SLOVENSKÁ RADOST. Slovenský fotbalista Miroslav Stoch se raduje z gólu.

SLOVENSKÁ RADOST. Slovenský fotbalista Miroslav Stoch se raduje z gólu. | foto: AP

Slováci vyhráli v Rusku, Francie si napravila reputaci a Portugalci padli

• 180
Slovenští fotbalisté odstartovali do evropské kvalifikace skvěle. Po páteční výhře s Makedonií dokázali porazit i favorizované Rusko, kde zvítězili 1:0. Naopak špatný úvod bojů o mistrovství prožívají Portugalci, kteří prohráli v Norsku 0:1.

Skupina A

Turecko - Belgie 3:2 (0:1)
Branky: 48. Hamit Altintop, 66. Sentürk, 78. Arda - 28. a 69. Van Buyten.
Rozhodčí: Skomina (Slovin.). ČK: 64. Kompany (Belg.). Hráno v Istanbulu.

Rakousko - Kazachstán 2:0 (0:0)
Branky: 90.+1 Linz, 90.+2 Hoffer. Rozhodčí: Strahonja (Chorv.). Hráno v Salcburku.

Německo - Ázerbájdžán 6:1 (3:0)
Branky: 45.+2 a 90. Klose, 28. Westermann, 45.+1 Podolski, 53. vlastní
Sadigov, 86. Badstuber - 57. Melikov. Rozhodčí: Strömbergsson (Švéd.). Hráno v Kolíně nad Rýnem.

Skupina B

Slovensko nastoupilo s defenzivní taktikou a úmyslem hrát na brejky přes jediného útočníka Hološka. Rusko si s obranou soupeře neporadilo, navíc mu samo darovalo gól. Chybu v domácí rozehrávce využil Stoch, který vystihl výkop brankáře Akinfejeva a z hranice šestnáctky poslal míč do vzdálenější šibenice.

TO SNAD NE. Ruští fotbalisté právě dostali gól od Slovenska.TO JE ONO HOŠI. Slovenští fotbalisté vyhráli v Rusku v kvalifikaci o ME.

V dresu Slovenska, které má po dvou zápasech kvalifikace plný počet bodů a nulu v kolonce inkasovaných branek, odehrál 58 minut sparťanský záložník Juraj Kucka.

Rusko - Slovensko 0:1 (0:1)
Branka: 27. Stoch. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). Hráno v Moskvě.

Makedonie - Arménie 2:2 (1:1)
Branky: 42. Gjurovski, 90.+2 Naumovski - 41. Movsisjan, 90. Manučarjan. Rozhodčí: Berntsen (Nor.). Hráno ve Skopje.

Srbsko - Slovinsko 1:1 (0:0)
Branky: 86. Žigič - 63. Novakovič. Rozhodčí: Benquerenca (Port.). Hráno v Bělehradě.

Itálie - Faerské ostrovy 5:0 (3:0)
Branky: 12. Gilardino, 21. De Rossi, 27. Cassano, 81. Quagliarella, 90.
Pirlo. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.). Hráno ve Florencii.

Skupina D

Francouzští fotbalisté alespoň na chvíli dali zapomenout na současnou krizi a v jednom z klíčových utkání skupiny D vyhráli v Bosně 2:0. Zasloužili se o to útočník Benzema, který se na poslední chvíli vykřesal z problémů s kotníkem, a Malouda, jenž potvrdil střeleckou formu z Chelsea.

Bělorusko - Rumunsko 0:0
Rozhodčí: Královec (ČR). ČK: 74. Daec (Rum.). Hráno v Minsku.

Albánie - Lucembursko 1:0 (1:0)
Branka: 37. Salihi. Rozhodčí: Trutz (SR). ČK: 58. Mutsch (Luc.). Hráno v Tiraně.

Bosna a Hercegovina - Francie 0:2 (0:0)
Branky: 72. Benzema, 78. Malouda. Rozhodčí: Brych (Něm.). Hráno v Sarajevu.

Skupina E

Švédsku nevadilo, že hrálo téměř hodinu bez vyloučeného kapitána Mellberga, přesto deklasovalo San Marino 6:0. Tři branky vstřelilo i v oslabení.

Dvakrát se prosadil kanonýr Ibrahimovic.

Střelecky se dařilo i Ibrahimovicovu předchůdci v AC Milán Huntelaarovi,
který dvěma góly zajistil výhru Nizozemska 2:1 nad Finskem. Čerstvá posila německého Schalke tak v dosavadních dvou vystoupeních v kvalifikaci dala už pět branek a vede tabulku střelců.

