EUFORIE. Takhle slavili fotbalisté Liverpoolu třetí gól v zápase proti...

EUFORIE. Takhle slavili fotbalisté Liverpoolu třetí gól v zápase proti Manchesteru City. | foto: AP

Liverpool v přestřelce ukončil neporazitelnost lídra, Arsenal prohrál

• 52
Manchester City v Premier League poprvé v sezoně prohrál. Ve 23. kole přišel o ligovou neporazitelnost na hřišti Liverpoolu, který zvítězil 4:3. Gólman Petr Čech dál čeká na dvoustou nulu, Arsenal totiž nezvládl duel v Bournemouthu, kde podlehl 1:2.

Liverpool s Manchesterem City předvedli reklamu na anglickou nejvyšší soutěž. Utkání nabídlo zvraty, hrálo se ve strhujícím tempu, oba týmy vysoko napadaly a rozdělily si mezi sebe sedm gólů.

Skóre šlágru otevřeli už v deváté minutě domácí. Fotbalisté City ztratili míč uprostřed pole, převzal jej Oxlade-Chamberlain, proběhl s ním k vápnu a přízemní střelou zpoza vápna překonal Edersona. Ještě před přestávkou ale hosté vyrovnali, po zaváhání pravého beka Gomeze pronikl do šestnáctky Sané a našel mezeru mezi gólmanem Kariusem a tyčí.

V 51. minutě mohl dokonat obrat Otamendi, hlavičkou však poslal míč do břevna. Na druhé straně zasáhl Ederson proti tvrdé Salahově střele. V 59. minutě už se skóre změnilo, po přihrávce Oxlade-Chamberlaina přetlačil Firmino stopera Stonese a obloučkem překonal krajana v brance Manchesteru.

Liverpoolský útočník Roberto Firmino se pokouší zastavit Raheema Sterlinga z...
Sadio Mané v dresu Liverpoolu se raduje ze vstřelené branky.

Hráči hostů jako by po inkasované brance znervózněli a vyprodukovali dvě hrubé chyby v obraně. Po té první ještě Mané neskóroval a trefil tyč, v 61. minutě už ale parádní střelou pod břevno nedal Edersonovi šanci.

Brazilský gólman v 68. minutě potvrdil zmar Manchesteru, když vyběhl před vápno a odkpem našel pouze útočníka Liverpoolu Salaha. Ten se dalekonosnou střelou trefil do volné branky a vstřelil 18. ligový gól v sezoně.

Hosté utkání ještě v závěru zdramatizovali góly Bernarda Silvy a Gündogana, Liverpool ale těsnou výhru udržel i bez posily Virgila van Dijka, který nemohl kvůli zranění nastoupit.

Svěřenci Jürgena Kloppa udrželi domácí neporazitelnost a prodloužili ligovou sérii bez prohry na 14 utkání. Německý kouč si navíc připsal už pátou výhru nad kolegou Pepem Guardiolou, tím se nemůže pyšnit žádný jiný trenér.

Zklamaný gólman Ederson po první prohře Manchesteru City v anglické lize.

Bournemouth vyhrál dva po sobě jdoucí domácí ligové duely prvně od března, Arsenal navíc zdolal vůbec poprvé.

V nominaci Arsenalu chyběl chilský reprezentant Alexis Sánchez, o něhož projevily v poslední době zájem Manchester United i City či Liverpool. Sánchezovi vyprší kontrakt v létě a zdá se, že z klubu odejde ještě během lednového přestupního období.

V osmé minutě si ve vápně pohrál s domácí obranou Maitland-Niles, střelu ale nasměroval jen do břevna. Vzápětí musel gólman Begovič zasáhnout proti Iwobiho tečovanému pokusu. Na další šanci si diváci na Vitality Stadium počkali až do 34. minuty, kdy Begovič včasným výběhem zabránil ve skórování Welbeckovi.

Pět minut před přestávkou poprvé zahrozil Bournemouth, proti Fraserově střele ale zasáhl stoper Chambers. V 52. minutě padl první gól, když po Iwobiho přihrávce za obranu prostřelil Begoviče španělský reprezentant Bellerín.

Domácí se ale v závěrečné dvacetiminutovce nadechli k obratu. Nejprve Čech, který vedl Arsenal s kapitánskou páskou, vyběhl proti pasu Frasera, k míči se ale dřív dostal Wilson a bez problému zakončil. O chvíli později pak střelec předložil míč Ibeovi a ten otočil stav na 2:1.

„Vedli jsme 1:0 a najednou obdrželi dvě branky, ani nevíme jak. Je to frustrující. Musíme to zhodnotit velmi objektivním a ostrým způsobem. Udělali jsme chyby, které jsme udělat neměli. Tým, který hraje o udržení, bude bojovat a vy si nemůžete dovolit jakoukoli ztrátu koncentrace,“ konstatoval Wenger.

V sobotu Tottenham řádil proti Evertonu a Chelsea potřetí za sebou remizovala.

Nedělní výsledky 23. kola: Bournemouth - Arsenal 2:1 (70. Wilson, 74. Ibe - 52. Bellerín), Liverpool - Manchester City 4:3 (9. Oxlade-Chamberlain, 59. Firmino, 61. Mané, 68. Salah - 40. Sané, 84. B. Silva, 90.+1 Gündogan).

AFC Bournemouth - Arsenal FC 2:1 (0:0)

Branky: 70. C. Wilson, 74. Ibe - 52. Bellerín. Rozhodčí: Friend – Lennard, Wilkes. ŽK:21. Gosling, 31. Francis - 56. Xhaka, 70. Wilshere.

AFC Bournemouth Begović – Aké, S. Cook, Francis – Daniels (63. Mousset), Gosling, L. Cook, A. Smith – Fraser, Ibe (86. Pugh) – C. Wilson (90+1. Afobe).

Arsenal FC Čech – Chambers (74. Ramsey), Mustafi, Holding – Wilshere, Xhaka, Bellerín, Iwobi (76. Walcott) – Welbeck, Maitland-Niles – A. Lacazette (C).

Liverpool FC - Manchester City 4:3 (1:1)

Branky: 10. Oxlade-Chamberlain, 60. Firmino, 62. Mané, 68. M. Salah - 41. Sané, 84. B. Silva, 90+1. Gündoğan. Rozhodčí: Marriner – Ledger, West. ŽK:60. Firmino, 90+4. Milner - 65. Otamendi, 70. Sterling, 73. Fernandinho.

Liverpool FC Karius – Joe. Gomez, Matip, Lovren (C), Robertson – Can (79. Milner), Wijnaldum – Oxlade-Chamberlain, M. Salah (88. Lallana), Mané (90+4. Klavan) – Firmino.

Manchester City Ederson – Walker, Stones, Otamendi, Delph (31. Danilo) – De Bruyne, Fernandinho (C), Gündoğan – Sterling (71. B. Silva), Agüero, Sané.