Trenér Wayne Rooney (vpravo) slaví s hráči Derby County na hřišti udržení se v druhé anglické lize. | foto: AP

Úspěch trenéra Rooneyho, s Derby udržel druhou ligu. Hora zářil v Polsku

• 3
Fotbalisté Derby pod vedením trenéra Wayna Rooneyho se díky remíze 3:3 s Sheffieldem v posledním kole udrželi ve druhé anglické lize. Bod jim z penalty v závěru zajistil útočník Martyn Waghorn a pomohla jim také remíza Cardiffu s Rotherhamem.

Derby k záchraně dovedl dvěma góly Waghorn, který se poprvé prosadil v 49. minutě, kdy vyrovnal na 1:1. Tři minuty nato se domácí ujali vedení, ale také Sheffield dokázal díky rychlým zásahům skóre otočit. Na konečných 3:3 upravil v 78. minutě z pokutového kopu Waghorn.

Ani bod však Derby k záchraně nemusel stačit, pokud by v souběžně hraném utkání Rotherham vyhrál v Cardiffu. Domácí však v 88. minutě srovnali na 1:1 a Derby zakončilo sezonu na 21. místě s odstupem jediného bodu od pásma sestupu.

V něm se s bodovými rozestupy seřadil Wycombe, Rotherham a na poslední 24. příčce Sheffield, který kvůli porušení finančních pravidel přišel o šest bodů. Přímý postup do Premier League si naopak zajistily Norwich s Watfordem, zatímco Brentford, Swansea, Barnsley a Bournemouth čeká play off a jedno postupové místo.

Výsledky 46. kola: Barnsley - Norwich 2:2, Blackburn - Birmingham 5:2, Bournemouth - Stoke 0:2, Bristol - Brentford 1:3, Cardiff - Rotherham 1:1, Coventry - Millwall 6:1, Derby - Sheffield Wednesday 3:3, Middlesbrough - Wycombe 0:3, Nottingham - Preston 1:2, QPR - Luton 3:1, Reading - Huddersfield 2:2, Watford - Swansea 2:0.

24. Sheffield Wednesday 46 12 11 23 40:61 41

Poznámka: Sheffieldu bylo odečeteno šest bodů kvůli porušení finančních pravidel.

Polská liga

Český záložník Jakub Hora se podruhé v sezoně polské ligy zapsal mezi střelce, jeho parádní trefa do šibenice ale stačila týmu Bielsko-Biala jen k domácí remíze 1:1 s Plockem, která domácí celek přiblížila sestupu. Jeho osud může zpečetit už v neděli předposlední Mielec, pokud překvapí v domácím utkání s již jistým mistrem Legií Varšava. Nyní má před Horovým týmem dvoubodový náskok.

Hora, který v týmu Podbeskidzie hostuje od ledna z Teplic, už v páté minutě parádně trefil vzdálenější růžek branky, poté co se opřel do míče na hranici vápna po nepřesném pokusu spoluhráče o střelu. Hosté ale ještě před uplynutím půlhodiny hry vyrovnali z penalty a zisk bodu jim stačil k záchraně. Pokud Bielsko-Biala nebude mít sestup jistý již o tomto víkendu, bude muset v posledním kole zvítězit na hřišti Legie a ještě doufat v další porážku Mielce.

Výsledky 29. kola: Zabrze - Bialystok 3:1, Zaglebie Lubin - Štětín 1:1, Bielsko-Biala - Plock 1:1 (gól domácích Hora), Gdaňsk - Cracovia Krakov 1:1, Wisla Krakov - Lech Poznaň 1:2,  Warta Poznaň - Vratislav 2:3, Mielec - Legia Varšava 0:0.

1. Legia Varšava 29 18 7 4 47:24 61
2. Čenstochová 28 15 8 5 42:24 53
3. Štětín 29 15 7 7 35:20 52
4. Gliwice 28 11 9 8 37:28 42
5. Gdaňsk 29 12 6 11 39:35 42
6. Vratislav 29 11 9 9 35:31 42
7. Zaglebie Lubin 29 11 8 10 38:36 41
8. Warta Poznaň 29 12 4 13 32:32 40