VŠECHNO JE KUDRNATÉ. Český záložník Alex Král poprvé zdraví fanoušky Spartaku...

VŠECHNO JE KUDRNATÉ. Český záložník Alex Král poprvé zdraví fanoušky Spartaku Moskva před nedělním ligovým utkáním proti Zenitu Petrohrad. | foto: Profimedia.cz

Z Teplic až do Ruska. Alexův královský rok: Hlavně se z toho nezbláznit

  • 5
Při vzpomínce na tu scénku se tvářil pobaveně. Na pláži na Kapverdských ostrovech, kam vzal v zimě rodiče na dovolenou, na něj halekali dva malí kluci. Kosované. „Dobře si mě pamatovali, jejich tatínek mi ze srandy hrozil prstem,“ líčil Alex Král, český fotbalový záložník, který v listopadu v Plzni gólem a asistencí právě vítězství nad balkánským soupeřem řídil.

Pro Česko to tehdy byla klíčová výhra, která národní tým posunula na mistrovství Evropy.

Pro jednadvacetiletého kudrnáče z Košic – ano, skutečně se narodil a do tří let žil na Slovensku – jeden z nejkrásnějších momentů uplynulého roku.

A že jich bylo!

V lednu návrat z Teplic do Slavie. V březnu debut v reprezentaci proti Brazílii. V srpnu postup do Ligy mistrů a přestup do Spartaku Moskva. V říjnu premiérová reprezentační trefa proti Severnímu Irsku.

„Přesto zápas s Kosovem řadím k nejhezčím momentům v celé kariéře,“ kývne Král, „pomohl mi k lepším pocitům na hřišti, k většímu sebevědomí, a vnímali to samozřejmě také i lidé z nového klubu.“

Byl to nečekaný směr, kterým se Král na podzim vydal. Vzdal se lákavých zápasů v Champions League se Slavií a vyměnil je za ruskou nejistotu. Navíc bez evropských pohárů.

Spartak Moskva, který poslal do Edenu 310 milionů a udělal z něj druhého nejdražšího hráče české ligy, je jedna z největších značek fotbalového východu. Jenže zámožný klub s krásným stadionem i supermoderním tréninkovým zázemím se místo plánovaného boje o titul potácí ve druhé polovině tabulky – dvanáct bodů od pohárových příček a jen tři body nad těmi barážovými.

„Já ale ani na moment nezalitoval. I s odstupem času věřím, že jsem udělal správný krok, ruská liga je techničtější, hrají tam skvělé individuality, což mě posouvá dál,“ přesvědčuje cílevědomý záložník, který o ruském angažmá hovořil v Praze při prezentaci nového partnera české fotbalové reprezentace, čínské společnosti TCL.

Po zimním oddychu v teple Král znovu naplno maká, aby byl po návratu do Moskvy nachystaný na sto procent.

„Protože jsem s novým týmem v létě neabsolvoval přípravu a do prvního zápasu šel snad po třetím tréninku, byl pro mě začátek docela těžký,“ připouští.

Přesto se v novém prostředí neztratil.

Po přestupu odehrál devět z jedenácti ligových zápasů, jeho pozicí neotřásla ani změna trenéra a formu si přenesl i do kvalifikace, kde pomohl mimo jiné k senzačnímu skalpu Anglie. I na základě toho o něj údajně projevil zájem Everton.

Nový partner národního mužstva je zase z Číny

Fotbalová reprezentace získala nového partnera z Číny. Vedení asociace podepsalo dvouletou smlouvu s nadnárodní společností TCL, druhým největší výrobcem televizorů na světě. Loni se v jejích závodech vyrobilo téměř 29 milionů televizorů.

„Jsme globální firma a hledali jsme příležitost, jak bychom se spojili s lokálním partnerem,“ vysvětlil Easton Kim, šéf marketingu pro střední a východní Evropu.

„Myslím si, že když přivedete jakéhokoli partnera, je to v první řadě úspěch českého fotbalu. Ukazuje to, že má kvalitu i marketingový potenciál,“ poznamenal předseda asociace Martin Malík.

Ambasadorem výrobce spotřební elektroniky TCL v Česku se stal někdejší reprezentační záložník Pavel Horváth.

V předchozích třech letech byla partnerem národního mužstva jiná čínská společnost CEFC, resp. Citic Group, současný menšinový majitel Slavie. Smlouva loni vypršela.

„Je však velký rozdíl mezi tím, když se na vás klub jen vyptává a když podá reálnou nabídku. Anglie je samozřejmě můj malý sen, ale já o ničem konkrétním nevím. Musím především dál potvrzovat svoji pozici v týmu,“ vysvětluje Král.

V nové zemi si užívá nadstandardní servis. Klub mu zařídil bydlení s krásným výhledem na město a on se teď chce pořádně vrhnout i na učení ruštiny. Zatím využívá tlumočníka a s některými spoluhráči komunikuje anglicky. Třeba i s německým mistrem světa Andrém Schürrlem.

„Celkově máme hodně mladé mužstvo a zajímají nás stejné věci, takže i když si třeba úplně nerozumíme, rukama nohama se domluvíme,“ popisuje mladík na začátku nového roku. Ten minulý mu vyšel doopravdy královsky.

„Já věřím, že 2020 může být ještě lepší. Musím jít postupnými kroky, ne se z toho zbláznit a někam třeba bezmyšlenkovitě přestoupit. Teď se soustředím na Spartak a pak jedeme na Euro.“

A to na jeho vytoužené ostrovy.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko