Informoval o tom web sportovní stanice Sky Sports News.
Rozhodčí napříč anglickými profesionálními soutěžemi - čili od Premier League po League Two (čtvrtá liga) - byli požádáni, aby fotbalistům během večerních zápasů umožnili občerstvení při nejbližší možné chvíli.
Očekává se totiž, že spousta hráčů, mimo jiné i ti, kteří patří nejen v Anglii mezi ty úplně nejlepší, budou během ramadánu půst dodržovat. Liverpoolský expres Mohamed Salah, hračička Rijád Mahriz z Manchesteru City či neúnavný N’Golo Kanté z Chelsea, který se vrací po dlouhém zranění, se zdrží jídla a pití během denních hodin.
Po celý měsíc.
Rijád Mahriz (vlevo) a N’Golo Kanté.
V tomto období, k němuž muslimové přistupují velmi vážně a vnímají jej jako nesmírně důležité, se smějí napít a najíst až po západu slunce. To může být klidně během rozehraného zápasu.
Rozhodčí proto dostali pokyny, aby hru citlivě přerušili a umožnili hráčům, jichž se to týká, aby se po celodenním půstu mohli co nejdříve napít, dát si energetický gel či jiné doplňky stravy.
Arbitři byli rovněž vyzváni, aby si už před utkáním vytipovali fotbalisty, kteří by mohli pauzu potřebovat, a v ideálním případě se s nimi dohodli na přibližném čase.
Něco takového se – zcela neoficiálně a bez podobných návodů – stalo před dvěma lety v zápase Premier League mezi Leicesterem a Crystal Palace. Kluby se domluvily se sudím Grahamem Scottem, aby se muslimští hráči Wesley Fofana a Cheikhou Kouyaté mohli občerstvit.
Po půl hodině hry v zápase gólman Vicente Guaita schválně natáhl výkop od brány, aby si zmínění fotbalisté mohli doběhnout k postranní čáře pro energetické gely. Fofana pak na sociálních sítích všem zúčastněným děkoval: „To je to, co dělá fotbal tak úžasným.“