Trenér českého týmu Ivan Hašek přišel na poslední chvíli o tři stopery, kteří aspirovali na základní sestavu.
Martin Vitík ze Sparty a Ladislav Krejčí z Girony kvůli zranění nenastoupili už k víkendovým ligovým zápasům, stejně jako nemocný David Zima za Slavii. Jejich omluvenky pro nadcházející utkání Ligy národů v Albánii a proti Gruzii tak byly očekávané a nezpochybnitelné.
„U Colwilla a Fodena jsou důvody zatím neznámé,“ psala anglické média ještě v úterý odpoledne. U jména Palmera už před nedělním šlágrem s Arsenalem svítil nejistý start. Duel odehrál, ale z reprezentace se omluvil.
Listopadové omluvenkyAnglie Česko Albánie, soupeř Česka |
Dva týdny do dalšího utkání Premier League tak využije k doléčení či k odpočinku. Podobně uvažují i další. Kdo je unavený či nakřáplý se z reprezentace raději omluví, když v ní zrovna není nováčkem.
U dočasného kouče anglické reprezentace Lee Carsleyho se před listopadovými zápasy s Řeckem a Irskem v Lize národů nashromáždilo rekordních osm omluvenek. A většinou šlo o hvězdy či opory v klubech.
Declan Rice a Bukayo Saka z Arsenalu proti Chelsea kvůli zranění nedohráli, stejně tak liverpoolský Trent Alexander-Arnold proti Aston Ville. Jack Grealish hrál za Manchester City naposled 20. října, přesto ho Carsley nominoval, ale nedočkal se ho. A brankář Aaron Ramsdale ze Southamptonu má pohmožděný prst na ruce, takže i on raději zůstane mimo národní mužstvo.
V Česku je téma situace kolem Patrika Schicka, byť u něj je situace trochu jiná. „Když bude stoprocentně fit, rád přijede. Ale během reprezentační pauzy si potřebuje doléčit drobné bolístky,“ řekl český kouč Ivan Hašek v pátek při zveřejnění nominace. Druhý den Schick nastoupil v základní sestavě Leverkusenu a skóroval...
Martin Ödeggard se omluvil z norské reprezentace, v níž si v září přivodil zranění kotníku. Na hřišti chyběl takřka dva měsíce a minulý týden poprvé naskočil za Arsenal. A zase by měl hned odletět hrát za reprezentací? „Nikam, musím naslouchat svému tělu,“ vysvětlil.
Jak přibývá zápasů v klubech, reprezentanti si nemají kdy ulevit. Navíc letošní podzim je v souvislosti se zdravotními potížemi pro mnoho z nich pohromou kvůli letnímu mistrovství Evropy, které až o měsíc a půl sezonu prodloužilo.
Hráči se musí spokojit s krátkou dovolenou a také někdy s nedostatečnou přípravou. Třeba soupeři z Ligy mistrů Sparta a Manchester City by mohli sloužit jako ukázkový a zároveň odstrašující příklad.
V nedělním utkání v Mladé Boleslavi sparťanský trenér Lars Friis postrádal osm zraněných hráčů, z toho Vitík, Haraslín, Birmančevič a Preciado byli v červnu s národními týmy, měli krátkou dovolenou i přípravu. Přitom sezona Spartě začala už 19. července. Všichni navíc na reprezentační srazy vyráželi i během podzimu stejně jako další současní marodi Krasniqi, Zelený a Sörensen.
Případ Schick. Proč není v nároďáku, když v bundeslize hraje? |
Manchester City měl na konci října jen třináct zdravých hráčů, zato devět na marodce. K zápasům tak v posledních dnech nastupovali i tři mladíci, kteří ještě před pár týdny bojovali proti stejně starým sparťanům v mládežnické Lize mistrů. Možná i proto City čtyřikrát za sebou prohrálo, což je v éře Josepa Guardioly nevídaná věc.
City mimo jiné chybí nejlepší fotbalista za minulou sezonu. Španělský středopolař Rodri v ní odehrál 63 utkání, poslední 14. července ve finále Eura. V přípravě na nový ročník, který odstartoval necelý měsíc po jeho posledním utkání, utrpěl svalové zranění. A když v září začal nastupovat, přetrhl si zkřížený vaz v koleni, což ho vyřazuje ze hry takřka na rok.
Blížící se MS klubů: giganti i Salcburk? Infantino gratuluje, zdraví hráčů neřeší |
A aby těch zápasů nebylo málo, pro příští červen a červenec, kdy se nekoná žádný kontinentální šampionát, šéf světového fotbalu Gianni Infantino vymyslel megalomanské mistrovství světa klubů, jehož se zúčastní dvaatřicet mužstev, z toho dvanáct velkoklubů z Evropy...