ČR - Finsko, Lokvenc - Radost střelce vítězného gólu Vratislava Lokvence.

ČR - Finsko, Lokvenc - Radost střelce vítězného gólu Vratislava Lokvence. | foto: Reuters

Vítězný byl až čtvrtý gól, dal ho Lokvenc

• 480
Teplice - Až infarktová 87. minuta rozhodla o vítězství českých fotbalistů nad Finskem. Soupeř v Teplicích vyrovnal dvoubrankovou ztrátu a ve finiši měl na dosah vítězství. Jenže brankář Čech gólovou střelu vyrazil a z protiútoku dal Lokvenc vítěznou branku. Česko vyhrálo v boji o MS 2006 nad Finskem 4:3 a v 1. kvalifikační skupině se posunulo na druhé místo.

Utkání komentované
minutu po minutě

Po vítězné brance se oslavy českých fotbalistů rozdělily na dvě skupinky. Ofenzivní hráči spěchali gratulovat Lokvencovi, a kompletní obranná čtveřice spěchala děkovat brankáři Čechovi. Pár vteřin předtím, než Lokvenc zavěsil míč do finské sítě, vyrazil domácí gólman hlavičku Kuqiho, která se zdála být jasně gólová. Poděkování od zadáků mu právem patřilo.

"Fotbal má desítky, stovky podob, a připravuje i takovéto zápasy. Jsem rád, že to dobře skončilo," prohlásil po utkání trenér českého celku Karel Brückner. Tři góly v síti jeho týmu přisuzuje lehkomyslnostem v defenzívě. "Druhý poločas se mi vůbec nelíbil."

Finský trenér Antti Muurinen prohře nechtěl uvěřit. "Byl to vypjatý závěr zápasu. Mohli jsme mít tři body, ale nakonec nemáme nic. I tak si myslím, že jsme podali dobrý výkon, Finsko dokázalo, že fotbal hrát umí."

V bouřlivé atmosféře se naplno bojovalo doslova od prvních vteřin. Finové měli výkop a okamžitě se začali probíjet k Čechově brance. Gólman si první zákrok připsal už ve 23. vteřině, když lapal centr Nurmely.

V čase 0:47 už útočili Češi: Sionko centrem z levé strany hledal hlavičkáře Lokvence.

Zápas rychle dostal strhující tempo. Ve čtvrté minutě se Baroš srazil ve vzdušném souboji s Tihinenem a pro Fina musela na hřiště nosítka.

Známky českých hráčů
za výkon proti Finům

Český útočník tento souboj ještě přečkal bez úhony a za tři minuty mohl pohotově zakončit Rosického parádní akci. Dortmundský záložník chytře obral o míč nepozorného Kolkku a z kraje malého vápna centroval na nabíhající spoluhráče. V sedmé minutě to bylo 1:0.

Finové se hned pustili do protiofenzívy a české zadní řady musely řešit několik nebezpečných situací. V rozmezí jediné minuty gólman Čech čelil postupně střelám Kolkky, Kuqiho a Riihilahtiho.

Čechy brzdily v rozletu zákeřné zákroky Finů na Baroše, po kterých musel tým hrát často o deseti. Střelec první branky byl v úvodní půlhodině třikrát v péči lékařů! A to pokaždé s jiným poraněním: nejprve s holení, potom s kotníkem a nakonec chytil ránu do hlavy.

Po třetím faulu na českou hvězdu se před pokutovým územím strhla pořádná strkanice, ve které jen díky benevolenci rozhodčího chyběly karetní tresty na obou stranách.

Zatímco Baroš byl za postranní čárou, zamířil Poborský z přímého kopu pod finské břevno, ale gólman stačil míč vytáhnout. Finové mohli krátkou přesilovku využít, ale Čechovu chybu při nepřesném odkopu odčinil perfektním odebráním míče Kolkkovi obránce Jiránek.

Ve 34. minutě přišel další faul na Baroše, ale z Riihilahtiho úderu do hlavy se Baroš otřepal i bez lékařské pomoci. A hlavně Rosický pak z přímého kopu vstřelil druhý gól! Střela z 25 metrů prošla k překvapení všech Finů přehuštěným malým vápnem nikým netečovaná až do sítě - 2:0.

