

Poslední soupeř, kterého si na mapě Evropy odškrtnou. Až se čeští fotbalisté ve světové kvalifikaci v úterý večer střetnou s Gibraltarem, bude to poprvé v historii. Se všemi ostatními členy UEFA už se samostatná reprezentace nejméně dvakrát utkala. Znáte bilanci proti jednotlivým zemím? Střelce gólů i příhody, které se k různým protivníkům a (ne)slavným zápasům vážou? Jdeme postupně, hezky podle abecedy.
Autor: koláž iDNES.cz
ALBÁNIE. 5 zápasů, 2 výhry, 2 remízy, 1 porážka, skóre 6:5. Nejlepší střelec: Tomáš Chorý (2 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Čtyři z pěti vzájemných zápasů s Albánií se hrály v posledních dvou letech, takže vzpomínky jsou čerstvé: třeba na výprask 0:3 v Tiraně a přísnou červenou kartu pro útočníka Chytila. Byl říjen 2023 a kouč Jaroslav Šilhavý čelil otázkám na možnou rezignaci: „Nesu to špatně a s čím přijde vedení, nevím.” Trenérem byl ještě měsíc.
Autor: Michal Sváček, MAFRA
ANDORRA. 2 zápasy, 2 výhry, 0 remíz, 0 porážek, skóre 12:1. Nejlepší střelec: Vratislav Lokvenc (3 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Reprezentační premiéra v Liberci – a rovnou dvojí rekord. Zaprvé: výsledek 8:1 z června 2005 je dodnes nejvyšším vítězstvím fotbalistů vůbec. Zadruhé: Jan Koller se ve stejném zápase posunul na první příčku v absolutním pořadí střelců národního týmu před bájného Antonína Puče. Historický gól číslo 35 dal jak jinak než hlavou.
Autor: Bořivoj Černý, MF DNES
ANGLIE. 5 zápasů, 1 výhra, 1 remíza, 3 porážky, skóre 4:11. Střelci: Milan Baroš, Marek Jankulovski, Jakub Brabec, Zdeněk Ondrášek (všichni 1 gól).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Snová odpověď na výprask 0:5 z Wembley. Vzpomínáte? Češi v pražském Edenu na podzim 2019 v kvalifikaci o Euro skolili favorita 2:1 gólem útočníka Zdeňka Ondráška, který do reprezentace přiletěl z amerického Dallasu vůbec poprvé. Angličtí novináři ten den nebyli konsternovaní jen z porážky, ale také z obří fronty ve městě: lidé čekali na poslední rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem, nekonečný had se kroutil z Žofína až na Smíchov.
Autor: Michal Šula, MAFRA
ARMÉNIE. 5 zápasů, 4 výhry, 0 remíz, 1 porážka, skóre 16:4. Nejlepší střelci: Jan Koller, Tomáš Rosický, Jan Polák a Matěj Vydra (všichni 2 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Češi pořád ještě věřili v postup do Brazílie, která na rok 2014 chystala velký fotbalový karneval. Silnice lemovaly obří billboardy s podobiznou záložníka Tomáše Rosického a nápisem: „Mission Possible!” To sotva. Po domácí blamáži s Armény (1:2) celý Eden zase skandoval: „Bílek ven!” Cesta na MS se definitivně zavřela o čtyři dny později v Itálii a trenér oznámil: „Rozhodl jsem se, že nabídnu rezignaci.“
Autor: Michal Růžička, MAFRA
ÁZERBÁJDŽÁN. 3 zápasy, 1 výhra, 1 remíza, 1 porážka, skóre 2:3. Střelci: Jan Kopic a Antonín Barák (oba 1 gól).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Pro změnu začátek Bílkovy éry. Rok 2009, spoustu nováčků v týmu, turnaj v dalekých Spojených arabských emirátech a po porážce s domácím výběrem také ostuda s Ázerbájdžánem, tehdy 125. týmem žebříčku FIFA. „Chápu, že je fotbalový národ z našeho vystoupení rozčarovaný, ale já věřím, že bude líp,“ pravil trenér. Těžké časy.
Autor: Michal Šula, MAFRA
BELGIE. 9 zápasů, 3 výhry, 2 remízy, 4 porážky, skóre 9:10. Nejlepší střelci: Jan Koller a Milan Baroš (oba 2 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Vlezlá zima. A do toho ještě začalo po celodenním lijáku sněžit. Brrr! Pořadatelé v Bruselu narychlo sháněli reflexní oranžový balon, podmínky bídné, přesto to z českého pohledu byla jedna velká povedená premiéra. Jan Koller, šestadvacetiletý kolohnát z Lokerenu, byl v takovém laufu, že svůj první start v národním týmu ozdobil rovnou i gólem. Využil chybné zpětné přihrávky, mazaně se vyhnul stoperovi ve skluzu a druhého, který padal, chladnokrevně propálil. Míč břinkl do tyče a zaplul do brány. Sláva, vyhrálo se 1:0.
Autor: ČTK
BĚLORUSKO. 7 zápasů, 7 výher, 0 remíz, 0 porážek, skóre 18:4. Nejlepší střelec: Patrik Berger (4 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Kvalifikace před slavným Eurem 2004 a trápení v Minsku, kde Češi nečekaně rychle prohrávali. Ještě do poločasu Karel Brückner zavelel: „Střídáme!” Stáhl záložníka Týceho a nasadil Šmicera. Sám vystřídaný to po letech glosoval: „Trenér viděl, kde je slabina, stáhnul mě a my vyhráli 3:1. Prostě dobrý taktický tah.“ Snímek pochází z jiného utkání, Týce je uprostřed v dresu s číslem 17.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
BOSNA A HERCEGOVINA. 2 zápasy, 2 výhry, 0 remíz, 0 porážek, skóre 6:1. Střelci: Miroslav Baranek, Vladimír Šmicer, Pavel Kuka, Jan Koller, Patrik Berger a Karel Poborský (všichni 1 gól).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Poslední soupeř úžasné kvalifikace o Euro 2000. Bosna dostala v Teplicích trojku a titulky novin hlásily: „Český fotbal v Guinessově knize rekordů!“ Proč? Tým trenéra Jozefa Chovance jako první v dějinách prolétl kvalifikací bez ztráty bodu. Jen na vrcholném turnaji už to taková sláva nebyla. Fotografie pochází z domácího utkání s Faery, po němž se v Praze na Letné slavil postup.
