Abdelhak Nouri

Abdelhak Nouri | foto: Profimedia.cz

Nizozemský fotbalový talent Nouri už není v kómatu a komunikuje

  • 10
Někdejší fotbalový talent Abdelhak Nouri z Ajaxu Amsterdam už není v kómatu, do něhož upadl před třinácti měsíci po kolapsu během přípravného utkání proti Werderu Brémy. Jeho bratr uvedl, že jeho stav se lepší a je dokonce schopen komunikovat s okolím.

Tehdy dvacetiletý Nouri zkolaboval loni v červenci při zápase na soustředění v Rakousku. Po srdeční zástavě utrpěl trvalé poškození mozku a od té doby je v nemocnici. Lékaři se obávali, že nikdy nebude vidět, mluvit, hýbat se či jíst, ale stav někdejšího záložníka se postupně zlepšuje.

„Z neurologického hlediska je na tom lépe než před několika měsíci,“ řekl médiím starší Nouriho bratr Abderrahim. „Fyzicky už je to těžší. Nehýbe tělem, jen hlavou. Občas ho posadíme na kolečkové křeslo. Dá se s ním komunikovat,“ popsal. Nouri například reaguje na pokyny, že má otevřít pusu či zvednout obočí.

Nourimu byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Vedení slavného nizozemského klubu letos v červnu po tlaku ze strany rodiny uznalo odpovědnost za Nouriho zdravotní stav. Kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem, což vedlo k jeho trvalému poškození.

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

Témata: Ajax Amsterdam