Christopher Nkunku (vlevo) z PSG v souboji s hráčem Rennes. | foto: Reuters

Koubek zazářil na hřišti mistra, Rennes zdolalo Paris St. Germain

• 3
Český fotbalový brankář Tomáš Koubek z Rennes se podílel na velmi překvapivém výsledku ve francouzské lize. V předposledním dějství vynuloval Paris St. Germain a jeho tým si ze stadionu suverénně nejlepšího klubu v zemi odvezl důležité body v boji o Evropskou ligu.

Rennes si zajistilo minimálně kvalifikaci o Evropskou ligu. Pokud v závěrečném dějství uhraje bod s týmem z Montpellieru, postoupí přímo do základní skupiny. Případně mu pomůže jakákoli ztráta Nice v Lyonu, který hraje o Ligu mistrů.

Český gólman Koubek je nejlépe hodnoceným brankářem francouzské ligy, skvělou pozici ve své první sezoně po přestupu ze Sparty potvrdil i na hřišti mistra. V Paříži zlikvidoval pět střel. Za domácí nenastoupil dlouhodobě zraněný Neymar a chyběl i Cavani.

V prvním poločase se Koubek vytáhl proti Nkunkuově střele. V desáté minutě ho zachránilo břevno při Di Maríově ráně.

Krátce po přestávce šli hosté do vedení, když Bourigeuad proměnil penaltu, a dvacet minut před koncem Rennes definitivně rozhodlo zásluhou Hunoua. V závěru Koubek dvakrát reflexivně zasáhl proti pokusům Pastoreho, podesáté v ligové sezoně udržel nulu a Rennes vyhrálo třetí zápas po sobě.

Lyon v boji o přední příčky podlehl ve Štrasburku, který se tak zachránil.

Dlouho to přitom vypadalo, že Monako získá z duelu se St. Etienne jen bod a Lyon navýší svůj náskok na druhém místě, poslední minuty předposledního kola Ligue 1 ale situaci výrazně změnily. V první minutě nastavení rozhodl o výhře knížecího klubu z pokutového kopu Fabinho.

Lyon vedl ještě dvě minuty před koncem ve Štrasburku 2:1, pak ale přesně hlavičkoval Da Costa a ve čtvrté minutě nastavení z přímého kopu dokonal obrat Liénard. Lyon prohrál poprvé po 11 zápasech, stejný počet utkání čekal Štrasburk na vítězství.

Do Ligy mistrů jdou přímo první dva týmy. Šanci na přímý postup má i třetí v pořadí. A to v případě, když ve středu ve finále Ligy mistrů zvítězí Atlético Madrid nad Marseille.

Právě Marseille se o třetí místo popere s Lyonem.

Za Bordeaux odehrál 80 minut záložník Jaroslav Plašil a byl u výhry 4:2 nad Toulouse, po které Girondins drží pohárové naděje. Na šesté Nice, které zvítězilo 4:1 nad Caen, ztrácí dva body.

Výsledky 37. kola: Amiens - Mety 2:0 (21. Manzala z pen., 86. vlastní Selimovic), Angers - Nantes 0:2 (50. Lima, 61. Coulibaly), Bordeaux - Toulouse 4:2 (38. a 49. Braithwaite, 73. Lerager, 78. Malcom - 29. Sylla, 90.+1 Diop), Lille - Dijon 2:1 (18. a 45.+1 Mothiba - 11. Kwon Čchang-hun), Monako - St. Etienne 1:0 (90.+1 Fabinho z pen.), Montpellier - Troyes 1:1 (58. Cozza - 31. Azamoum), Nice - Caen 4:1 (2. a 10. z pen. Balotelli, 36. Saint-Maximin, 72. Seri - 76. Kouakou), Paris St. Germain - Rennes 0:2 (52. Bourigeaud z pen., 71. Hunou), Štrasburk - Lyon 3:2 (22. Bahoken, 89. Da Costa, 90.+4 Liénard - 50. Fekir z pen., 73. Aouar).