Autor: Dan Materna, MF DNES
BULHARSKO. 7 zápasů, 5 výher, 1 remíza, 1 porážka, skóre 13:3. Nejlepší střelec: Tomáš Rosický (3 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Skoro to vypadalo, že ze sebe ten plandající červený dres s číslem 10 samou radostí strhne. Ale dřív než to stihl, chytili ho spoluhráči. Tomáš Rosický v říjnu 2001 na Letné nastartoval kanonádu 6:0 a slavil svůj první gól v národním týmu. Ve stejném duelu, dva dny po svých jedenadvacátých narozeninách, navíc rovnou přidal i druhou trefu: počkal si za šestnáctkou, když k němu nemotorní Bulhaři po předchozím rohovém kopu odehráli balon. Krásná rána z jedničky zaplula od horního rohu; dost podobně pár let nato poprvé skóroval za Arsenal.
Autor: Dan Materna, MF DNES
ČERNÁ HORA. 5 zápasů, 5 výher, 0 remíz, 0 porážek, skóre 13:1. Střelci: Václav Pilař, Tomáš Sivok, Petr Jiráček, Jakub Jankto, Patrik Schick, Tomáš Souček, Lukáš Masopust, Vladimír Darida, Mojmír Chytil, Michal Sadílek, Lukáš Provod a Adam Hložek (všichni 1 gól).
Autor: Wikimedia, Shutterstock
Dobře rozehranou barážovou partii definitivně rozsekl Jiráčkův gól: „Pojď synu!” Ale co se po postupu na Euro 2012 dělo dál, už tak povedené nebylo. Rozjaření fotbalisté se mstili za předchozí kritiku, cestou v letadle si navíc v euforii rozpárali obleky, takže v Praze vystupovali polonazí. Ještě předtím v Podgorici se v odletové hale chytili okolo ramen a mimo jiné spustili: “Radek Drulák nemá čů….” Bývalý reprezentant tým předtím v novinách nevybíravě natřel, fotbalisté za své chování dostali pokutu dva miliony.
Autor: Michal Šula, MF DNES
DÁNSKO. 12 zápasů, 3 výhry, 6 remíz, 3 porážky, skóre 11:10. Nejlepší střelec: Milan Baroš (3 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Jeden z nejčastějších českých soupeřů. Na bronzovém Euru 2004 ho reprezentace ve čtvrtfinále smázla třemi góly. Po utrápeném poločase skóroval hlavou Jan Koller a po něm se dvakrát během tří minut prosadil Milan Baroš, nejlepší střelec turnaje. Na lavičce soupeře tehdy seděl jistý Brian Priske, to jen tak pro zajímavost.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
ESTONSKO. 5 zápasů, 5 výher, 0 remíz, 0 porážek, skóre 16:3. Nejlepší střelci: Patrik Berger a Tomáš Souček (oba 3 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Divná doba. Proti estonské reprezentaci se v covidovém marastu hrálo na prázdném stadionu v Polsku, několik opor soupeře na poslední chvíli rozstřelila epidemie a Češi nastoupili ve svítivě zelených dresech, které rozhodně nepřipomínaly barvu lipových listů, jak tvůrci zamýšleli. Hvězdou byl záložník Tomáš Souček (ještě ne kapitán), který se radoval z prvního a zatím posledního hattricku v národním týmu. Byl březen 2021 a Česko vyhrálo 6:2.
Autor: Reuters
FAERSKÉ OSTROVY. 8 zápasů, 8 výher, 0 remíz, 0 porážek, skóre 18:1. Nejlepší střelci: Mojmír Chytil a Václav Černý (oba 3 góly).
Autor: Wikimedia, Shutterstock
Rok 1998 a gól, který přes hustou mlhu nikdo neviděl. Dokonce ani jeho autor. Křivdu po kruté porážce 0:1 Faeřané dosud Česku neodpustili: Vladimír Šmicer v neregulérních podmínkách rozhodl ve chvíli, kdy byl jeden z domácích hráčů zraněný. Podle domácích Češi nesportovně nevrátili zakopnutý míč. To všechno pět minut před koncem. Snímek je z domácí odvety na Letné, která už byla klidnější.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
FINSKO. 5 zápasů, 3 výhry, 1 remíza, 1 porážka, skóre 13:7. Nejlepší střelci: Patrik Berger, Petr Samec a Tomáš Rosický (2 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Samostatná česká repre poprvé (a naposledy) v Brně. Místo slávy to však před třiceti lety Za Lužánkami bylo fiasko. Ne kvůli výsledku, protože Finové odjeli s výpraskem 0:4. Do hlediště ale nečekaně dorazilo jen osm tisíc diváků, i když jich na ligu chodilo i o 20 tisíc víc. Proč? Brňané byli naštvaní, že k nim šéfové z Prahy poslali jen obyčejný přátelák. A protože byl tým složený převážně z „cajzlů“ ze Sparty a Slavie, fandilo se nepokrytě soupeři. Aplaus sklidil jen René Wágner, domácí hrdina z Boby Brno, který tenkrát debutoval.
Autor: kniha Se lvíčkem na prsou
FRANCIE. 4 zápasy, 1 výhra, 2 remízy, 1 porážka, skóre 5:4. Střelci: Tomáš Skuhravý, Daniel Šmejkal, Karel Poborský, Zdeněk Grygera a Milan Baroš (všichni 1 gól).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Mušketýr Reynald Pedras neproměněnou penaltou v šesté sérii semifinále Eura 1996 odstřelil šance na francouzský postup a tak trochu poslal do kopru i vlastní kariéru. To Češi v Anglii slavili nečekaný úspěch a těšili se na finále, před kterým si mladíček Vladimír Šmicer odskočil do Prahy na svatbu, což byla v tu chvíli událost celostátního významu. Už méně se ví, že v privátním vrtuláku, který tehdy zaplatila makléřská firma Iceberg, seděl také obránce Michal Horňák, který spěchal pro změnu za manželkou do porodnice. Odletěli ve čtvrtek odpoledne, v pátek po obědě byli zpátky. Oba vynechali jeden trénink a v neděli hráli finále.
