.84
31. 3.Real Madrid - Huesca1.13917.5
26. 3.Česko - Řecko2.23.253.2
29. 3.Chievo - Cagliari2.793.072.8
30. 3.Udinese - Janov2.53.053.2
30. 3.Juventus - Empoli1.35.511
30. 3.Sampdoria - AC Milán3.53.12.25
31. 3.Parma - Atalanta BC5.84.251.58
31. 3.Fiorentina - Turín2.153.23.8
31. 3.AS Řím - Neapol3.13.52.3
31. 3.Frosinone - Spal2.893.052.72
31. 3.Bologna - Sassuolo2.163.53.4
31. 3.Inter - Lazio2.33.353.25
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
KLUBZVRPSB
1.Liverpool31237170:1876
2.Manchester City30242479:2174
3.Tottenham30201957:3261
4.Arsenal30186663:3960
5.Manchester United30177658:4058
6.Chelsea30176750:3357
7.Wolverhampton301281038:3644
8.Watford301271142:4443
9.West Ham United311261341:4642
10.Leicester311251440:4341
KLUBZVRPSB
1.Bayern Mnichov26193468:2760
2.Dortmund26186264:3060
3.Lipsko26147544:2049
4.Mönchengladbach26145745:3147
5.Eintracht Frankfurt26137651:3046
6.Leverkusen261331047:4042
7.Wolfsburg26126844:3942
8.Brémy26109746:3839
9.Hoffenheim26911650:3838
10.Hertha Berlín2698940:3935
KLUBZVRPSB
1.FC Barcelona28206273:2766
2.Atlético Madrid28168439:1956
3.Real Madrid28173849:3254
4.Getafe281210636:2446
5.Alavés28128831:3144
6.FC Sevilla28127947:3643
7.Valencie28816430:2340
8.Betis Sevilla281161132:3639
9.Bilbao28813728:3137
10.San Sebastian28991033:3336
KLUBZVRPSB
1.Juventus Turín28243159:1975
2.Neapol28186452:2360
3.Inter Milán28165743:2453
4.AC Milán28149543:2651
5.AS Řím28138752:3947
6.Bergamo28136957:3945
7.Lazio Řím27136841:2945
8.FC Turín281111637:2644
9.Sampdoria Janov281261049:3842
10.Fiorentina28813743:3537
KLUBZVRPSB
1.Paris St. Germain28252186:1677
2.Lille29176645:2457
3.Lyon29158650:3553
4.Marseille291451045:3847
5.St. Etienne29137941:3446
6.Remeš291113531:2746
7.Montpellier291012740:3442
8.Rennes28118939:3641
9.Nice291181021:2941
10.Štrasburk29912845:3539

Nejčtenější

Kde se zrodil debakl. Dvě věže zmizely, kouzlo Wembley však zůstává

Čeští fanoušci se procházejí před londýnským stadionem Wembley před...

Londýn (Od našich zpravodajů) Pro český fotbal to je místo pamětihodných porážek. V roce 1996 tady Uhrinův výběr padl s Německem...

KOMENTÁŘ: Jak dál po debaklu s Anglií a před utkáním s Brazílií

Český útočník Patrik Schick se pokouší zbavit svého strážce, anglického...

VIDEO Blíží se fotbalová show: Česko vítá Brazílii. Napraví národní tým dojem po sprše v Anglii?

Děkoval za dotaz na Spartu. Brazilce připravil asistent, co dal gól na Letné

Kouč Tite na tréninku brazilského týmu v pražském Edenu před utkáním proti...

Rozzářil se jako tenkrát, když před devatenácti lety po úžasném sólu rozhodl na Spartě v Lize...

Anglie je pryč, národní tým chce fanouškům proti Brazílii splatit dluh

Čeští fotbaloví reprezentanti během přípravy na start kvalifikace proti Anglii....

VIDEO Po pětigólovém přídělu v kvalifikačním duelu v Anglii se čeští fotbalisté vrátili do Prahy, kde je...

Po Anglii pod tlakem. Chyby, které jsme vyrobili, se nevidí, řekl Šilhavý

Reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý odpovídá novinářům na tiskové konferenci...

VIDEO S odstupem tří dnů připustil, že tým při pátečním výprasku v Anglii (0:5) ovlivnila bouřlivá...

Další z rubriky

Messi má hattrick, Sevilla bez Vaclíka vyhrála, Zidane začal vítězně

Hráči Barcelony se radují ze vstřeleného gólu v zápase proti Betisu.

Barcelona využila zaváhání Atlétika Madrid, v 28. kole španělské ligy vyhrála na Betisu Sevilla i...

Čech je jedenáctý v anketě o nejlepšího cizince v historii Premier League

Petr Čech v brance Arsenalu diriguje spoluhráče v utkání Evropské ligy na...

Brankář Petr Čech skončil jedenáctý v anketě BBC o nejlepšího zahraničního hráče v historii...

Stadion Maracaná převezme Rio, nájemce dluží 10 milionů dolarů

Maracaná (ceremoniály, fotbal)

VIDEO Slavný fotbalový stadion Maracaná bude znovu provozovat vláda brazilského státu Rio de Janeiro. Ta...

Najdete na iDNES.cz