Petr Čech, brankář Chelsea

Petr Čech, brankář Chelsea - Petr Čech z Chelsea při zápase Ligy mistrů proti Valencii. | foto: Toby Melville, Reuters

Bez zraněného Čecha Chelsea výhru udržela

• 141
Londýn - Fotbalový brankář Petr Čech se zranil. Gólman Chelsea nedochytal předvánoční duel na hřišti Blackburnu. Jeho spoluhráči ale těsné vedení udrželi a v 18. kole zvítězili. Uspěly tak všechny týmy z čela tabulky. Vedoucí Arsenal i díky Tomáši Rosickému zdolal Tottenham, druhý Manchester porazil Everton.

Český reprezentant si při srážce s útočníkem Santa Cruzem poranil zřejmě kyčel, po ošetření sice zkusil pokračovat, ale nakonec se nechal v 64. minutě vystřídat. Poprvé v sezoně se do branky Chelsea postavil Portugalec Hilário, neboť Ital Cudicini je také zraněn.

Čech nedávno měsíc absentoval kvůli zranění lýtka. Pokud by vypadl ze sestavy před nabitým programem anglické ligy na přelomu roku, pro kouče Avrama Granta by to znamenalo velkou nepříjemnost. Mimo hru už jsou další opory útočník Drogba a obránce Terry.

Výhru Chelsea zařídil v 22. minutě útočník Joe Cole. Londýnský tým dál ztrácí pět bodů na druhý Manchester United, který dnes zvítězil 2:1 nad Evertonem. Rozhodl o tom až dvě minuty před koncem z penalty Cristiano Ronaldo. Úřadující anglický šampion tak na druhém místě snížil náskok vedoucího Arsenalu na jeden bod.

Portugalský reprezentant se postaral také o první gól United. Skóre zápasu otevřel v 22. minutě střelou z dvaceti metrů. Everton vyrovnal o pět minut později, když se trefil Tim Cahill.

O vítězství Manchesteru rozhodl zbytečný faul Stevena Pienaara na Ryana Giggse ve vápně v závěru utkání. Ronaldo nedal bývalému brankáři United Timu Howardovi šanci a jedenáctým gólem se posunul do čela tabulky střelců.

Dvougólového střelce měl také duel Newcastle - Derby. Australan Mark Viduka se postaral o oba vyrovnávací góly Newcastlu, když tím druhým zajistil tři minuty před koncem remízu 2:2 s posledním celkem soutěže Derby.

Zápas příliš nevyšel českému obránci Davidu Rozehnalovi, který se v 52. minutě podepsal pod druhý gól nováčka Premier League. Hostující Kenny Miller mu totiž nejprve nasadil jesličky a pak překonal brankáře Givena. O šest minut později byl reprezentační stoper vystřídán.

Derby se sice nedočkalo druhé výhry v soutěži, ale v dnešním duelu alespoň překonalo střeleckou nemohoucnost na soupeřových hřištích. V Newcastlu se mu podařilo za 50 minut vstřelit více branek než v 810 minutách všech předchozích letošních duelů venku dohromady.

Domácí Arsenal byl aktivnější už v prvních pětačtyřiceti minutách, ale Tottenham - soupeř Slavie v 3. kola Poháru UEFA - pozorně bránil a do šancí svěřence trenéra Arsene Wengera nepouštěl.

Anglický reprezentační brankář Robinson tak musel své umění prokázat jen při dvou nebezpečných střelách. Jeho protějšek Almunia na opačné straně hřiště moc práce neměl.

Úchvatné fotbalové představení začalo až po přestávce. Už ve 48. minutě prošel míč až do branky hostí po ose Rosický - Fabregas - Adebayor. Arsenal soupeře v úvodu druhé půle doslova válcoval, ale postupem času jeho tlak uvadl a ke slovu se dostal i Tottenham.

První varování pro domácí přišlo v 65. minutě, kdy Keane napálil míč nádherným volejem z pěti metrů do břevna. A o minutu později už bylo vyrovnáno, když se z nemožného úhlu trefil zblízka pod Almuniovo břevno Berbatov.