Autor: Profimedia.cz
GRUZIE. 3 zápasy, 1 výhra, 1 remíza, 1 porážka, skóre 4:6. Střelci: Patrik Schick, Lukáš Kalvach, Pavel Šulc, Adam Hložek (všichni 1 gól).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Před Gibraltarem poslední evropský soupeř, s kterým Češi nehráli. Tedy až do minulého roku 2024, kdy na sebe s Gruzií narazili hned třikrát: remíza 1:1 na Euru, výplach 1:4 v Tbilisi a na třetí pokus konečně vítězství 2:0 doma, po kterém tým kouče Ivana Haška postoupil do elitní divize Ligy národů. „Každý trenér by chtěl hrát ťukec, za který lidi budou tleskat. Taky jsme to tak chtěli, bavit každou akcí, ale realita je trochu jiná. Přizpůsobili jsme se týmu, který máme. A udělali jsme další malý krůček k postupu na mistrovství světa, což je náš hlavní cíl,“ pravil.
Autor: Reuters
CHORVATSKO. 4 zápasy, 0 výher, 3 remízy, 1 porážka, skóre 6:8. Střelci: Radek Drulák, Tomáš Sivok, Tomáš Rosický, Milan Škoda, Tomáš Necid a Patrik Schick (všichni 1 gól).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Ve druhém utkání Eura 2016 reprezentanti na stadionu Saint-Étienne na poslední chvíli vybojovali remízu 2:2, ale také přišli o svého kapitána a lídra. Definitivně. „I když jsem nemohl, rval jsem to, co to šlo. Bohužel jsem za to zaplatil,“ hlesl Tomáš Rosický, který na půlce padnul k zemi s utrženým stehenním svalem. Tenkrát za reprezentaci nastoupil po 105. a naposledy.
Autor: Michal Šula, MAFRA
ISLAND. 6 zápasů, 4 výhry, 0 remíz, 2 porážky, skóre 12:8. Nejlepší střelci: Pavel Kuka, Jan Koller a Pavel Nedvěd (všichni 2 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Chyba, po které se do národního týmu už nikdy nevrátil. Lukáš Vácha při svém osmém reprezentačním startu v Reykjavíku nechtěně přihrál na vítězný gól soupeři a Češi v boji o Euro pod trenérem Pavlem Vrbou poprvé zaváhali. Padli 1:2. „Dostal jsem drtivý úder, hrozně mě to mrzelo,” litoval Vácha. „Pan Pelta mi řekl, že bych se nad sebou měl zamyslet. I kluci byli samozřejmě nas…., ale nikdo z nich mě nepotopil ani neseřval.“ Další pozvánky už se nedočkal.
Autor: Reuters
IRSKO. 8 zápasů, 4 výhry, 2 remízy, 2 porážky, skóre 13:9. Nejlepší střelci: Jan Koller a Pavel Kuka (3 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Letná nepříjemně hučela pokaždé, když se nenáviděný vlasáč Stephen Hunt přiblížil k míči. S Irskem v září 2007 přicestoval do Prahy, o rok dřív v Premier League kolenem zranil brankáře Petra Čecha. V Praze po červené kartě nedohrál, což publikum kvitovalo jásotem. „Nikomu nepřidá, když na vás při každém doteku s balonem píská polovina stadionu,” hodnotil Čech diplomaticky. „Myslím, že právě z toho vyplynulo i to vyloučení. Hunt ztratil míč, diváci se mu začali smát, chtěl zabojovat, ale přehnal to.” Ir došlápl záložníka Poláka a repre důležité utkání kvalifikace vyhrála 1:0. Fotografie je z předzápasového tréninku.
Autor: Michal Šula, MF DNES
ITÁLIE. 7 zápasů, 2 výhra, 2 remízy, 3 porážky, skóre 6:11. Střelci: Pavel Nedvěd, Radek Bejbl, Vladimír Šmicer, Jiří Štajner, Tomáš Rosický a Libor Kozák (všichni 1 gól).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Pro své první reprezentační góly si nemohli vybrat vhodnější chvíli. Rozhodl Radek Bejbl, poctivka s číslem 13, před ním se radoval také Pavel Nedvěd, tehdy ještě nakrátko ostříhaný mládenec. Hrdinové druhého zápasu Eura 1996, který Češi v Liverpoolu nutně potřebovali zvládnout. „Připadal jsem si jako v nebi,“ líčil druhý jmenovaný, který po premiérovém gólu ani pořádně nevěděl, jak reagovat. Zatnul pěsti, pak je pustil. Pravým ukazováčkem zamířil k nebi, taky stačil zapískat a běžel. Nestačil se divit. Nakonec si klekl na kolena a nechal se obejmout od všech, kteří mu přiběhli poblahopřát. V reprezentaci dohromady nastřílel 18 gólů, to obranář Bejbl přidal už jen dva.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
IZRAEL. 4 zápasy, 4 výhry, 0 remíz, 0 porážek, skóre 9:3. Nejlepší střelec: Pavel Nedvěd (2 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Ještě na podzim sbíral starty po minutách, v lize hrál pravidelně sotva půl roku. Vladimír Darida, nečekané jméno v nominaci kouče Michala Bílka před Eurem 2012. Debutoval v přípravě proti Izraeli a hned nahrál na gól. Na závěrečný turnaj se jedenadvacetiletý plzeňský talent dostal i proto, že Tomáš Rosický měl svalové problémy, Darida si nakonec zahrál ve čtvrtfinále proti hvězdným Portugalcům, což byla událost, protože o rok dřív byl ještě na hostování ve druholigovém Sokolově. Později v reprezentaci dělal i kapitána, dotáhl to na 76 startů.
Autor: Profimedia.cz
JUGOSLÁVIE. 3 zápasy, 1 výhra, 0 remíz, 2 porážky, skóre 6:3. Nejlepší střelec: Milan Baroš a Tomáš Ujfaluši (oba 2 góly).
