MALÍ POSTAVOU, VELCÍ STYLEM. Dva výborní technici Lionel Messi (vlevo) a Marcelo.

Barcelona je před El Clásikem v klidu, fandové vytvoří obří choreo

  • 9
Zatímco v Realu Madrid řeší problémy, fotbalisté Barcelony se na středeční vzájemný zápas připravují v poklidu. Do čtvrtfinálové odvety Španělského poháru jdou ve formě a s náskokem 2:1. "Ale nesmíme nic podcenit," varoval záložník Andrés Iniesta.

Barcelona v novém roce ještě neprohrála. Naposled musela skousnout porážku na konci listopadu proti Getafe (0:1).

Přestože katalánský klub v lize kouká na Real Madrid s pětibodovým odstupem, působí před pohárovou odvetou klidnějším dojmem. Náladu mu ještě minulý týden vylepšilo vítězství 2:1 z prvního zápasu.

"Ano, máme náskok, ale to neznamená všechno. Musíme hrát naplno, protože se utkají dva velké týmy. Madrid u nás bude chtít vyhrát. Nesmíme se podvědomě spokojit s remízou, to by se nám mohlo vymstít," prohlásil na klubovém webu Iniesta, jeden z klenotů barcelonské zálohy.

Jaký rozdíl oproti madridskému rivalovi, který jen pár hodin před El Clásikem řeší údajné spory uvnitř týmu a budoucnost trenéra Josého Mourinha (více zde).

Naopak Barcelona se může těšit na Xaviho vyrovnání rekordu Joana Segarry, jenž v padesátých a šedesátých letech odehrál jedenatřicet zápasů proti Realu Madrid. Xavi minulý týden nastoupil potřicáté.

Fotogalerie

Jedinou trofejí, kterou Barcelona loni nevyhrála, byl Španělský pohár. Ten jim ve finálovém prodloužení vyfoukl právě Real Madrid. Letos může Barcelona odvěkého rivala vyřídit už ve čtvrtfinále.

Co by se muselo stát, aby Barcelona nepostoupila? Musela by prohrát o dva a víc gólů nebo prohrát o jeden, ale v takovém případě by musela inkasovat nejmíň třikrát (2:3, 3:4, 4:5...). V případě barcelonské porážky 1:2 by se prodlužovalo.

Takový výsledek se na Nou Campu, slavném stadionu Barcelony, zrodil naposled v roce 2003, kdy Real Madrid v lize vyhrál 2:1.

Barcelonu může uklidňovat i další statistika. Real Madrid ji v normální hrací době neporazil už ve třinácti zápasech za sebou.

"Nebojte, žádné podcenění nehrozí. Dobře víme, že musíme předvést skvělý výkon. Ani na chvilku nepolevíme," dodal Iniesta. "Snad nás budou podporovat naši skvělí fanoušci a společně se popereme o semifinále."

O podporu fanoušků se bát nemusí. Příznivci Barcelony plánují obří choreografii, do níž se zapojí dvaadvacet tisíc lidí na protější tribuně. Při nástupu na hřiště, který je naplánován na 22. hodinu, zvednou fanoušci nad hlavu barevné kartóny, které vytvoří obří katalánskou vlajku a nápis "Som-hi Barca (Jsme tu pro Barcu)".

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).