Mohuč před dvěma týdny suspendovala vlastního fotbalistu za „jeho neakceptovatelný postoj ke konfliktu na Blízkém východě.“
Celý případ nyní uzavřela jakousi důtkou.
Dvojnásobný nizozemský reprezentant v příspěvku na sociální síti, který zanedlouho smazal, kritizoval odvetné kroky Izraele proti teroristickému hnutí Hamás, jež na začátku října podniklo rozsáhlou invazi právě na území židovského státu.
Poprask způsobilo především heslo „Palestina bude svobodná, od řeky až po břeh moře“, které El Ghazi sdílel a které bývá interpretováno jako kódovaná výzva ke zničení Izraele.
Nová doba v evropském fotbale. Podpořil jsi Palestinu? Nehraješ! |
Tak co se změnilo?
„Nejen že Anwar zmíněný příspěvek ze svého instagramového profilu rychle stáhl, ale také se od té doby v debatách se zástupci klubu od jeho obsahu několikrát distancoval. Lituje, že něco takového vůbec publikoval,“ stojí v aktuálním prohlášení Mohuče.
Ta patří mezi kluby se silnou židovskou historií.
Ulice, na které najdete její stadion, je pojmenovaná po fotbalovém činovníkovi a hráči Eugenu Salomonovi, kterého nacisté pro jeho židovský původ zbavili v roce 1933 všech vedoucích funkcí v Mohuči a on pak nepřežil holokaust.
„Představenstvo dalo El Ghazimu jasně najevo, že všichni naši zaměstnanci jsou povinni řídit se klubovým kodexem, který zohledňuje zvláštní odpovědnost vůči státu Izrael a židovskému národu nejen kvůli událostem vyplývajících z německé historie, ale právě i kvůli příběhu pana Eugena Salomona, jednoho ze zakládajících členů našeho klubu.“
Kdy přesně se El Ghazi, který mezitím odcestoval domů do Nizozemska vrátí, zatím není jasné.
Množí se však argumenty, že Mohuč zrušila jeho trest hlavně kvůli vlastním problémům na hřišti. V Bundeslize je po devíti kolech poslední bez jediné výhry a se třemi body za tři remízy.
El Ghazi do týmu přišel teprve před pár týdny jako volný hráč a před trestem, který mu klub v polovině měsíce udělil, stihl naskočit do tří zápasů, v nichž si připsal jednu asistenci.
Podobný případ řešili také šéfové z Bayernu Mnichov, kteří za podobné propalestinské příspěvky na sociálních sítích nakonec marockého obránce Nussajíra Mazrávího nijak nepotrestali.
Jiný přístup Bayernu. Mazrávího za podporu Palestiny nepotrestá |
To Jusef Atál, fotbalista francouzského Nice, který sdílel na sítích v souvislosti s konfliktem v Izraeli antisemitské video, čelí vyšetřování a na základě doporučení Národní etické rady dostal od ligové disciplinárky sedmizápasový trest.