Před pěti lety na domácím světovém šampionátu překvapivě došli do čtvrtfinále, nechyběli na Euru 2021, dostali se do baráže o MS v Kataru.
Do té už však ze známých příčin nenastoupili.
Není to tak dávno, co slýchávali hymnu před duely s Uruguayí, se Španělskem, Chorvatskem či Švédskem, poslední rok ale nemají ruští fotbalisté pořádně s kým hrát.
To se začíná pomalu měnit.
V březnovém kalendáři byste našli přípravné duely s Íránem a Irákem, což jsou kvůli zbraním či letounům ruští váleční spojenci.
Reakce sportu na válku na Ukrajině |
Zároveň představují 24. a 68. tým žebříčku FIFA alespoň nějakou výzvu, což se tolik nedá říct o nadcházejících protivnících na turnaji, na němž Rusové podle všeho přislíbili účast.
Tvrdí to tádžický svaz, ruská strana kývnutí zatím mírní. „V současné době jednáme o možnosti a podmínkách startu na této akci,“ sdělila státním médiím.
Česky se ona akce jmenuje mistrovství Střední Asie, v červnu proběhne vůbec poprvé a v Kyrgyzstánu a Uzbekistánu se jej kromě pořadatelských zemí zúčastní další dvě bývalé sovětské republiky Tádžikistán s Turkmenistánem. Plus Afghánistán, Írán a další dosud nepotvrzený celek.
Vyjádřeno tabulkou FIFA, která má 211 příček: 94., 77., 108., 135. a 155.
To není zrovna zvučná sestava.
Opustí UEFA? Rusové zvažují úkrok do Asie. Musíme to zvážit, říká šéf svazu |
Jde každopádně o další důkaz, že ruský fotbal od začátku invaze klesá hlouběji a hlouběji. Od chvíle, co Putinova vojska napadla Ukrajinu, nesmí národní týmy ani kluby startovat v soutěžích Mezinárodní federace FIFA i evropské unie UEFA čili v kvalifikacích o reprezentační turnaje či v pohárech typu Liga mistrů.
Na kvalitě utrpěla také mužská nejvyšší soutěž, z níž houfně dřív nebo později díky možnosti pozastavit kontrakty odešli snad všichni, kdo mohli – například z českých fotbalistů Alex Král a Jan Kuchta.
Rusy a jejich spojence Bělorusy vyloučila z mezinárodních klání také většina sportovních organizací, prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach nicméně nedávno oznámil plány umožnit jim návrat pod neutrální vlajkou na hrách v Paříži 2024, za což čelil ostré kritice.
Pane Bachu, navštivte Bachmut! Rusové olympijští? Část Evropy hrozí bojkotem |
I suspendace z FIFA a UEFA je prozatímního rázu.
Kvůli postoji Rusů k vlastní vojenské invazi nebo nápadům o začlenění klubů z anektovaného Krymu do vlastního svazu by se časem klidně mohla změnit na trvalé vyloučení.
V ten moment by úvahy o „přestupu“ do asijské konfederace, které v rovině teorie drží především sportovně-prestižní a ekonomické faktory, mohly nabrat rychlý spád. Prezident ruského svazu Alexandr Ďukov sice v lednu na setkání s evropskými fotbalovými funkcionáři údajně mírnil listopadové pohrůžky o vystoupení z UEFA, minulý měsíc se ale v Bahrajnu zúčastnil kongresu AFC.
„Máme s ruskou federací i ostatními evropskými federacemi dobré vztahy a jsme s nimi v pravidelném kontaktu,“ pravil šejk Salmán bin Ibrahím Ál Chalífa, prezident AFC, a dodal větu, která se Rusům musela líbit. „Chceme to nejlepší pro fotbal a snažíme se od něj držet politiku dál.“
Tato slova i velmi pravděpodobná účast Ruska na mistrovství Střední Asie jen zapadají do scénáře o jeho fotbalovém příklonu směrem na východ.