Robert Lewandowski z Bayernu Mnichov (uprostřed) skóruje do sítě Mohuče. | foto: Reuters

Darida dal první ligový gól za Herthu, ve Frankfurtu zařídil remízu

• 7
Český fotbalista Vladimír Darida poprvé v bundeslize skóroval za Herthu Berlín, v utkání 7. kola na hřišti Frankfurtu gólem v 82. minutě zajistil svému bod za remízu 1:1. Bayern vyhrál v Mohuči 3:0, dva góly dal kanonýr Lewandowski. Poprvé v sezoně vyhrál Hoffenheim. Druhý Dortmund překvapivě doma remizoval s Darmstadtem 2:2 a jeho ztráta na Bayern vzrostla na čtyři body.

K Daridovi, který za nový klub skóroval už v poháru,v 82. minutě propadla přihrávka Baumjohana, odchovanec Plzně si míč postrčil do vápna a poslal ho kolem brankáře Hradeckého. Připravil tak Frankfurt o vedení, jehož se ho ujal v 22. minutě, kdy se po rohu prosadil Alexander Meier.

V prvním poločase viděli fanoušci ve Frankfurtu mnoho neproměněných šancí, především hostující Ibiševič byl velmi nebezpečný. Hradecky však jeho velkou šanci chytil a jednou trefil Ibiševič břevno. Na druhé straně se do brankové konstrukce trefil Stendera.

Blízko gólu byl v první půli i Václav Kadlec, který nastoupil v této sezoně poprvé v základní sestavě Eintrachtu. Český útočník ale z malého vápna nehlavičkoval přesně. Na hřišti nakonec vydržel 55 minut.

Bayern se mohl dostat do vedení v Mohuči v 21. minutě. Po De Blasisově faulu v pokutovém území se penalty ujal Müller, který však podklouzl a Kariusovu branku přestřelil. Brankář Mohuče si poradil i s Costovou střelou a před přestávkou gól nepadl.

V 51. minutě ale vstřelil 100. bundesligový gól Lewandowski a poslal Bayern do vedení. Ani to ale polskému reprezentantovi nestačilo, o dvanáct minut později zdvojnásobil náskok úřadujícího mistra a připsal si desátou trefu v sezoně.

Na 3:0 pro Bayern zvýšil devatenáctiletý útočník Coman, který v mnichovském týmu hostuje z Juventusu Turín. Čestný gól mohl za domácí dát Clemens, trefil ale břevno.

Mönchengladbach navázal na středeční výhru 4:2 nad Augsburgem a ve Stuttgartu zvítězil 3:1. V 16. minutě otevřel skóre po Raffaelově centru hlavou Xhaka, o čtyři minuty později nešťastně navýšil náskok hostů vlastním gólem kapitán Stuttgartu Gentner.

Před přestávkou po faulu Christensena ve vápně z pokutového kopu snížil Ginczek. V 82. minutě se do hry dostal útočník Stuttgartu Jan Kliment a probojoval se i do jedné šance, jeho pokus ale zneškodnil Sommer. V závěru pojistil výhru hostů Raffael.

Útočník Wolfsburgu Dost potvrdil, že se mu na domácím stadionu daří, a i ve čtvrtém ligovém utkání před vlastními fanoušky skóroval, když v 40. minutě hlavou poslal favorizované „Vlky“ do vedení proti Hannoveru. Hosté ale vyrovnali zásluhou Kijotakeho a potvrdili, že se jim proti Wolfsburgu daří: z posledních osmi vzájemných duelů prohráli jediný.

Obránce Kadeřábek odehrál za Hoffenheim celé utkání v Augsburgu, které jeho tým zvládl i díky dvěma Vollandovým brankám poměrem 3:1. Opačné pocity prožil Theodor Gebre Selassie, jehož Brémy doma prohrály s Leverkusenem 0:3. Werder navíc za celý zápas ani jednou nevystřelil na bránu.

Soupeř pražské Sparty v základní skupině Evropské ligy, Schalke, vyhrálo 1:0 v Hamburku. První poločas přinesl jedinou výraznější šanci. Už ve druhé minutě se k hlavičce dostal útočník hostů Di Santo, brankář Jaroslav Drobný ale vyrazil míč na břevno. O chvíli později musel hřiště kvůli zranění opustit záložník hostů Höger, kterého nahradil Sané.

A právě devatenáctiletý rodák z Essenu rozhodl o výhře hostů, když po hodině hry překonal Drobného a ukončil neprůstřelnost českého brankáře. Schalke vyhrálo posledních pět soutěžních utkání a v lize se posunulo na třetí pozici.

Trenér Schalke André Breitenreiter poslal do hry sestavu Fährmann - Caicara, Matip, Neustädter, Aogo - Geis, Höger (6. Sané) (90. Höwedes) - Goretzka, Meyer (73. Höjbjerg), Choupo-Moting - Di Santo.

Výsledky 7. kola: Kolín nad Rýnem - Ingolstadt 1:1 (10. Modeste - 21. Matip), Augsburg - Hoffenheim 1:3 (38. Ku Ča-čchol - 10. a 68. z pen. Volland, 73. Schmid), Brémy - Leverkusen 0:3 (31. Mehmedi, 58. Brandt, 65. Kampl), Mohuč - Bayern Mnichov 0:3 (51. a 63. Lewandowski, 68. Coman), Stuttgart - Mönchengladbach 1:3 (40. Ginczek z pen. - 16. Xhaka, 20. vlastní Gentner, 90. Raffael), Wolfsburg - Hannover 1:1 (40. Dost - 57. Kijotake), Hamburk - Schalke 0:1 (60. Sané), Eintracht Frankfurt - Hertha Berlín 1:1 (22. Meier - 82. Darida), Dortmund - Darmstadt 2:2 (63. a 71. Aubameyanf - 17. Heller, 90. Sulu).