Van Basten slibuje krásný fotbal

  • 9
Zeist - Marco van Basten se oficiálně stal novým koučem nizozemské fotbalové reprezentace. V pondělí podepsal čtyřletou smlouvu. Ve své práci bude podle ředitele svazu Henka Keslera pokračovat, i kdyby neuspěl v kvalifikaci o světový šampionát. "I když se do Německa nedostaneme, zůstane," řekl Kessler. Van Basten slíbil, že se jeho mužstvo vrátí k líbivému ofenzivnímu fotbalu.

"Je čas, aby se rozzářili naši útočníci, ne obránci. Například na nedávném Euru jsem viděl jen dva týmy, které hrály ofenzivně: Portugalsko a Českou republiku," prohlásil Van Basten.

Vzor si prý chce vzít ze hry Nizozemska ze 70. let, kdy tým v čele s Johanem Cruyffem zářil na mezinárodní scéně. Ostatně Cruyff má být neoficiálním poradcem nově složeného týmu. 

Devětatřicetiletý Van Basten si za asistenta vybral dalšího útočníka a mistra Evropy z roku 1988 Johna van't Schipa.

Trenérský tým doplňují bývalí spoluhráči z Ajaxu Rob Witschge a kouč brankářů Stanley Menzo. Na lavičce Van Basten vystřídal Dicka Advocaata, který odstoupil po semifinálové prohře na Euru s Portugalskem.

Nový lodivod má přímo ve smlouvě výslovně napsáno, že tým musí hrát útočný a výrazný fotbal. "Nastal čas, aby fanoušci národního týmu mohli být na co pyšní," prohlásil ředitel svazu Henk Kesler.

Van Basten vzal obnovu týmu od podlahy. Na přípravný zápas se Švédskem, který se hraje 18. srpna, pozval deset hráčů, kteří nebyli v Portugalsku, z toho šest nováčků.

V předběžné nominaci chybí útočník Ruud van Nistelrooij, který má ještě z Eura trest na úvodní dva zápasy světové kvalifikace, a také záložník Clarence Seedorf, jenž se zotavuje po zranění. Ani ten prý nestihne úvodní zápas kvalifikace 8. září v Amsterdamu proti České republice.

Mezi novými tvářemi jsou například posila Arsenalu Londýn Robin van Persie, Dirk Kuijt z Feyenoordu nebo gólman Maarten Stekelenburg z Ajaxu. Po šampionátu uzavřeli svou reprezentační kariéru Jaap Stam, Frank de Boer, Paul Bosvelt, Michael Reiziger, Marc Overmars a Ronald Waterreus.

"Žádný strach, v Nizozemsku jsou mraky velkých talentů," prohlásil nový kouč na adresu nastupující generace.  Na omlazení mužstva prý ale potřebuje čtyři roky, mistrovství světa v Německu v roce 2006 přijde podle jeho slov pro nový tým příliš brzy. Svaz jej v jeho plánu podpořil.

Dosud jedinou Van Bastenovou trenérskou zkušeností je roční angažmá u juniorky Ajaxu, kterou společně s van't Schipem dovedli k titulu a vítězství v poháru.

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).