S Arsenalem to za chvíli vypadalo už hodně zle, protože v 72. minutě Touré podrazil v šestnáctce pronikajícího Berbatova a mužstvo Tottenhamu mělo výhodu pokutového kopu. Jenže nedůraznou a špatně umístěnou střelu nezkušenějšího muže hostů kapitána Keana gólman Almunia vyrazil!

Zákonitě tak udeřilo na druhé straně. Čtvrt hodiny před koncem byla hra přerušena, domácí se chystali na rohový kop a kouč Wenger toho využil ke střídání: místo Eboueho poslal na trávník Bendtnera.

Fabregas vzápětí zahrál roh a před brankou Tottenhamu vyskočil nejvýš muž, který nebyl na hřišti ani půl minuty: hlavou poslal míč za Robionsonova záda střídající Bendtner!

Přestože Arsenal měl poté další brankové příležitosti, skóre zápasu se už nezměnilo. Český reprezentační kapitán Tomáš Rosický odehrál na straně vítězů celý zápas, brankář Radek Černý seděl na lavičce náhradníků Tottenhamu.

Tottenham zápas odehrál v sestavě: Robinson - Tainio, Kaboul, Chimbonda, Jong-pchjo (80. Taarabt) - Lennon, O'Hara, Boateng (60. Huddlestone), Malbranque - Berbatov, Keane (74. Defoe).

Liverpool ukončil sérii tří proher vítězstvím 4:1 nad Portsmouthem. Domácí chtěli napravit poslední ligové porážky s Readingem a Manchesterem United i nepovedený zápas Ligového poháru s Chelsea, a tak na svého soupeře udeřili hned od začátku.

Portsmouth, který patří k největším překvapením sezony, nedokázal náporu odolat a inkasoval z kopačky Benajuna a po vlastní trefě Distina. Po změně stran hosté snížili po trefě druhého nejlepšího střelce ligy Mwaruwariho, ale Liverpool dramatický závěr odmítl.

Španělský útočník Torres potvrdil pověst kanonýra a dvěma brankami rozhodl. Fotbalisté Manchesteru City opět potvrdili, že se jim v letošní sezoně nedaří na hřištích soupeřů, když na stadionu Aston Villy remizovali 1:1.

Sice se rychle ujali vedení po trefě Bianchiho, ovšem radovali se jen tři minuty, než srovnal domácí kanonýr Carew. Po zbytek zápasu se hosté spíše jen bránili a alespoň bod vybojovali s velkou dávkou štěstí, jelikož domácí celek zahodil hned několik slibných střeleckých šancí.

Hned dvě utkání se rozhodovala až v samém závěru. Reading si zásluhou trefy irského bouřliváka Hunta z druhé minuty nastavení zajistil výhru 2:1 nad Sunderlandem a West Ham stejným výsledkem vyhrál v Middlesbrough. Hrdinou se stal v 90. minutě záložník Parker.

Výsledky 18. kola: Arsenal - Tottenham 2:1 (48. Adebayor, 75. Bendtner - 66. Berbatov), Aston Villa - Manchester City 1:1 (16. Carew - 13. Bianchi), Bolton - Birmingham 3:0 (78. a 90.+3 Anelka, 72. Diouf), Fulham - Wigan 1:1 (78. Dempsey - 70. M. Bent), Liverpool - Portsmouth 4:1 (67. a 85. Torres, 13. Benajun, 16. vlastní Distin), Middlesbrough - West Ham United 1:2 (40. Wheater - 44. Ashton, 90. Parker), Reading - Sunderland 2:1 (69. Ingimarsson, 90.+2 Hunt - 82. Chopra z pen.), Manchester United - Everton 2:1 (22. a 88. z pen. C. Ronaldo - 27. Cahill), Newcastle - Derby 2:2 (27. a 87. Viduka - 6. Barnes, 52. Miller), Blackburn - Chelsea 0:1 (22. J. Cole).