K NEVÍŘE. Nizozemský technik Arjen Robben zoufale gestikuluje na lavičce

K NEVÍŘE. Nizozemský technik Arjen Robben zoufale gestikuluje na lavičce Bayernu Mnichov při utkání s Mohučí. | foto: Reuters

Bayern Mnichov selhal a přišel o první místo. Lídrem je Dortmund

• 0
O první místo v tabulce německé ligy se o víkendu přetahovaly tři týmy. V pátek se do čela dostali fotbalisté Mönchengladbachu, v sobotu je o skóre překonala Borussia Dortmund. A v neděli se na pozici lídra mohl vrátit Bayern Mnichov, ale proti Mohuči prohrál.

Změnu na prvním místě přinesla už páteční předehrávka. Mönchengladbach, který se v minulé sezoně zachraňoval v první lize, si připsal čtvrté vítězství za sebou. V Kolíně nad Rýnem vyhrál 3:0 a posunul se do čela.

Hvězdou rýnského derby byl bývalý reprezentační útočník Mike Hanke, jenž se trefil ve 20. a v 47. minutě. Po půlhodině hry skóroval z přímého koupu Juan Arango.

V sobotu se na pozici lídra dostal Dortmund, který v prestižním regionálním derby porazil Schalke 2:0. Na prvním místě je poprvé od minulého ročníku, kdy slavil titul.

Dortmund přiblížil k sedmé výhře z posledních osmi bundesligových utkání nejlepší střelec týmu Robert Lewandowski, který si v šestnácté minutě hlavou připsal devátou trefu v ročníku. Po hodině hry pojistil náskok Dortmundu obránce Felipe Santana.

Ani na lavičce náhradníků Schalke nebyl záložník Jan Morávek.

V neděli se mohl na vedoucí místo vrátit Bayern Mnichov, ale v Mohuči prohrál 2:3. V průběžné tabulce je třetí.

K vítězství nad Bayernem pomohl Mohuči český reprezentační bek Zdeněk Pospěch, který odehrál celý zápas.

Bayern chtěl odčinit porážku z posledního kola s Dortmundem, ale v Mohuči začal špatně. V desáté minutě dostal výbornou přihrávku Andreas Ivanschitz a po kličce poslal domácí levačkou do vedení.

Po přestávce vyrovnal stoper Daniel van Buyten, jenže vzápětí brankář Manuel Neuer dvakrát inkasoval. Nejprve jednička německé reprezentace nestačila na nenápadnou střelu z dálky z kopačky Marka Caligiuriho, na 3:1 zvýšil hlavou po rohu nikým nehlídaný Niko Bungert.

V nervózním závěru sice favorit snížil znovu zásluhou Van Buytena na rozdíl jediné branky, nizozemský stoper ale v nastavení v největší šanci místo zkompletování hattricku minul levou tyč.

Souboj českých reprezentačních obránců Romana Hubníka z Herthy Berlín a Michala Kadlece z Leverkusenu skončil remízou 3:3. Nováček soutěže Hertha sice po sedmnácti minutách vedla o dvě branky, ale švýcarský útočník Eren Derdiyok hattrickem dramatické utkání otočil.

Alespoň bod zajistil domácímu týmu osm minut před koncem útočník Pierre-Michel Lasogga svým druhým zásahem.

Norimberk s Tomášem Pekhartem v útoku doma porazil Kaiserslautern 1:0, přerušil osmizápasovou sérii bez vítězství a vzdálil se sestupovým příčkám. Utkání rozhodl ve třinácté minutě krajní bek Timothy Chandler.

Výsledky 14. kola: Kolín nad Rýnem - Mönchengladbach 0:3 (20. a 47. Hanke, 30. Arango), Augsburg - Wolfsburg 2:0 (65. Brinkmann, 90.+3 Kapllani), Dortmund - Schalke 2:0 (16. Lewandowski, 61. Felipe Santana), Hertha Berlín - Leverkusen 3:3 (7. a 82. Lasogga, 17. vlastní Toprak - 24., 64. a 79. Derdiyok), Hoffenheim - Freiburg 1:1 (24. Roberto Firmino - 90. Dembele), Norimberk - Kaiserslautern 1:0 (13. Chandler), Hannover - Hamburk 1:1 (79. Schlaudraff - 64. Bruma), Brémy - Stuttgart 2:0 (57. Hunt, 67. Naldo).