Autor: Wikimedia, Shutterstock
Kvůli problémům s dresy začal přípravný zápas na Letné v září 2002 o více než 30 minut později. Proč? Oba týmy se chystaly nastoupit v bílé, což byla zásadní vada. A i když byla vina na straně Jugoslávců, ustoupit museli domácí. Rezervní červená sada však zůstala ve skladu fotbalového svazu na Strahově. Proto to zpoždění. A proto i netradiční čísla u některých hráčů. Nebo vy jste snad předtím viděli hrát Pavla Nedvěda s jedenadvacítkou? Mimochodem, vyhrálo se 5:0 a své jediné dva góly v národním týmu tehdy vstřelil Tomáš Ujfaluši.
Autor: Robert Zlatohlávek, MF DNES
KAZACHSTÁN. 2 zápasy, 2 výhry, 0 remíz, 0 porážek, skóre 6:3. Nejlepší střelec: Milan Škoda (2 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Pomalu se schylovalo k fiasku. Kazaši na stadionu v Plzni vedli a Češi jim v kvalifikaci o Euro 2016 ne a ne vstřelit gól. Spasil je útočník Milan Škoda, který odehrál druhý poločas a dvěma hlavičkami výsledek zvrátil. „Můj nejdůležitější a nejpovedenější zápas kariéry,“ líčil skoro dojatě. Pro slávistického srdcaře to byl teprve druhý reprezentační start vůbec, nikdy dřív se neobjevil ani v mládežnických výběrech.
Autor: Ladislav Němec, MAFRA
KOSOVO. 2 zápasy, 1 výhra, 0 remíz, 1 porážka, skóre 3:3. Střelci: Patrik Schick, Alex Král a Ondřej Čelůstka (všichni 1 gól).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Září 2019 a nečekaný pohlavek v kvalifikaci o Euro. Vášniví fandové v Prištině pískali už při české hymně a pak pokaždé, když se hosté ze středu Evropy dostali k míči. Patrik Schick, jediný střelec při porážce 1:2 v Kosovu komentoval: „Nemyslím si, že by to od nás zase byla nějaká tragédie. Ale měli jsme hrát víc po zemi, víc v klidu, líp si to rozehrát. Na můj vkus jsme zbytečně moc nakopávali.” O dva měsíce později Češi soupeři porážku vrátili a bylo zase líp. Na snímku je Vedat Muriqi, autor jednoho kosovského gólu.
Autor: AP
KYPR. 4 zápasy, 4 výhry, 0 remíz, 0 porážek, skóre 9:4. Nejlepší střelec: Jan Koller (3 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
S Kyprem hráli Češi čtyřikrát a pokaždé zvítězili. Ale věděli jste, že právě výběr ze středomořského ostrova byl v říjnu 1993 jedním z posledních soupeřů takzvané Reprezentace Čechů a Slováků, známé pod zkratkou RCS? V sestavě byli třeba útočník Tomáš Skuhravý a brankář Ladislav Molnár (oba na snímku). Poslední domácí zápas mužstva, které po rozdělení Československa pokračovalo společně, se hrál v Košicích. O měsíc později Češi a Slováci remizovali 0:0 v Belgii, ztratili šanci na postup na MS 1994 a éra jednoho týmu definitivně zhasla.
Autor: ČTK
LICHTENŠTEJNSKO. 2 zápasy, 2 výhry, 0 remíz, 0 porážek, skóre 4:0. Střelci: Tomáš Necid, Václav Kadlec, Michal Kadlec, Milan Baroš.
Autor: Wikimedia, Shutterstock
Dodnes platný rekord Václava Kadlece. V říjnu 2010 se stal ve Vaduzu nejmladším střelcem reprezentační historie. Bylo mu 18 let a necelých pět měsíců k tomu. Na hřišti trpaslíka převzal přihrávku od špílmachra Rosického, špičkou kopačky si míč posunul okolo obránce a vypálil prudce k tyči. Nijak zvlášť neslavil, jako by se mezi staršími spoluhráči styděl: jen zvedl ruce a nesměle se usmál. A pak na něj ostatní v euforii naskákali.
Autor: Profimedia.cz
LITVA. 7 zápasů, 6 výher, 0, remíz, 1 porážka, skóre 20:5. Nejlepší střelec Jan Koller (4 góly).
Autor: Wikimedia, Shutterstock
První duel reprezentace v nově otevřeném Edenu a hned takový trapas! Pražští pořadatelé zahráli Litevcům hymnu Lotyšska, doprovázející žáčci drželi opačně jejich žluto-zeleno-červenou vlajku a k záměně došlo také v zápasovém bulletinu, který svaz raději rychle stáhl z oběhu. „Bylo to selhání lidského faktoru, strašně nás to mrzí,“ omlouval se tehdejší svazový mluvčí Václav Tichý. Poučení? Latvia nerovná se Litva.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
LOTYŠSKO. 4 zápasy, 3 výhry, 1 remíza, 0 porážek, skóre 9:4. Střelci: Milan Baroš, Marek Heinz, Roman Bednář, Martin Fenin, Zdeněk Pospěch, Tomáš Necid, Václav Pilař, David Limberský a Vladimír Darida (všichni 1 gól).
Autor: Wikimedia, Shutterstock
Pamětníci vám hned poví: „Bylo horko k zalknutí!“ A když lotyšský outsider po snadném gólu útočníka Verpakovskise v úvodním zápase Eura 2004 v poločase vedl, na trenéra Karla Brücknera šly mrákoty. Ve druhém poločase Češi výsledek naštěstí zvrátili a nastartovali se k úžasné jízdě do semifinále. „Ale hned po zápase jsem si musel sednout, jak se mi točila hlava,“ oddechoval splavený Rosický. Podobně mluvil i kapitán Nedvěd: „Ráno mi volali Buffon s Del Pierem, spoluhráči z Juventusu, kteří hráli svůj zápas o den dřív a varovali mě: ,Připrav se pořádně, protože v téhle výhni tvoje blonďatá hlava shoří!’“
Autor: Michal Růžička, MAFRA
LUCEMBURSKO. 2 zápasy, 1 výhra, 0 remíz, 1 porážka, skóre 3:1. Nejlepší střelec: Radek Drulák (2 góly).
