Jak outsideři došli do finále. Setkání legend oživí stříbrné vzpomínky

• 1
Pondělní setkání legend, zápas českého výběru z Eura 96 proti německým hvězdám, to nebude jen odveta za finále, ve kterém Česko položil zlatý gól Bierhoffa v prodloužení. Oba týmy se utkaly už ve skupině, kde Češi také prohráli, tentokrát 0:2. Také tuhle porážku budou chtít Němcům vrátit.

Stalo se 9. června 1996 v Manchesteru. Na slavném stadionu Old Trafford český tým vstupoval do turnaje se soupeřem, považovaným za jednoho z největších favoritů šampionátu. A s vědomím, že hned v dalším utkání čeká Itálie, také nesmírně silný soupeř.

„Psalo se, že jsme ve skupině smrti,“ vzpomíná s odstupem devatenácti let Pavel Kuka, tehdy jasná jednička v českém útoku a dnes jeden z organizátorů Setkání legend. „Byli jsme outsideři a mohli jenom překvapit,“ přidává záložník Radek Bejbl.

Setkání legend

25. května v Edenu od 18 hodin

• První oficiální mezinárodní utkání Česká republika a Německo hráčů nad 35 let, které připomene finálový zápas ME 1996 v Anglii
  • Za Česko nastoupí výběr vicemistrů Evropy, tým povede trenér Dušan Uhrin. Německo nasadí tým legend, složený i z mistrů světa a Evropy
  • Zápas bude pískat český rozhodčí Pavel Královec
  • Lístky jsou v prodeji na serveru ticketportal.cz

Na úvod také český tým žádnou senzaci nezpůsobil. Několik náznaků šancí si sice vypracoval, ale dva německé góly z prvního poločasu způsobily porážku 0:2.

Trefy záložníků Ziegeho a Möllera dělilo jen šest minut a byly skoro stejné: rány k tyči zpoza vápna, na které se brankář Kouba marně natahoval.

„Hra byla celkem vyrovnaná, ale góly dávali jen Němci. Myslel jsem si, že je potrápíme víc,“ loví v paměti Kuka. „Prohráli jsme celkem zaslouženě. Do té doby o nás možná v souvislosti s postupem někdo mluvil, ale po tomhle utkání už jsme byli jasní outsideři,“ vybavuje si Karel Poborský.

Ani pro něj osobně Euro nezačalo dobře, v poločase ho trenér Uhrin střídal. Od druhého utkání s Itálií se však všechno otočilo: Češi po úžasné bitvě vyhráli 2:1, následně vybojovali s Ruskem remízu 3:3, jejich cesta pokračovala až do finále... A z Poborského se stala jedna z největších hvězd šampionátu.

Ve čtvrtfinále rozhodl geniálním obloučkem o vyřazení Portugalců, ve finále se po faulu na něj, byť k němu došlo už před vápnem, kopala penalta. Ale ani tak Česku nakonec ke zlatu nepomohla...

Šance na odvetu přijde v pondělí. A i když Češi se shodují, že utkání v Edenu jako revanš neberou, vyložená exhibice to také nebude. „Určitě to bude emotivní,“ tuší Poborský. „Vnímáme to jako společenskou akci, ale za všechny říkám, že i tak jdeme na hřiště s cílem vyhrát. Máme Němcům co vracet, snad to naláká i diváky a přijdou se podívat.“

Motivace nechybí ani soupeřům. „Už jsme starší, ale to neznamená, že nechceme vyhrát. Chuť vítězit v člověku zůstává,“ ujišťuje Fredi Bobic, německý útočník, který ve skupinovém zápase nastoupil v základní sestavě. „Hlavně chceme, aby to byl zážitek pro lidi. Když přijde plný stadion, na hřišti se roztrhneme, abychom všechny potěšili.“