MÁM TO Český brankář Petr Čech z Arsenalu zasahuje před liverpoolským Coutinhem. | foto: Reuters

Wenger s Čechem se shodli, Arsenalu se v Liverpoolu nepovedla první půle

• 10
Opět nezvládli klíčový zápas a navíc vypadli z nejlepší čtyřky. Fotbalisté Arsenalu prohráli na Liverpoolu 1:3 po nezvládnuté první půli, trenér Arséne Wenger zariskoval vynecháním Alexise Sáncheze ze základní sestavy. „Chtěl jsem ho nasadit až po přestávce,“ vysvětloval Wenger. Což také udělal, ale na lepší výsledek to nestačilo.

To rozhodnutí překvapilo snad všechny. Alexis Sánchez, nejlepší střelec týmu, který se podílel už na šestadvaceti ligových brankách (17 jich dal, na 9 přihrál), seděl v Liverpoolu na lavičce. Místo něj nastoupil v útoku Olivier Giroud, jehož podporoval Danny Welbeck.

„Chtěli jsme hrát přímočařeji, víc vzduchem - proto jsem do základu zařadil silné hlavičkáře,“ vysvětloval nečekaný tah Wenger. Jenže tenhle manévr se francouzskému kouči vůbec nepovedl.

Arsenal byl v první půli v roli sparingpartnera, hře dominoval Liverpool, který si brzy vypracoval náskok. Prvního okna v obraně hostí využil v deváté minutě Roberto Firmino, který krátce před přestávkou nachystal druhou branku Sadiu Manému. Útočníci Arsenalu se v podstatě nedostali do hry - takový Petr Čech nasbíral za úvodní dějství víc dotyků s míčem než Giroud.

„Liverpool byl v prvním poločase prostě lepší,“ uznal Wenger v rozhovoru pro klubový web.

„Nehráli jsme tak, jak jsme měli, těžko říct proč, “ souhlasil Čech, který ještě před pauzou vychytal šanci Phillippeho Coutinha. „Do druhé půle přišel Alexis a začali jsme hrát o mnoho lépe.“

Sánchez hru hostí rozhýbal a už v 57. minutě zařídil gól na 1:2 - jeho přesnou kolmici využil k premiérové trefě do sítě Liverpoolu Welbeck. Ještě předtím měl blízko k radosti Giroud, jeho hlavičku ale perfektně lapil Simon Mignolet.

To však bylo ze strany Arsenalu vše. Oproti prvnímu poločasu rozhodně zlepšení, snaha, větší bojovnost, ale chyběla finální fáze. „Zvedli jsme se, dobře jsme zareagovali na průběh utkání. Bohužel jsme nedokázali vstřelit branku na 2:2,“ mrzelo Wengera.

Znovu se ukázalo, že Arsenal nezvládá velké zápasy. Na stadionech týmů z aktuální top šestky (Chelsea, Tottenham, Liverpool, Manchester City a United) nevyhrál už jedenáctkrát v řadě. Spadl z příček, které zajišťují postup do Ligy mistrů.

„Kdybychom vyhráli, tak jsme ještě ve hře o titul,“ myslí si Čech, „ale takto jsme ze hry venku. Nyní se musíme soustředit na kvalifikaci do Ligy mistrů.“