Autor: Wikimedia, Shutterstock
Tak dlouho se fotbalisté na hřišti outsidera trápili a čekali na gól, až se po ojedinělé akci soupeře v přímém přenosu televize Nova ozvalo: „Přátelé prohráváme, prohráváme. Je to neuvěřitelné, ale prohráváme nula jedna. To je neuvěřitelné, to je neuvěřitelný vývoj tohoto zápasu. Čtyřicátá třetí minuta druhého poločasu a domácí fandové jsou doslova šokováni, jako by tomu ani nechtěli věřit.“ Lucembursko - Česko 1:0, větší ostudu samostatná reprezentace nejspíš nepamatuje. Navíc v kvalifikaci o Euro 1996. Fotbalisté tenkrát museli slíbit, že na turnaj postoupí. Jen blázen by se tenkrát vsadil, že dojdou až do finále. Mimochodem, snímek trenéra Dušana Uhrina je až z domácí odvety na Letné, kterou dvěma góly rozsekl Radek Drulák.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
MAĎARSKO. 4 zápasy, 1 výhra, 2 remízy, 1 porážka, skóre 5:4. Střelci: Jan Koller, Václav Koloušek, Michal Kadlec, Libor Kozák a Václav Jurečka (všichni 1 gól).
Autor: Wikimedia, Shutterstock
Premiéra pro dvě reprezentační ikony – trenéra Karla Brücknera a brankáře Petra Čecha. Zápas s Maďarskem se hrál v únoru 2002 během přípravného turnaje v kyperské Larnace, což byl zvláštní podnik plný podivuhodných i zábavných příhod. Tak třeba: nový kapitán Nedvěd si zapomněl pas a za týmem přiletěl později. A kvůli lijáku, který vyplavil tréninkové hřiště, rozkázal kouč k netradiční přípravě před hotelem: pod honosným nápisem San Raphael se hráči proplétali i mezi palmami. Netradičně se tehdy odrazili do nové etapy. Fotografie pochází z reklamní akce ve stejném roce.
Autor: Libor Teichmann, MF DNES
MALTA. 11 zápasů, 9 výher, 2 remízy, 0 porážek, skóre 37:6. Nejlepší střelci: Horst Siegl a Patrik Berger (3 góly).
Autor: Wikimedia, Shutterstock
Žádnému jinému soupeři Češi dohromady nenasázeli tolik gólů. Ani San Marinu ne. Možná i proto dal zrovna Maltě svůj jediný reprezentační gól záložník Tomáš Hübschman, v současnosti manažer týmu. Čekal 12 let a 55 zápasů. Na podzim 2013 to stihl jen tak tak, protože pak už za národní tým nastoupil jen čtyřikrát. Mimochodem, reprezentaci tehdy po odvolaném Michalu Bílkovi vedl coby dočasný kouč Josef Pešice.
Autor: Reuters
MOLDAVSKO. 4 zápasy, 3 výhry, 1 remíza, 0 porážek, skóre 10:0. Nejlepší střelec: Vratislav Lokvenc (2 góly).
Autor: Wikimedia
Soupeř, proti kterému Češi oslavili postup na poslední Euro. Jenže právě kolem zápasu s Moldavskem se v listopadu 2023 točil největší skandál v národním týmu za poslední období. Vladimír Coufal, Jan Kuchta a Jakub Brabec, tedy tři zkušení reprezentanti, vyrazili dvě noci před klíčovým utkáním na olomouckou diskotéku Belmondo. Průšvih. Ráno se v médiích objevily fotky i videa a trenér Jaroslav Šilhavý je z týmu okamžitě vyrazil. „Hodně mě to ranilo,“ přiznal kouč, když pár hodin nato rezignoval.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
NĚMECKO. 9 zápasů, 2 výhry, 0 remíz, 7 porážek, skóre 10:16. Nejlepší střelci: Patrik Berger a Milan Baroš (2 góly).
Autor: Wikimedia, Shutterstock
Jediné velké finále, které rozhodl zlatý gól. Brankář Petr Kouba si ho vyčítá dodnes, zatímco slavný střelec Oliver Bierhoff děkuje: „Navždy budu Koubovi vděčný, protože moje střela v prodloužení nebyla nechytatelná. Zvítězili jsme 2:1.” Češi v nezapomenutelném zápase ve Wembley před zraky královny Alžběty II. vedli po penaltě Patrika Bergera, ten přitom z turnaje pár dní předtím málem odjel. Vadilo mu, že ho trenér Dušan Uhrin v úvodu turnaje neměl v základní sestavě, hvězdný záložník se urazil a už měl mít dokonce zabalenou tašku. Pak se nechal přesvědčit, aby zůstal a nikdy nelitoval. Ve čtyřech z pěti zbývajících zápasů byl v základu, v semifinále proměnil penaltu v rozstřelu a nakonec ve finále málem trefil zlato.
Autor: Profimedia.cz
NIZOZEMSKO. 12 zápasů, 6 výher, 3 remízy, 3 porážky, skóre 18:14. Nejlepší střelec: Jan Koller (4 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Další návrat k Euru 2004, ale sami uznejte, že v tomto případě to opravdu nejde jinak. Otočka z 0:2 na 3:2 z Aveira je jednou z nejslavnějších kapitol českého fotbalového dějepisu. Stačí si vybrat, který moment z unikátního duelu s Nizozemci vás baví nejvíc: Brücknerův odvážný řez sestavou? Čechův brilantní zákrok konečky prstů? Barošovo vyrovnání nebo snad Nedvědův dynamit do břevna? Rozhodující byla kulišárna od Poborského, který připravil vítězný gól do prázdné brány pro Šmicera a pak radostí načutl reklamní panel. Mimochodem, jen se Slováky se český tým v samostatné historii utkal častěji.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
NORSKO. 9 zápasů, 5 výher, 3 remízy, 1, porážka, skóre 12:9. Nejlepší střelec: Tomáš Rosický (2 góly).