20 Méty 37 6 8 23 34:72 26

RC Štrasburk Alsace - Olympique Lyon 3:2 (1:0)

Branky: 22. Bahoken, 88. Da Costa, 90+4. Liénard - 49. Fékir, 73. Aouar. Rozhodčí: Turpin – Danos, Gringore. ŽK:12. Bahoken, 48. P. Martinez, 70. Gonçalves, 85. Mangane, 90+6. Oukidja - 82. NDombèlé.

RC Štrasburk Alsace Oukidja – Foulquier, Mangane (C), P. Martinez, Lala – Grimm, Aholou (44. Gonçalves) – Martin (56. Seka), Corgnet (79. Da Costa), Liénard – Bahoken.

Olympique Lyon Gorgelin – Rafael, Diakhaby, Morel, F. Mendy – NDombèlé (88. Ferri), Tousart, Aouar – Fékir (C) – B. Traoré, Depay (83. Cornet).

Paris Saint-Germain FC - Stade Rennes FC 0:2 (0:0)

Branky: 52. Bourigeaud, 71. Hunou. Rozhodčí: J. Brisard – B. Pages, F. Boudikian. ŽK:48. Kimpembe.

Paris Saint-Germain FC Trapp – Meunier, Marquinhos, Kimpembe, Berchiche – Lo Celso, Motta (C) (77. Pastore), Diarra (62. Rabiot) – Di María, Mbappé, Nkunku (61. Draxler).

Stade Rennes FC Koubek – Zeffane, Gelin, Gnagnon, Bensebaini – Prcić (90+1. Maouassa) – Siliki, André (C), Bourigeaud, H. Traoré (74. Sarr) – Hunou.

OGC Nice - SM Caen 4:1 (3:0)

Branky: 4. Balotelli, 10. Balotelli, 38. Saint-Maximin, 74. Seri - 78. Kouakou. Rozhodčí: Schneider – Zitouni, Henninot. ŽK:35. Guilbert, 56. Diomandé. ČK:56. Diomandé.

OGC Nice Benítez – Souquet (90+1. Burner), Marlon, Dante (C), Le Marchand – Tameze (80. Srarfi), Cyprien, Seri – Saint-Maximin, Balotelli, Pléa (80. Le Bihan).

SM Caen Samba – Guilbert, Diomandé, Da Silva, Mbengue – Féret (C), Aït Bennasser, S. Peeters (46. Deminguet) – Rodelin (70. Sankoh) – Santini, Crivelli (46. Kouakou).

Montpellier HSC - ESTAC Troyes 1:1 (0:1)

Branky: 58. Cozza - 31. Azamoum. Rozhodčí: Letexier – Mugnier, Cano.

Montpellier HSC Lecomte – Congré, Mendes, Cozza – Sambia (75. Píriz), Skhiri (C), Lasne, Oyongo (52. Aguilar), Dolly – Sio, Ninga (52. Mbenza).

ESTAC Troyes Zelazny – Cordoval, Giraudon, Hérelle, Ch. Traoré – Azamoum, Walter – Grandsir, Nivet (C) (82. Pelé), Ben Saada (75. Mbeumo) – Suk Hjun-Čun (70. Niane).

AS Monaco FC - AS Saint-Étienne 1:0 (0:0)

Branky: 90+1. Fabinho. Rozhodčí: Bastien – Haquette, Zakrani. ŽK:7. Serrano - 41. Théophile-Catherine. ČK:90+4. R. Ghezzal.

AS Monaco FC Subašić – A. Touré (68. Sidibé), Glik, Jemerson, Serrano – Moutinho, Fabinho – Rony Lopes (68. R. Ghezzal), Tielemans (80. Pellegri), Lemar – Moussa Sylla.

AS Saint-Étienne Ruffier – Théophile-Catherine, Subotić, Perrin – Debuchy, Dioussé (64. Monnet-Paquet), M'Vila, Gabriel Silva (70. Selnaes) – Cabella, Ntep (64. Hamouma) – Bamba.

