náhledy
Legendárnímu fotbalovému trenérovi Karlu Brücknerovi je pětaosmdesát. Nejdřív léta působil na klubové úrovni, od roku 1998 byl u reprezentace do 21 let a v prosinci 2001 převzal áčko. S jeho érou jsou spojené úspěchy a atraktivní hra. Jeho první štací na začátku osmdesátých let byla Zbrojovka Brno. Působil také v Žilině, Drnovicích, Vítkovicích, Interu Bratislava a především v Olomouci, kde strávil během tří angažmá celkem sedm let.
Autor: ČTK
Když v létě 1997 v Olomouci skončil, dostal na povel jedenadvacítku. U této kategorii už kdysi krátce působil za federace. Po čtyřech letech u týmu, s nímž byl stříbrný na Euru 2000, jeho kroky pomalu směřovaly výš. Na podzim 2001 ho tehdejší hlavní trenér Jozef Chovanec požádal, aby mu asistoval v závěru kvalifikace a při baráži o postup na mistrovství světa. Po neúspěchu proti Belgii byl Chovanec odvolán a jeho nástupcem se stal právě Brückner.
Autor: Profimedia.cz
Trenér Karel Brückner na začátku své éry u národního mužstva. Během přípravy na stadionu Evžena Rošického na Strahově rozmlouvá s reprezentačním manažerem Vlastimilem Košťálem, svým největším zastáncem ve funkci českého kouče. Když po Euru 2008 skončil Brükcner, odešel od reprezentace i Košťál.
Autor: Profimedia.cz
Měl půl roku na to, aby vytvořil kostru sestavy. Kvalifikací o Euro 2004 projel se svým týmem suverénně, skupinu ovládl před Nizozemci. Na šampionátu na ně narazil znovu. Zápas v portugalském Aveiru je dodnes považován za jeden z nejlepších, které se kdy na kontinentálním turnaji odehrály. V památné bitvě Češi prohrávali 0:2, i díky Brücknerovým tahům, změně taktiky i rozestavení duel otočili. A kouč se mohl radovat.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
Po úspěšném Euru čekal na Brücknera další úkol: postoupit na mistrovství světa, kam se Česko ve své samostatné historii dosud neprobojovalo. Na snímku Brückner udílí pokyny hráčům na předzápasovém tréninku v Oslu před úvodním duelem baráže proti Norsku. Na baráž, kterou národní tým zvládl, se v listopadu 2005 do reprezentace vrátil Pavel Nedvěd, který absentoval od Eura 2004. Mimochodem, na MS od té doby Češi nepostoupili.
Autor: Profimedia.cz
Mistrovství světa 2006 v Německu. Česko začalo jasným vítězstvím nad Spojenými státy a kdekdo tým viděl v play off. Národní tým se ale zadrhl proti Ghaně a rozhodující zápas o postup ze skupiny prohrál s Itálii, pozdějšími mistry světa.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
Karel Brückner po porážce 0:2 v Hamburku, která znamenala loučení se světovým šampionátem, konstatoval: „Fauly, penalty, zbytečné trestné kopy, to se někde projevit muselo.“ V úvodním duelu se zranil klíčový útočník Koller, fit nebyl ani Baroš. Proti Ghaně tým dostal gól v úvodu a s Itálií inkasoval z rohu, což Brückner těžce nesl, protože právě na standardkách si zakládal. Navíc před půlí byl vyloučen záložník Polák. „V deseti otáčet zápasy neumím,“ prohodil.
Autor: Michal Šula, MAFRA
Třetí velký turnaj za sebou - Euro 2008, které hostilo Švýcarsko a Rakousko. I když duely v základní skupině Češi hráli v Basileji a dvakrát v Ženevě, kouč si prosadil tréninkový kemp i ubytování v rakouském Seefeldu, jeho oblíbené destinaci. Stejně jako na předchozím vrcholném turnaji Češi zvládli úvodní duel proti Švýcarsku, pak nestačili na Portugalsko s Ronaldem. V závěrečném utkání nad Turky vedli 2:0, ale po snížení v závěru nastal kolaps a soupeř dvěma góly skóre otočil. Pro Brücknera to byl poslední zápas na lavičce české reprezentace v roli hlavního kouče.