Autor: Wikimedia
Dosud jediná česká účast na mistrovství světa vedla přes Norsko. 1:0 venku. 1:0 doma. Góly Šmicera a Rosického. „V Oslu bylo hrozně špatné počasí. A když jsme přišli na hřiště, zděsili jsme se, protože místo trávy jsme viděli pískoviště,” vzpomínal Šmicer. Doma na Letné už to byla jedna velká euforie: zpívalo se, tančilo se, slavilo se. „Postup do Německa sice nevymýtí korupci, ale věřím, že český fotbal nakopne,“ pravil nový šéf svazu Pavel Mokrý. Poražení Norové zase Čechům věštili: „Celý šampionát můžete klidně vyhrát!“
Autor: Michal Růžička, MAFRA
POLSKO. 10 zápasů, 5 výher, 1 remíza, 4 porážky, skóre 13:12. Střelci: Pavel Kuka, Karel Rada, Vratislav Lokvenc, Martin Fenin, Tomáš Necid, Jaroslav Plašil, Petr Jiráček, Ladislav Krejčí, Jakub Jankto, Ladislav Krejčí ml., Tomáš Čvančara, Jan Kuchta a Tomáš Souček (všichni 1 gól).
Autor: Wikimedia
Klíčový duel ve skupině Eura 2012 proti domácí zemi rozhodl gól Petra Jiráčka. A dění po zápase tehdy nadzvedlo i tehdejšího prezidenta Václava Klause, který v rozhovoru pro Český rozhlas řekl: „Nedýchal jsem, protože si myslím, že se rozhodlo v posledních vteřinách, kdy Kadlec vyhlavičkoval míč z prázdné branky, kterou, myslím, Čech trošku opustil. A byl jsem šokovaný, že čtvrt hodiny komentovali ti největší experti a o všem mleli zprava zleva, co se v tom zápase odehrávalo, a tuhletu věc nezmínili, z čehož jsem byl naprosto šokován.“
Autor: Reuters
PORTUGALSKO. 6 zápasů, 1 výhra, 0 remíz, 5 porážek, skóre 3:12. Střelci: Karel Poborský, Libor Sionko, Lukáš Provod (všichni 1 gól).
Autor: Wikimedia
Co jiného vybrat než geniální moment Karla Poborského, který dokonalým lobem rozhodl čtvrtfinále Eura 1996? Míč vyletěl vysoko a ve vzduchu se na zlomek vteřiny zastavil, než začal rychle padat za brankářova záda. Portugalci té trefě dodnes říkají Klobouček a byly časy, kdy ji autor tak trochu proklínal: „Nechci, aby si mě lidi pamatovali jen jako showmana jednoho okamžiku.“ Tenkrát v Anglii to byl jeho první reprezentační gól a skoro se nechce věřit tomu, že na další čekal přes tři roky.
Autor: ČTK
RAKOUSKO. 5 zápasů, 2 výhry, 1 remíza, 2 porážky, skóre 9:6. Nejlepší střelec: Jan Koller (4 góly).
Autor: Wikimedia, Shutterstock
V Česku to bylo překvapení. Slavný trenér Karel Brückner pár týdnů po odchodu od české reprezentace přijal v červenci 2008 nabídku Rakouska. „Hatí nám to plány, byl by šéfem trenérské rady. Ale tohle je pro něj určitě lukrativnější než spolupráce se svazem,“ prohlásil tehdejší předseda Pavel Mokrý. Brücknerovo angažmá podpořil i tehdejší rakouský prezident Heinz Fischer, český kouč ale vydržel na lavičce sousední země necelý rok. Začal sice remízou s Italy a senzačním skalpem Francie, ale od té doby pětkrát nevyhrál. Tvrdil, že odstoupil na vlastní žádost, rakouská média ale psala: „Byl odvolán.“
Autor: Michal Sváček, MAFRA
RUMUNSKO. 2 zápasy, 1 výhra, 0 remíz, 1 porážka, skóre 1:2. Střelec: Jan Koller (1 gól).
Autor: Wikimedia
Ještě v dobách Československa patřilo Rumunsko k nejčastějším soupeřům. Pouze s Jugoslávií, Maďarskem a Rakouskem tehdy reprezentace odehrála víc zápasů, přitom v samostatné historii se Češi s Rumuny střetli pouze dvakrát: v roce 2004 vyhráli gólem Jana Kollera na Letné 1:0, v odvetě v Novodari je dvěma góly pokořil Adrian Mutu, bývalá hvězda Chelsea, která si krátce předtím odpykala sedmiměsíční zákaz činnosti za užívání kokainu.
Autor: Dan Materna, MF DNES
RUSKO. 4 zápasy, 1 výhra, 1 remíza, 2 porážky, skóre 7:13. Střelci: Pavel Kuka, Jan Suchopárek, Vladimír Šmicer, Václav Pilař, Tomáš Rosický, Tomáš Necid a Tomáš Souček (všichni 1 gól).
Autor: Wikimedia
Na pár měsíců ten výsledek svítil mezi nejhoršími českými porážkami vůbec. Rusko - Česko 5:1. Zdrcený kouč Jarolím po přípravě v Rostově předstoupil před novináře a sebemrskačsky pronesl: „Je mi hrozně. Hrozně. Zasloužil bych si veřejnou popravu. Za všechno můžu já.“ Ještě cestou do Prahy ho tehdejší šéfové Martin Malík a Roman Berbr odvolali.
Autor: AP
ŘECKO. 4 zápasy, 1 výhra, 2 remízy, 1 porážka, skóre 2:2. Střelci: Petr Jiráček a Václav Pilař (oba 1 gól).
Autor: Wikimedia, Shutterstock
Střídající Šmicer podskočil letící centr, vždy spolehlivý Bolf neuhlídal Dellase, dříč Galásek u tyče jen přihlížel a gólman Čech se zvednutými dlaněmi zareagovat nestačil. Výjev jako z řecké tragédie. Jen v portugalských kulisách. Nesmyslný stříbrný gól pár vteřin před koncem prvního prodloužení poslal Česko v semifinále Eura do kolen. Zdrcený obr Koller se bezmocně opíral o tyč, zraněný kapitán Nedvěd plakal na střídačce: „Zoufalost. Bezradnost. Konec!”
Autor: Profimedia.cz
SAN MARINO. 6 zápasů, 6 výher, 0, porážek, skóre 31:0. Nejlepší střelec: Milan Baroš (6 gólů).
