Antonio Conte, trenér fotbalistů Chelsea. | foto: Reuters

Blíží se konec kouče mistrů? O práci se nebojím, řekl Conte po prohře

• 9
Jeden ročník s týmem vyhraje trofej, další sezonu se po sérii špatných výsledků trenér pakuje. To je u fotbalistů Chelsea v posledních letech takřka pravidlem, v ohrožení je momentálně Antonio Conte. „Každý den obětuji práci 120 procent. Pokud to klubu stačí, je vše v pořádku. Pokud ne, musí se rozhodnout jinak,“ uvedl kouč po prohře 1:4 s Watfordem.

Conte po předchozím zápase s Bournemouthem (0:3) žádal vedení Chelsea o veřejnou podporu, jelikož sílí spekulace o jeho budoucnosti. Prohlášení se nedočkal a po další porážce o tři góly je jeho pozice velmi nahnutá.

Pouhých osm měsíců poté, co se s Chelsea radoval ze zisku titulu. Jenže v posledních deseti utkáních ji dovedl jen ke dvěma výhrám.

„O práci se nebojím. Ptáte se mě na to každou tiskovou konferenci a opakuji, že strach nemám. Zítra je nový den a buď budu stále koučem Chelsea, nebo ne,“ prohlásil italský trenér. Jeho svěřenci nehráli na hřišti Watfordu dobře, často chybovali, na bránu vystřelili až v posledních deseti minutách.

Velmi nepovedenou úvodní půlhodinu prožila letní posila Tiemoue Bakayoko. Francouzský záložník oslabil svůj tým dvěma žlutými kartami v rozmezí pěti minut, předtím často ztrácel balony a dostával spoluhráče do úzkých.

Watford vedl od 42. minuty díky penaltě Troye Deeneyho, avšak zápas, v kterém dominoval, málem ztratil, když v 82. minutě vyrovnal Eden Hazard. „Ve druhé půli jsme ukázali velkou vůli s utkáním něco udělat, ale zároveň jsme byli strašně zmatení,“ konstatoval Conte. Chelsea remízu neudržela, v závěru se zcela sesypala.

Napřed její defenzivou protančil bek Daryl Janmaat, pak se s trochou štěstí prosadil i Gerárd Deulofeu, který hrál v první půli hlavní roli u odpískaného pokutového kopu. Loňské šampiony pak v nastavení dorazil ještě střídající Roberto Pereyra.

Chelsea se po 26. kole drží čtvrté příčky, která zaručuje Ligu mistrů, avšak od pátého Tottenhamu ji dělí jen bod. O devatenáctibodové ztrátě na vedoucí Manchester City ani nemluvě.

„Za tuto situaci je zodpovědný trenér. Možná jsem špatně vybral základní sestavu,“ přemítal Conte, který na soupeře vyrukoval s jedenáctkou bez klasického útočníka. „Musíme dál tvrdě pracovat a najít řešení problému. Tak to vítězové dělají. Poražení jen hledají výmluvy na únavu nebo na zranění,“ dodal.

Otázkou je, zda na hledání řešení dostane ještě čas.

„Už po prohře s Bournemouthem jsem zmiňoval, že atmosféra a výkon hráčů byly podobné jako během posledních dnů Josého Mourinha,“ připomněl novinář BBC John Southall. Fanoušci Chelsea mají ještě v paměti, jak ruský miliardář a majitel klubu Roman Abramovič v prosinci 2015 vyhodil trenéra, který s týmem předchozí sezonu vyhrál Premier League.

A nešlo jen o současného kouče Manchesteru United – v ročníku 2012/13 po vítězství v Lize mistrů nedobrovolně skončil Roberto Di Matteo, před ním byl odvolán Carlo Ancelotti, jenž v sezoně 2009/10 Chelsea dovedl k triumfům v domácí soutěži a FA Cupu.