Autor: ČTK
Po konci u české reprezentace po Euru 2008 bez práce dlouho nezůstal, angažovala ho rakouská asociace. Jeho asistentem u tamní reprezentace byl někdejší československý reprezentant a kapitán týmu na MS 1990 Ján Kocián.
Autor: ČTK
Když po úvodním vítězství v kvalifikaci o MS 2010 Rakušané zdolali Francii, padesát tisíc fanoušků skandovalo trenérovo jméno. Zdálo se, že Brückner bude úspěšný i u sousedů. Ale vydržel tam jen tři čtvrtě roku, po špatných výsledcích v březnu 2009 skončil. Od té doby už jako hlavní kouč nikde nepracoval.
Autor: Reuters
Ani Česku se kvalifikace o MS 2010 nedařila, trenér Petr Rada, jenž na hlavního kouče tenkrát povýšil z Brücknerova asistenta, byl rovněž na jaře 2009 odvolán. Na podzim v závěrů bojů o MS převzal tým dočasně nový předseda asociace Ivan Hašek (vpravo) a Brücknera si k sobě vzal jako jednoho z asistentů.
Autor: Jaroslav Legner / CNC / Profimedia
Na olomoucké radnici převzal Karel Brückner cenu pro trenéra desetiletí (2000 až 2010). Na snímku je s ním celkově třetí František Komňacký.
Autor: Profimedia.cz
Když v posledních letech Karel Brückner nebyl tolik aktivní na hřišti, navštěvoval různé besedy v divadlech a kulturních domech, kde debatoval s fanoušky a líčil jim své zážitky. Na snímku z roku 2014 s tehdejším reprezentačním trenérem Pavlem Vrbou (vlevo) a dlouholetým kolegou a kamarádem Petrem Uličným.
Autor: Profimedia.cz
Trenér desetiletí a člen Síně slávy, kam byl Karel Brückner uveden na galavečeru českého fotbalu v březnu 2014.
Autor: Michal Šula, MAFRA
V té době byl novým reprezentačním koučem Pavel Vrba (vlevo) a ani on nepohrdnul zkušenostmi, znalostmi a pomocí Karla Brücknera, jenž se stal oficiálně jeho poradcem.
Autor: ČTK
A zase na Euru. Karel Brückner si užívá atmosféru mistrovství Evropy 2016 ve Francii, z polstrované sedačky sleduje trénink národního mužstva v Tours.
Autor: Michal Šula, MAFRA
Ještě na lavičku. Karel Brückner nechyběl na rozlučce s kariérou Tomáše Rosického. Trénoval výběr Česka proti výběru zahraničních hvězd. V očích má přirozený respekt a důstojnost.
Autor: Michal Sváček, MAFRA
Dojetí. Tomáš Rosický, jenž nejlepší roky v reprezentaci odehrál právě pod Brücknerem, se doma na Letné loučil s kariérou. Snímek ukazuje jeho úplně poslední moment na hřišti, než odešel do kabin. Fotografii se autor Štěpán Černý z fotbalové asociace (FAČR) rozhodl vytisknout na plátno. S podpisy obou pánů se vydražila za 66 tisíc korun. Všechny peníze šly na dobročinné účely.
Autor: Štěpán Černý, FAČR
Karel Brückner při příležitosti oslav prostějovského fotbalu, kde se sešel se svými bývalými svěřenci. Kapitán Nedvěd, brankář Blažek, dále Grygera, Mareš, Bolf. Psal se rok 2019 a legendární kouč zároveň slavil osmdesátiny.
Autor: Stanislav Heloňa, MAFRA
Pro Karla Brücknera bylo základem sportovního klání fair play, které se má vyznačovat dodržováním pravidel, sportovním chováním i pomocí soupeři. V roce 2019 převzal Evropskou cenu Fair Play s názvem „Spirit of Fair Play“.
Autor: Stanislav Heloňa, MAFRA
Státní vyznamenání. Brückner je nejvýznamnějším fotbalovým trenérem v samostatné české historii. V roce 2022 dostal od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy 1. stupně. Milovník vážné hudby a šachových partií získal řadu individuálních ocenění ve fotbale: sedmkrát zvítězil v domácí anketě Trenér roku, v roce 2003 ho Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) zvolila druhým nejlepším koučem světa.
Autor: Michal Růžička, MAFRA