ŠPANĚLSKÁ RADOST. Úřadující mistři Evropy i světa procházejí kvalifikací o další Euro bez jediného zaváhání a i v posledním zápase proti Skotsku začali skvěle. Vedli už od šesté minuty. | foto: Reuters

Španělsko - Skotsko 3:1, domácí uklidnili Čechy už v prvním poločase

  • 2
Kdyby prohráli, nadějím českých fotbalistů na účast v baráži o Euro 2012 by byl konec. Španělé však kvalifikační zápas se Skotskem nevypustili a vyhráli s přehledem 3:1. Češi mohli být klidní už po prvním poločase, v němž si domácí vytvořili dvoubrankový náskok.

Španělé propluli kvalifikací naprosto suverénně a ukázali, že na mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině budou zcela jistě favority na obhajobu titulu. Vyhráli všech osm zápasů, přičemž zaznamenali skóre 26:6!

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Poslední tři body si připsali proti houževnatým Skotům, kteří se silného soupeře nijak nezalekli. Vždyť také před utkáním sebevědomě prohlašovali, že jedou do Španělska vyhrát. Kdyby se tak stalo, nestačilo by českému týmu ani vítězství 4:1, které vybojovali v Litvě.

Ale Španělé na hřišti vládli i v mírně pozměnené sestavě. V brance například vystřídal stálici Casillase barcelonský Valdés, v obraně nastoupil Alba a v záloze Cazorla.

Změna však nebyla znát. Domácí jako obvykle dominovali v držení míče a na oslavu prvního gólu nenechali fanoušky v Alicante dlouho čekat. Už v 6. minutě si naběhl po levé straně na přesný pas právě Cazorla a přihrál pod sebe Silvovi, jenž skotského gólmana McGregora nekompromisně propálil.

Že bude hrdinou zápasu útočník Silva, se ukázalo minutu před přestávkou, kdy si hvězda Manchesteru City po narážečce naběhla na Pedrův pas a opět nedala McGregorovi šanci.

Do přestávky tak vedlo Španělsko 2:0 a o vítězi se zdálo být rozhodnuto.

TEN GÓL JSEM DAL JÁ. Španělský fotbalista David Silva oslavuje trefu v
CO S TÍM MÁM DĚLAT? Skotský brankář Allan Mcgregor se dívá vyčítavě po svých
ZKLAMÁNÍ. Skotům to v rozhodujícím zápase kvalifikace o Euro 2012 ve Španělsku

HRDINA VERSUS PORAŽENÍ. Na všech třech gólech v síti Skotska se podílel David Silva (vlevo).

Jasnou převahu týmu kouče Vicenta del Bosqueho stvrdil třetím přesným zásahem kanonýr David Villa, když v 54. minutě zužitkoval ideální přihrávku aktivního Silvy, jenž krátce nato za ovací publika vystřídal.

A po hodině hry přišly také chvíle skotské reprezentace, která se do té doby většinu času jen honila za míčem. Vše zlomila penalta po faulu Valdése na pronikajícího Mackail-Smithe, kterou v 66. minutě s přehledem proměnil náhradník Goodwillie.

Skotové najednou ožili a pronikali španělskou defenzivou tak snadno, jak se jim o tom do té chvíle nemohlo ani zdát. Další slibně rozjeté akce ale do konce nedotáhli a po deseti minutách se obraz hry vrátil do původní podoby - k přesné a takřka neustálé kombinaci Španělů.

Ti mohli v závěru přidat další dva góly z kopaček Cazorly a Pedra, ale oba dva ve vyložené šanci selhali. Nic to neměnilo na tom, že Španělsko zabránilo Skotům v prvním postupu na velký fotbalový šampionát od mistrovství světa 1998.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).