Autor: Wikimedia
Karel Brückner je vyloženě nesnášel. Zápasy s evropskými trpaslíky, z nichž je San Marino tím úplně nejprťavějším. „Co takové týmy fotbalu přinášejí? Copak je k něčemu dobré jen bránit a doufat v milosrdnou prohru? Kdyby hráli se sobě rovnými, víc by je to bavilo,“ zlobil se. Na jeho slova částečně došlo, když vznikla Liga národů, rozdělená do čtyř výkonnostních úrovní. Mimochodem, San Mario si v ní nevede vůbec špatně, loni postoupilo ze čtvrté divize do třetí.
Autor: Michal Šula, MF DNES
SEVERNÍ IRSKO. 7 zápasů, 2 výhry, 3 remízy, 2 porážky, skóre 6:6. Nejlepší střelec: Pavel Kuka (2 góly).
Autor: Shutterstock
0:0, 0:0, 0:0, 0:2 a 2:3. Tipli byste, že zrovna proti Severnímu Irsku budou mít čeští fotbalisté tak mizernou bilanci? Zemičku, která má jen dva miliony obyvatel, porazili dvakrát jen v kvalifikaci o mistrovství světa 2002. Šanci na postup na šampionát 2014 naopak v Belfastu pod koučem Karlem Jarolímem definitivně ztratili. „Strašně mě to s…,” pomohl si jadrným výrazem. „Vždyť my prohráli s mužstvem, které se soustředí vlastně jen na defenzivu.”
Autor: Profimedia.cz
SEVERNÍ MAKEDONIE. 4 zápasy, 3 výhry, 1 remíza, 0 porážek, skóre 11:3. Nejlepší střelec: Jan Koller (5 gólů).
Autor: Wikimedia
Mimořádné dny útočníka Jana Kollera. Nejdřív se v červnu 2005 proti Andoře posunul na první místo historické tabulky reprezentačních střelců - a pak dal Makedonii hned čtyři góly během dvanácti minut, byť rozdělených poločasem. „Ale počítám si pouze tři trefy,“ překvapil po zápase. Při jednom z gólů na brankové čáře dorážel předchozí střelu Baroše. „Rozhodčímu jsem řekl, ať gól připíše Milanovi. Jsem spokojený i tak, vždyť mám první hattrick v reprezentaci,“ vysvětloval. Ve statistikách mu přitom dodnes zůstaly čtyři zářezy.
Autor: Dan Materna, MF DNES
SLOVENSKO. 14 zápasů, 9 výher, 2 remízy, 3 porážky, skóre 29:12. Nejlepší střelci: Jan Koller a Tomáš Rosický (2 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Od rozpadu federace Češi s žádným jiným protivníkem nehráli tak často, na jeden vzájemný duel se Slováky by však nejraději zapomněli. Praha, duben 2009. Soupeř se po výhře 2:1 nastartoval za postupem na MS v Jihoafrické republice, zatímco domácí... Řešilo se, že část hráčů vyrazila do hradčanské restaurace U Ševce Matouše, bulvár psal o prostitutkách, reprezentace se tehdy vzdal kapitán Tomáš Ujfaluši a skončil taky trenér Petr Rada, který byl odvolán. „Neschovávám se před zodpovědností za výkony a výsledky. Ale vyčítat mi večírek hráčů po ukončení srazu mi přijde nefér. Těm, co v té restauraci do rána byli, zavolám. Řeknu jim k tomu svoje,“ pronesl odcházející kouč.
Autor: Michal Šula, MF DNES
SLOVINSKO. 5 zápasů, 3 výhry, 1 remíza, 1 porážka, skóre 7:2. Nejlepší střelec: Martin Lukeš (2 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Až do listopadu 2022, kdy dal útočník Chytil v Olomouci proti Faerským ostrovům hattrick za deset minut, držel titul nejlepšího reprezentačního debutu historie ostravský patriot Martin Lukeš. Duben 1998, přípravný zápas ve slovinské Murske Sobotě. V 56. minutě střídal Šmicera (na fotografii), za dvě minuty dal gól po asistenci Lokvence a za další dvě šťastně tečoval střelu Bejbla. Bylo mu 19 let a 5 měsíců. „Ten den z paměti nikdy nevymažu,“ říkal. I proto, že v národním týmu od té chvíle odehrál už jen 13 minut.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
SKOTSKO. 10 zápasů, 5 výher, 1, remíza, 4 porážky, skóre 14:11. Nejlepší střelci: Libor Sionko, Michal Kadlec a Patrik Schick (všichni 2 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Gól, po kterém se Patriku Schickovi na Euru 2021 klaněl svět. Odvážný nápad, dokonalé provedení, čirý instinkt. I po letech se autor uculí a poví: „Lepší gól jsem nikdy nedal.” Když český útočník na půlce udeřil do balonu, skotský brankář Marshall tušil, že je zle. Při marném pokusu o zákrok se zamotal do sítě, inkasoval z 45,5 metru a Češi úvodní zápas turnaje přímo v Glasgow vyhráli 2:0.
Autor: AP
SRBSKO. 2 zápasy, 1 výhra, 0 remíz, 1 porážka, skóre 5:4. Střelci: Jiří Štajner, Tomáš Sivok, Tomáš Necid, Ladislav Krejčí a Ondřej Zahustel (všichni 1 gól).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Jediný evropský sok, s kterým se národní tým neutkal v soutěžním zápase. A přece byli Srbové u zcela výjimečného momentu pro český fotbal. Vzájemný přípravný duel v Uherském Hradišti byl v srpnu 2006 rozlučkou kapitána Pavla Nedvěda. Minutu před poločasem střídal, lidé povstali a tleskali. Byla to událost. V národním týmu skončil po dvanácti letech, proto od místních dostal dvanáctilitrový demižon červeného vína z velehradských sadů a také slivovici. Slovácko tehdy dokonce uvažovalo, že po legendárním záložníkovi pojmenuje stadion. Mimochodem, slávu pokazila porážka 1:3.
