Rozhodčí Milorad Mažič diskutuje ve finále Konfederačního poháru s chilským...

Rozhodčí Milorad Mažič diskutuje ve finále Konfederačního poháru s chilským záložníkem Arturem Vidalem. | foto: AP

Budoucnost fotbalu, zmatek... Názory na video se různí, FIFA žádá čas

  • 44
Sprinterský souboj Tima Wernera s Gonzalem Jarou ve finále Konfederačního poháru ukončil ostrý střet u lajny. Chilský obránce sestřelil německého fotbalistu loktem a rozhodčí incident zkoumali na videu. Zkoumali ho dlouho a hlavní Milorad Mažič nakonec vytáhl žlutou kartu.

S kolegy u videa srbský sudí nejprve komunikoval na dálku, jestli z vlastní iniciativy, nebo na jejich popud, nikdo nevěděl. Po chvíli sám doběhl mezi střídačky, aby situaci na obrazovce zkontroloval na vlastní oči.

Až poté se vrátil na trávník a chilského fotbalistu napomenul, ač by si za tvrdý zákrok možná zasloužil i vyloučit.

Celková prodleva? Téměř tříminutová.

Zhruba tak vypadal další kontroverzní moment během letošního poháru konfederace, na němž FIFA technologii testovala.

„Je to směšné. Naprostý zmatek.“ tvrdí Mark Halsey, bývalý anglický sudí.

„Když už zastavíte zápas, musí to být přece nějaké zásadní rozhodnutí,“ zpochybňoval systém i Luis García, bývalý hráč Liverpoolu.

S kritickým názorem rozhodně nejsou sami. Rozhodování pomocí videa je zdlouhavé a má (zatím) nejasná pravidla.

„Ještě je potřeba hodně práce. Rozhodčí potřebují větší praxi, musí získat jistotu, v jakých chvílích je vhodné video použít,“ přiznává Massimo Busacca, šéf rozhodčích FIFA.

Jak FIFA testuje video

Zároveň však dodává: „Máme dobré výsledky.“ Což potvrzuje čísly: Jen v základních skupinách byl VAR (Video Assistant Referee) použit v pětatřiceti případech, z toho šest z nich bylo pro vývoj zápasů klíčových.

Například v utkání Chile s Kamerunem, kdy sudí dvakrát prohlíželi góly Eduarda Vargase. Jeden mu kvůli ofsajdu odvolali, druhý posvětili. Radost přešla po kontrole u videa i portugalského stopera Pepeho, jenž dal Mexiku gól rovněž z ofsajdu.

Jenže v jiných zápasech video působilo zmatky. V utkání Německa s Kamerunem rozhodčí po konzultaci s videem vyloučil špatného hráče, po protestech se musel na záznam podívat znovu, aby chybu napravil.

V semifinálovém duelu mezi Chile a Portugalskem naopak po faulu Fonteho na Silvu videorozhodčí mlčel. Hra plynula dál, byť opakované televizní záběry ukázaly, že souboj v pokutovém území byl přinejmenším podezřelý.

Rozhodčí nyní mají dvě možnosti. Buď si o poradu od videa zažádají sami, nebo dostanou do sluchátka doporučení, aby zastavili hru. Pokud chtějí, mohou si incident prohlédnout na obrazovce umístěné mezi střídačkami.

Podle regulí, které využití technologie upravují, by měl videorozhodčí opravit hlavního či jeho asistenty při jejich jednoznačné chybě, což je podle FIFA moment, kdy se „nezávislí pozorovatelé shodnou, že šlo o špatné rozhodnutí.“

Situace bývají nepřehledné i pro fanoušky, kteří neslyší konverzaci mezi rozhodčími, ani nedostanou žádné vysvětlení. V budoucnu by tak měli na velkoplošných obrazovkách uvnitř stadionů vidět alespoň průkazné záběry, na základě kterých rozhodčí rozhodli.

Kdy má pomáhat technika?

  • Při gólech. Jestli brance nepředcházel ofsajd, míč v zámezí, nebo jiný prohřešek proti pravidlům.
  • Při pokutových kopech. Jestli byl nesprávně odpískaný, nebo naopak neodpískaný. Případně jestli k provinění došlo uvnitř, nebo mimo pokutové území.
  • Červené karty. Kontrola situací, kdy byla udělená červená karta přímo. Nebude se řešit vyloučení po druhé žluté kartě.
  • Chyba při identifikaci hráče. Aby karty dostali opravdoví viníci.

„Je to budoucnost fotbalu,“ říká prezident FIFA Gianni Infantino. „Bez videa bychom měli zcela jiný turnaj, méně férový,“ pověděl o Konfederačním poháru.

„Velké chyby z fotbalu zmizí. Okolo těch ostatních budeme dál vést diskuse, protože půjde vždy o rozhodnutí sudího,“ pokračoval.

FIFA si přeje, aby technologie fungovala na příštím mistrovství světa v Rusku. Jasno má být nejpozději na jaře.

„Je třeba, aby rozhodčí přicházeli s videem do styku každý den. Na tenhle turnaj jsme se s rozhodčími intenzivně připravovali jen pět dní, potřebujeme víc času, víc tréninku,“ doplnil Busacca.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko