Brankář Arsenalu Petr Čech (vlevo) si vyříkává nedorozumění, které vedlo ke...

Brankář Arsenalu Petr Čech (vlevo) si vyříkává nedorozumění, které vedlo ke gólu Southamptonu, se spoluhráčem Shkodranem Mustafim. | foto: Reuters

Čech ve stém duelu za Arsenal inkasoval, ale vyhrál, Chelsea ztratila

• 6
Arsenal s českým brankářem Petrem Čechem se ve 33. kole Premier League na vítězství nadřel. Proti Southamptonu, který bojuje o záchranu, prohrával, do půle skóre otočil, ale hosté vyrovnali. Devět minut před koncem svým druhým gólem rozhodl Welbeck. Ve druhém nedělním utkání Chelsea remizovala s West Hamem United.

Arsenal je až šestý, takřka bez šance se dotáhnout na čtvrtou příčku, z níž se lze kvalifikovat do Ligy mistrů.

A trápení se odehrálo i proti týmu, který je třetí od konce. Po zaváhání stopera Mustafiho, který spoléhal na Čecha, Arsenal od sedmé minuty prohrával.

Čech, který chytal stý ligový zápas za Arsenal, totiž udělal pohyb dopředu, že si půjde pro centr, ale hned se zastavil. A Mustafi akci nedohrál a u Longa byl pozdě.

Domácí po deseti minutách zahájili obrat. Nejprve Welbeck patičkou posunul míč na Aubameyanga, který se v prvních sedmi zápasech v anglické nejvyšší soutěži podílel na stejném počtu branek: šest dal a na jednu přihrál. Žádný jiný hráč Arsenalu takhle raketový start neprožil. Obrat dokonal tečovanou střelou Welbeck a oslavil první ligový zásah od září.

Hosté se ale nevzdali. Nejprve už se radoval Long, jehož zásah ale nebyl uznán kvůli ofsajdu. V 73. minutě však Čecha překonal Austin, jenž se proti Arsenalu prosadil v každém ze čtyř vzájemných utkání, do kterých nastoupil.

Rozhodující zásah si o několik minut později připsal Welbeck, jenž hlavou po Iwobiho centru usměrnil míč za McCarthyho záda. Arsenal doma se Southamptonem v lize neprohrál od listopadu 1987. Southampton čeká na výhru v Premier League už šest utkání.

Chelsea je obhájcem titulu, ale i ona má z pátého místa velkou ztrátu. Navíc pokazila další zápas, když s West Hamem jen remizovala 1:1.

Přitom byla Chelsea aktivnějším týmem, což zužitkovala v 36. minutě. Morata vybojoval míč po rohovém kopu a gólmana Harta překonal Azpilicueta. Po spolupráci zmíněných dvou Španělů dala Chelsea v této sezoně už sedm gólů. Kromě toho rozvlnili domácí síť ještě dvakrát, oba zásahy ale nebyly uznány kvůli ofsajdu.

V 73. minutě o vedení přišli, když se po Arnautovičově přihrávce trefil střídající Hernández. Do sítě Chelsea skóroval už podeváté v kariéře, což se mu proti žádnému jinému soupeři nepovedlo. Na stadionu Stamford Bridge se mexický reprezentant v lize představil čtyřikrát jako náhradník a pokaždé dal gól.

Chelsea z posledních pěti zápasů vydolovala jen čtyři body.

Výsledky 33. kola: Arsenal - Southampton 3:2 (38. a 81. Welbeck, 28. Aubemeyang - 17. Long, 73. Austin), Chelsea - West Ham United 1:1 (36. Azpilicueta - 73. Javier Hernádez).

Arsenal FC - Southampton FC 3:2 (2:1)

Branky: 29. Aubameyang, 38. Welbeck, 81. Welbeck - 17. S. Long, 74. Ch. Austin. Rozhodčí: Marriner – Ledger, Long. ŽK:50. Bellerín, 90+2. Wilshere - 90+7. Hoedt. ČK:90+4. Elneny - 90+2. Stephens. Diváci: 59 374.

Arsenal FC Čech (C) – Bellerín (75. Holding), Chambers, Mustafi, Kolašinac – Elneny, Xhaka – Iwobi, Nelson (64. Wilshere), Welbeck – Aubameyang (71. A. Lacazette).

Southampton FC A. McCarthy – Bertrand (C), Jošida (72. Ch. Austin), Hoedt, Stephens, Soares – Tadić, Romeu, P.-E. Höjbjerg, Ward-Prowse – S. Long (80. Sims).

Chelsea FC - West Ham United 1:1 (1:0)

Branky: 36. Azpilicueta - 73. J. Hernández. ŽK:46. Noble.

Chelsea FC Courtois – Azpilicueta, Cahill (C), Rüdiger – Moses (78. Pedro), Kanté, Fàbregas, Alonso – Willian, E. Hazard – Morata (78. Giroud).

West Ham United Hart – Rice, Ogbonna, Cresswell (64. Evra) – Zabaleta, Kouyaté, Noble (C), Masuaku – E. Fernandes (70. J. Hernández), Mário (84. Cullen) – Arnautović.