Autor: Michal Sváček, MAFRA
ŠPANĚLSKO. 7 zápasů, 0 výher, 2 remízy, 5 porážek, skóre 3:10. Střelci: Jaroslav Plašil, Jakub Pešek a Jan Kuchta (všichni 1 gól).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
V sestavě byli Simón, Carvajal, Rodri, Busquets i Olmo s Moratou, což je základ zlatého týmu z Eura 2024. Přesto měli Češi v Lize národů v létě 2022 slavnou španělskou reprezentaci doma v Edenu na lopatě. Po rychlém gólu Peška a překrásném lobu Kuchty byli sekundy od senzace. Gól na 2:2 inkasovali v poslední minutě. „Když jsem po losu zjistil, jaká síla proti nám bude stát, byly to bezesné noci. Přitom teď jsme zklamaní, že jsme nevyhráli,“ litoval kouč Jaroslav Šilhavý.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
ŠVÉDSKO. 4 zápasy, 0 výher, 2 remízy, 2 porážky, skóre 5:7. Střelci: Jan Koller, Milan Baroš, Milan Fukal, Štěpán Vachoušek a Matěj Vydra (všichni 1 gól).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Když Švédové na jaře 2022 zatarasili Česku cestu na mistrovství světa do Kataru, vykartovaný Zlatan Ibrahimovic se díval pouze z tribuny. Fotbalový fenomén nastoupil proti národnímu týmu během úspěšné kariéry pouze jednou a po přípravném zápase v Solně (1:1) z toho bylo celkem haló. Proč? Legendární útočník se kvůli faulu opřel do Martina Frýdka, pro něhož to byl druhý reprezentační start: „Ten hráč mi mohl zlomit nohu. Strčil do mě, když jsem skákal. Přitom měřil sotva metr!“
Autor: Profimedia.cz
ŠVÝCARSKO. 6 zápasů, 4 výhry, 0 remíz, 2 porážky, skóre 9:7. Nejlepší střelec: Pavel Kuka (2 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
V reprezentaci byl nováčkem, takže když ho trenér Karel Brückner v zahajovacím utkání Eura 2008 zvedl z lavičky a půl hodiny před koncem mu dal šanci místo Jana Kollera, byl to šok. Václav Svěrkoš navíc utkání zanedlouho jedinou trefou nečekaně rozhodl. „Žádný nápad shůry, ale normální koučink,“ oznámil Brückner novinářům. A co řekl po zápase Svěrkošovi? „Nic, jen mi podal ruku,“ culil se nečekaný hrdina.
Autor: Profimedia.cz
TURECKO. 12 zápasů, 5 výher, 1 remíza, 6 porážek, skóre 22:17. Nejlepší střelci: Horst Siegl, Pavel Kuka a Jan Koller (všichni 2 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Příběhů, kdy turecký fotbal (často nepříjemně) zkřížil cestu tomu českému, najdete hromadu. My se vrátíme na úplný začátek: 23. února 1994 poprvé nastoupila samostatná česká reprezentace. Hrálo se v Istanbulu, premiéra to byla i pro kouče Dušana Uhrina. Poprvé bez Slováků. „Výsledek v Turecku jsme otočili, zahráli si parádní fotbal, takže nám Slováci snad ani moc nechyběli,“ žertoval tehdy dvoubrankový Horst Siegl (na fotografii). Úplně první ryze český gól však při vítězství 4:1 vstřelil jiný sparťan Jiří Novotný. Zrod nové fotbalové reprezentace byl tehdy ve stínu olympijského zápolení v Lillehammeru, odkud se Češi vrátili bez medaile. To fotbalisté si na jednu nečekaně sáhli o dva roky později.
Autor: Profimedia.cz
UKRAJINA. 7 zápasů, 2 výhry, 3 remízy, 2 porážky, skóre 10:7. Nejlepší střelci: Michal Kadlec a Pavel Šulc (všichni 2 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Tři dny po výprasku 1:4 v Gruzii to pro český nároďák byla další facka. Tentokrát ne na hřišti, ale v hledišti. Loni v září zaplavili při utkání Ligy národů tribuny v Edenu fanoušci Ukrajiny. „Mrzelo mě, že nás v tom lidi nechali. Vykašlali se na nás po jednom zkratu,“ mračil se záložník Šulc. „Radši bych hrál na prázdném stadionu, protože tohle je neakceptovatelné,“ pokračoval Černý. A přidal se i kapitán Souček, který řekl: „Vždyť my ani nevěděli, komu máme jít po zápase zatleskat. Byli jsme v tom sami.“ Je paradoxní, že právě tenkrát Češi vydřenou výhrou 3:2 nastartovali úspěšný podzim. „Přitom jsme hráli v podstatě venkovní zápas,“ shodli se hráči.
Autor: Michal Sváček, MAFRA
WALES. 6 zápasů, 1 výhra, 4 remízy, 1 porážka, skóre 5:5. Nejlepší střelec: David Lafata (2 góly).
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Zraněného Milana Baroše v základní sestavě zastoupil Marek Kulič. A pak na hřiště vběhl on, David Lafata. Proti Walesu dal tehdy jablonecký útočník při své premiéře v reprezentačním dresu dvě branky a rozhodl o vítězství 2:1. Bylo září 2006. „Je to jako v pohádce, o něčem takovém se mi nezdálo ani v tom nejkrásnějším snu,“ líčil. Poprvé se radoval po minutě na hřišti, v reprezentaci nakonec zvládl 41 zápasů a devět branek. Dvakrát si zahrál i na Euru.
Autor: Dan Materna, MF DNES
GIBRALTAR. 0 zápasů.
Autor: Wikimedia, Creative Commons
Poslední zbývající soupeř. Gibraltar se na fotbalovou mapu dostal v roce 2013 a hned v prvním oficiálním utkání senzačně remizoval se Slovenskem (0:0). V rámci Evropy však zůstává trpaslíkem, má něco málo přes 30 tisíc obyvatel, minimální hráčskou základnu, v žebříčku FIFA je na 196. příčce a v kvalifikačních zápasech dosud nezískal ani bod. Nejhorší byl dva roky starý výprask 0:14 ve Francii, naopak když loni v červnu fotbaloví outsideři v přípravném duelu bez branek remizovali s Walesem, média psala o nejcennějším výsledku v jedenáctileté historii. Zápas proti Česku se blíží.
Autor: Profimedia.cz