Fotbalisté Tottenhamu Dele Alli (vpravo), Harry Kane (uprostřed) a Eric Dier...

Fotbalisté Tottenhamu Dele Alli (vpravo), Harry Kane (uprostřed) a Eric Dier slaví branku do sítě Newcastlu. | foto: Reuters

Chelsea dala venku tři góly, vyhrál i Tottenham, nedařilo se nováčkům

• 11
Favorité začali vítězně, nováčci vstoupili do nového ročníku fotbalové Premier League porážkami. Chelsea poprvé pod novým koučem Sarrim zdolala Huddersfield 3:0, Tottenham dal dva góly v Newcastlu. Nové týmy v soutěži Cardiff i Fulham na své soupeře nestačily, Wolverhampton uhrál bod.

Tottenham bez posil

Zatímco například Liverpool investoval před startem nové sezony anglické ligy do posil přes 160 milionů liber (4,6 miliardy korun), Tottenham zůstal zcela stranou přestupového dění. Londýnský klub se tak stal prvním celkem v historii Premier League od zavedení přestupového okna v roce 2003, který v letní přestávce nepřivedl ani jednoho hráče.

Trenér Mauricio Pochettino sice o posílení kádru stál, ale žádný z plánovaných příchodů nevyšel. Kouč se tak musí spokojit s tím, že Tottenham udržel největší opory v čele Harrym Kanem, Christianem Eriksenem či Kieranem Trippierem.

Slovenský brankář Martin Dúbravka, jehož jarní hostování ze Sparty se v létě změnilo v přestup, se v bráně Newcastlu překonával, měl několik bravurních zákroků, ale tým od porážky neuchránil.

Stejně jako před rokem Tottenham v prvním kole vyhrál. O výhře 2:1 rozhodli přesné hlavičky Vertonghena a Dele Alliho.

V St. James’ Parku udeřily oba týmy hned v úvodu ze vzduchu. V osmé minutě poslal Vertonghen po rohovém kopu svou hlavičku do břevna a odražený míč dokázal Dúbravka reflexivně vyrazit. Branková technologie ale o chvíli později potvrdila, že míč byl celým objemem v brance.

O tři minuty později vyrovnal Joselu, jenž usměrnil míč hlavou do sítě po Ritchieho stříleném centru z pravé strany. V 18. minutě ale vrátil vedení třetímu celku minulé sezony Premier League Alli, který na zadní tyči zužitkoval přesný Aurierův centr a podruhé překonal Dúbravku.

Slovenský brankář se blýskl po necelé hodině hry pohotovým zákrokem po střele Sissoka, další branky už přes další šance na obou stranách nepadly. Největší příležitost k vyrovnání měl v 85. minutě střídající Rondón, jeho zblokovaná střela ale skončila na břevně Llorisovy branky.

První půlhodina zápasu mezi Huddersfieldem a Chelsea nepřinesla vážnější šanci ani na jedné straně. Až ve 34. minutě se prosadil z ojedinělé akce skákavou střelou z voleje Kanté. Francouzský mistr světa vstřelil teprve čtvrtou branku ve 107 zápasech v Premier League.

V základní sestavě Chelsea se objevil i čerstvě nejdražší brankář historie Kepa Arrizabalaga, při největší šanci domácích ale zasahovat nemusel, po Mouniého hlavičce ho zachránila tyč.

Jeho noví spoluhráči naopak udeřili těsně před pauzou podruhé. Pokutový kop po faulu na Alonsa proměnil s přehledem Jorginho, další letní posila z Neapole.

Vedení hostů mohl navýšit v 58. minutě Alonso, jeho akrobatické zakončení přes hlavu ale trefilo pouze břevno. Favorizovaní svěřenci trenéra Sarriho soupeře do žádné větší šance nepustili, naopak deset minut před koncem upravil na konečných 3:0 Pedro po přihrávce střídajícího Hazarda.

Bournemouth poslal do vedení v 24. minutě Fraser, jenž využil Wilsonovy zpětné přihrávky na hranici malého vápna. Wilson mohl o deset minut později zvýšit, ale pokutový kop mu vynikajícím zákrokem zneškodnil Etheridge.

Filipínský reprezentační brankář se stal teprve druhým gólmanem, který při debutu v Premier League zneškodnil penaltu. Útočník Bournemouthu se ale nakonec gólu přece jen dočkal v nastaveném čase druhé půle.

Podobně jako velšský celek, ani Fulham neprožil bodově úspěšný návrat do nejvyšší anglické soutěže. Londýnské derby rozhodl ve prospěch hostujícího Crystal Palace v 41. minutě dělovkou zblízka pod břevno Schlupp. Ve druhém poločase navíc přidal druhou branku z brejku Zaha. Fulham prohrál zahajovací utkání sezony na vlastním stadionu po třinácti zápasech.

Výsledky 1. kola: Newcastle - Tottenham 1:2 (11. Joselu - 8. Vertonghen, 18. Alli), Manchester United - Leicester 2:1 (3. Pogba z pen., 83. Shaw - 90.+3 Vardy), Bournemouth - Cardiff 2:0 (24. Fraser, 90.+1 Wilson), Fulham - Crystal Palace 0:2 (41. Schlupp, 80. Zaha), Huddersfield - Chelsea 0:3 (34. Kanté, 45. Jorginho z pen., 80. Pedro), Watford - Brighton 2:0 (35. a 54. Pereyra), Wolverhampton - Everton 2:2 (44. Neves, 80. Jiménez - 17. a 67. Richarlison).