Ve druhém poločase byl míč ve hře jen 36 vteřin a český tým vedl už zase jen o jeden gól. A to měli Brücknerovi svěřenci výkop, jenže Polák nepřesnou zpětnou přihrávkou pomohl soupeři založit gólový útok. Riihilahti po pravé straně prošel před branku, odcentroval a Litmanen se v pádu opřel do střely - 2:1.

Za pět minut boj s ostrými Finy skončil pro Baroše. Symbolicky faulem, kterým jej ve středu hřiště skolil k zemi Pasanen už v době, kdy u postranní čáry čekal střídající Plašil.

Nový muž se zařadil na levý kraj zálohy, odkud vyslal do útoku Sionka. Přeskupený tým začal rychle šlapat a finské chvilkové vzepjetí bylo rychle zažehnáno.

Tým v bílých dresech mistrně dirigoval Rosický. Lokvenc ještě jeho akci v 56. minutě nezakončil, ale pro Poláka to byla o dvě minuty později už jen maličkost. Stačilo doklepnout míč do prázdné branky. Rosický míč vybojoval u postranní čáry na polovině hřiště, utekl obránci Kopteffovi a postupoval sám na branku. Ve vhodný moment pak přihrál nabíhajícímu Polákovi a Češi už zase vedli o dva góly, bylo to 3:1.

Přes stejného finského beka se pak zrodila i další gólová šance, ale Lokvenc poslal, míč ze Sionkova centru jen do břevna.

Hosté se ještě nevzdávali, ale v přemíře útočné snahy pouštěli české hráče do přečíslení, z nichž mohly padnout další góly. Nakonec však Finsko přece jen své úsilí ke kontaktnímu gólu dotáhlo. Ilolovu hlavičku v 72. minutě sice ještě Čech vyrazil, ale z následného rohového kopu už dostal gól. Přetažený centr vrátil před bránu Hyypiä a Riihilahti vydařenou tečí snížil na 2:3.

A to nebylo ještě všechno. Jedenáct minut před koncem po velké chybě Poborského Finové vyrovnali! Kapitán českého týmu nepřesnou zpětnou přihrávkou vracel míč mezi obránce, kam si naběhl pohotový Johansson. Toho už nezastavil ani Ujfaluši, který mu zoufalým skluzem nechtěně usnadnil zpracování míče a finský náhradník běžel z poloviny hřiště sám na branku. Sólový sprint zakončil střelou podél brankáře Čecha.

Brückner měl v tu chvíli na hřišti jediného útočníka a k dispozici poslední střídání. Okamžitě nasadil Juna, ale čas se rychle krátil.

A pak to přišlo! Sedmaosmdesátá minuta. Čech chytil Kuqimu jasný gól a z protiútoku Lokvenc rozhodl zápas. Jun šikovně pustil pas z levé strany, pohybem zmátl obránce, míč prošel až ke druhému útočníkovi, který z hranice šestnáctky prudkou ranou pod břevno skóroval.

ČESKO - FINSKO 4:3 (2:0) 1. SKUPINA
Góly: 7. M. Baroš, 34. T. Rosický, 58. J. Polák, 87. V. Lokvenc
Góly: 47. J. Litmanen, 73. A. Riihilahti, 79. J. Johansson
Sestavy: P. Čech - M. Jiránek, R. Bolf, T. Ujfaluši, M. Jankulovski - K. Poborský, T. Rosický, J. Polák (82. T. Jun), L. Sionko (72. J. Jarošík) - M. Baroš (53. J. Plašil), V. Lokvenc
Sestavy: J. Jääskeläinen - P. Pasanen, S. Hyypiä, H. Tihinen, P. Kopteff - M. Nurmela, A. Riihilahti, J. Litmanen (78. J. Johansson), J. Ilola, J. Kolkka (60. A. Eremenko) - S. Kuqi
Náhradníci: J. Blažek, D. Rozehnal, R. Týce, Š. Vachoušek
Náhradníci: A. Niemi, T. Kuivasto, H. Haarala, J. Wiss, P. Roiha