Lille OSC - Dijon FCO 2:1 (2:1)

Branky: 18. Mothiba, 45+1. Mothiba - 11. Kwon Chang-hoon. ŽK:10. Haddadi, 35. Kwon Chang-hoon.

Lille OSC Maignan – Malcuit (70. Alonso Mujica), Edgar Ié (87. Ballo-Touré), Dabila, Mendyl – Bissouma, Mendes – Pépé, Benzia (81. Maia), Araújo – Mothiba.

Dijon FCO Reynet – Yambéré, Djilobodji, Haddadi – Chafik (65. Jeannot), Marié, Amalfitano (70. Loiodice), Sliti, Rosier – Kwon Chang-hoon (81. Sahibeddine), Tavares.

EA Guingamp - Olympique Marseille 3:3 (1:2)

Branky: 43. Grenier, 53. Grenier, 70. Briand - 3. Germain, 15. Thauvin, 82. Thauvin. Rozhodčí: Delerue – Rahmouni, Danizan. ŽK:22. Grenier, 56. Sorbon. ČK:68. Mandanda.

EA Guingamp Johnsson – Eboa Eboa, Kerbrat, Sorbon, Ikoko – Didot (89. Diallo), Deaux (89. Salibur) – Benezet (80. Coco), Grenier, Thuram – Briand (C).

Olympique Marseille Mandanda – Sakaj, Sertic, Kamara, Amavi – Anguissa, Maxime López (66. N'Jie) – Thauvin (C), M. Sanson, Ocampos (74. B. Sarr) – Germain (69. Pelé).

Girondins Bordeaux FC - Toulouse FC 4:2 (1:1)

Branky: 38. Braithwaite, 49. Braithwaite, 73. Lerager, 78. Malcom - 29. Sylla, 90. Diop. Rozhodčí: Buquet – Debart, Aube. ŽK:36. Poundjé - 24. Sangaré, 45+2. Somália, 66. Sanogo.

Girondins Bordeaux FC Costil – Sabaly, Koundé, Pablo, Poundjé – Lerager, Plašil (81. Vada), Meïté – Malcom (86. Otávio), Braithwaite, Kamano (52. de Préville).

Toulouse FC Lafont – Amian, Diop, Jullien, Sylla – Sangaré, Somália – Delort (64. Toivonen), Durmaz (72. Jean), Gradel – Sanogo.

Angers SCO - FC Nantes 0:2 (0:0)

Branky: 50. Lucas Lima, 63. K. Coulibaly. Rozhodčí: B. Millot – S. Luzi, A. Drouet. ŽK:3. Djidji.

Angers SCO Butelle – Manceau, Pavlović, I. Traoré (C), Bamba – Oniangué (37. L. Coulibaly), Mangani (74. Kanga) – Tait, Capelle (63. Reine-Adélaïde), Santamaría – Toko Ekambi.

FC Nantes Tătăruşanu – Dubois (C), Djidji, Pallois, Lucas Lima – Rongier (77. Thomasson), A. Touré, Krhin, Moutoussamy (87. Kačaniklić) – Sala, K. Coulibaly (82. Sigthórsson).

Amiens SC - FC Méty 2:0 (1:0)

Branky: 22. Manzala, 87. Selimovic. Rozhodčí: Hamel J. (Fra). ŽK:76. Fofana - 21. Mandjeck, 21. Cohade.

Amiens SC Gurtner – Avelar, Gouano (C) (57. Adénon), Dibassy, El Hajjam – Cornette, Fofana, G. Kakuta, Monconduit, Manzala (84. Ielsch) – Mou. Konaté.

FC Méty Didillon – Basin (88. Goudiaby), Mandjeck, Selimovic, Diagné – Niane, Mollet, Dossevi, Cohade (C) (32. Boulaya), Nguette – Rivière.

18. Clermont FootClermont Foot 26 4 8 14 19:43 20

1. - 3. : Postup, 4. : Postup - Liga mistrů (kvalifikace), 5. : Postup - Evropská liga (skupina), 6. : Postup - Evropská konferenční liga (kvalifikace), 17. - 18. : Sestup