Švédsko - San Marino 6:0 (3:0)
Branky: 7. a 77. Ibrahimovic, 12. vlastní D. Simoncini, 26. Wernbloom, 51. Granqvist, 90.+3 Berg. Rozhodčí: McKeon (Ir.). ČK: 34. Mellberg (Švéd.). Hráno v Malmö.

Maďarsko - Moldavsko 2:1 (0:0)
Branky: 50. Rudolf, 66. Koman - 79. Suvorov. Rozhodčí: Kovařík (ČR). Hráno v Budapešti.

Nizozemsko - Finsko 2:1 (2:1)
Branky: 7. a 16. z pen. Huntelaar - 18. Forssell. Rozhodčí: Nikolajev (Rus.) Hráno v Rotterdamu.

Gruzie - Izrael 0:0
Rozhodčí: Kever (Švýc.). Hráno v Tbilisi.

Malta - Lotyšsko 0:2 (0:1)
Branky: 42. Gorkss, 85. Verpakovskis. Rozhodčí: Asumaa (Fin.). Hráno v Ta Qali.

Chorvatsko - Řecko 0:0
Rozhodčí: Larsen (Dán.). Hráno v Záhřebu.

Skupina G

Přes současné osobní problémy a krizi manželství se dokázal přenést útočník Wayne Rooney a svým gólem pomohl Anglii zvítězit ve Švýcarsku 3:1. Kanonýr Manchesteru United otevřel skóre už v 10. minutě, Angličané však o své výhře rozhodli až po změně stran ve chvíli, kdy domácí dohrávali bez vyloučeného Lichtsteinera.

Za Švýcarsko snížil už v oslabení na 1:2 teprve osmnáctiletý záložník Shaqiri, pro kterého to byl premiérový gól v národním dresu.

Bulharsko - Černá Hora 0:1 (0:1)
Branka: 35. Zverotič. Rozhodčí: Bezborodov (Rus.). Hráno v Sofii.

Švýcarsko - Anglie 1:3 (0:1)
Branky: 71. Shaqiri - 10. Rooney, 69. A. Johnson, 88. Bent. Rozhodčí:
Rizzoli (It.). ČK: 65. Lichtsteiner (Švýc.). Hráno v Basileji.

Norsko - Portugalsko 1:0 (1:0)
Branka: 21. Huseklepp. Rozhodčí: Duhamel (Fr.). Hráno v Oslu.

Dánsko - Island 1:0 (0:0)
Branka: 90.+1 Kahlenberg. Rozhodčí: McDonald (Skot.). Hráno v Kodani.

Česko - Litva 0:1 (0:1)
Branka: 25. Šernas. Rozhodčí: Jefet (Izr.). Hráno v Olomouci.
Podrobnosti

Skotsko - Lichtenštejnsko 2:1 (0:0)
Branky: 63. Miller, 90 (+7) Robson. Rozhodčí: Švětsov. Hráno v Glasgow.

Přátelsky

Španělsko utrpělo nejvyšší porážku za posledních devět let. Mistři světa a soupeři české reprezentace v kvalifikační skupině o postup na mistrovství Evropy podlehli v přátelském utkání Argentině na její půdě 1:4.

Španělé naposledy o tři góly prohráli v únoru 2001 s Anglií, navíc našli přemožitele teprve potřetí z posledních 58 zápasů. Předtím se to povedlo jen Švýcarsku a USA.

Trenérovi Vicentemu del Bosquemu se nevyplatily změny v obraně, když z obvyklé základní sestavy hrál z defenzivních hráčů jen Pigué. Brankář
Casillas tentokrát zůstal jen mezi náhradníky, stejně jako krajní beci
Ramos a Capdevilla.

Řádil především útočník Manchesteru City Carlos Tévez, jenž už v
úvodních minutách připravil góly pro Messiho a Higuaína, kteří nastupují ve španělské lize za Barcelonu respektive Real Madrid. Třetí gól pak vstřelil Tévez sám.

Španělé se na odpověď dlouho nevzmohli, přestože v základní sestavě
nechyběl kanonýr Villa, jenž by vstřeleným gólem překonal rekord španělské reprezentace. O poločase ho nahradil Llorente, který jako jediný našel recept na argentinskou obranu, ale až šest minut před koncem, kdy bylo na obrat málo času.

Naopak v závěru přidal čtvrtý zásah domácích Agüero.

Argentina - Španělsko 4:1 (3:0)
10. Messi, 13. Higuaín, 34. Tévez, 90. Agüero - 84. Llorente.
Sestava Španělska: Reina (46. Valdés) - Arbeloa, Piqué, Marchena, Monreal - Busquets, Xabi Alonso (71. Pedro) - Silva (46. Navas), Fábregas (57. Xavi), Iniesta (46. Cazorla) - Villa (46. Llorente). Trenér: Del Bosque. Hráno v Buenos Aires.