Petr Čech

Petr Čech | foto: Reuters

Čechův návrat zkazily dva rychlé góly

• 115
Liverpool - Dva inkasované góly během úvodních osmnácti minut pořádně pokazily Petru Čechovi návrat do branky fotbalistů Chelsea. Mezi tyče se postavil tři měsíce a šest dní od vážného zranění lebky, ale obnovená premiéra skončila porážkou 0:2 v Liverpoolu. Čechovi nepomohli spoluhráči v obraně, která nastoupila v improvizovaném složení.

Oslavné chorály liverpoolských fanoušků zněly stadionem Anfield Road už dávno před závěrečným hvizdem. Očekávaný návrat Petra Čecha v sobotu zastínil skvělý výkon domácího týmu vedeného nebezpečným střelcem první branky Dirkem Kuijtem.

Ostře sledovaný brankář v černé helmě čelil osmi přímým střelám na branku, dvě z nich nedokázal zastavit. Ve druhém poločase se navíc jen ohlédl za střelou, která skončila na břevnu.

Inkasované góly však jdou na vrub především špatně fungující obraně, Čech jim mohl jen stěží zabránit. Do góly poznamenaných úvodních minut navíc stačil vměstnat ještě perfektní obraný zákrok, při němž další pohromu odvrátil.

"To, že jsem nastoupil, je moje velké osobní vítězství. Prohra to trochu kazí, ale jsem moc rád, že jsem v zápase neudělal žádnou chybu," uvedl Čech na svých internetových stránkách.

Krutých osmnáct minut

Na hřiště napochodoval Petr Čech jako druhý, hned za svým kapitánem Frankem Lampardem. Už od rozcvičky měl nasazenou černou ragbistickou přilbou, pod níž ukryl všechny vlasy; působil soustředěným a odhodlaným dojmem.

"Fyzicky se cítím výborně a po technické stránce je rovněž všechno v pořádku," říkal Petr Čech minulou neděli při krátké návštěvě v Praze.

Pořádně prověřit jeho formu však mohl až zápas, ale ten se pro něho nevyvíjel dobře.

V polovině třetí minuty sice český gólman první zásah zvládl úspěšně, když chytil lehkou hlavičku Gerarda, ale už za tři čtvrtě minuty bylo hůř.

V čase 3:14 si nizozemský útočník Dirk Kuijt pohrál s obránci a umístěnou střelou překonal Čecha poprvé.

"Že jsme tak brzo inkasovali, rozhodlo. Dát rychlý gól, to bylo přesně to, co Liverpool potřeboval. Navíc domácí potom přidali druhou branku," poznamenal Čech.

Gólová akce odhalila velkou slabinu londýnského týmu, kterou byla nejistá obrana. Při absencích zraněného tria Terry, Carvalho a Boulahrouz hrála zadní čtyřka ve složení Geremi, Ferreira, Essien, A. Cole, ale především stoperům se nedařilo. Kuijt si poradil se třemi protihráči. Hlavou si poslal míč do volného prostoru, a pak se pravačkou trefil přesně k tyči. Český gólman vůbec nestačil zareagovat.

Naopak velký moment Petra Čecha přišel v sedmé minutě, kdy musel řešit další zaváhání svých obránců. Riise si naběhl na kolmou přihrávku a ocitl se sám před brankářem, který však bravurním zákrokem Norovu střelu vyrazil a odvážným skokem pak ještě míč definitivně stáhl pod své tělo.

Při prvním rohovém kopu domácích byl Čech hrozícího vzdušného souboje s protihráči ušetřen. Už daleko před bránou míč odhlavičkoval Essien a brankář v helmě vůbec nemusel zasahovat.

Souboj mezi druhým a třetím týmem Premier League se vůbec neodvíjel dobře pro hosty z Londýna. Obhájci titulu hráli neefektivně, marně se snažili probít přehuštěným středem hřiště a do šancí se téměř nedostávali.

V záložní řadě viditelně chyběl zraněný Makelele a také Essien, jenž musel zaskakovat v obraně.

Ghanské hvězdě navíc záskok vůbec nevyšel. V osmnácté minutě Essien odhlavičkoval míč z pokutového území přímo k protihráči Pennantovi, který nádhernou střelou z 25 metrů zvýšil na 2:0. Střela zasáhla břevno a odrazila se za záda brankáře Čecha, jehož skok přišel pozdě.

Riise z půlky hřiště nastřelil břevno

Už ve 21. minutě museli zdecimovaní hosté střídat, hřiště opouštěl zraněný Robben.

Příští desítky minut se nesly ve znamení bezzubého tlaku Chelsea, který nevedl k žádnému ohrožení domácí branky.

Ani Čech neměl moc práce, ale ojedinělé útoky Liverpoolu rozhodně znamenaly vážnější nebezpečí. V 61. minutě nastřelil Riise břevno, a to se do míče opřel jen asi deset metrů za půlící čárou!

Zoufalství obhájců titulu asi nejlépe dokumentují zmatky s rozehrávkou přímého kopu v 68. minutě. Drogba přiťukl míč Ballackovi v okamžiku, kdy se německý záložník vůbec nesoustředil a diskutoval s rozhodčím. Místo ohrožení domácí branky tak Chelsea zachytávala rychlý protiútok...

Přes porážku zůstává Chelsea na druhém místě, ale třetí Liverpool její náskok snížil na pět bodů.

Druhý šlágr čeká anglickou ligu v neděli, kdy čtvrtý Arsenal hostí fotbalisty vedoucího Manchesteru United. Ligový lídr může v případě vítězství udělat výrazný krok k zisku titulu, protože od Chelsea může odskočit už o devět bodů.

Výsledky zápasů 24. kola anglické ligy najdete ZDE.