Postoupily týmy, které lepší než my nebyly, litoval kapitán Čech

15 2009
I jeden z nejlepších brankářů planety bude příští léto na přehlídce světových fotbalový hvězd v Jižní Africe chybět. "Aspoň budu mít měsíc a půl dovolenou. Poprvé v kariéře. Jinak se ten náš neúspěch ani vzít nedá," řekl Petr Čech.

Právě skončila kvalifikace o postup na mistrovství světa 2010.

Čech po bezbrankové remíze se Severním Irskem, která jen dovršila nejslabší český výsledek v bojích o šampionát za posledních dvanáct let, vypadal vyrovnaně. Smířený s osudem.

"Samozřejmě mě strašně mrzí, že jsme se na šampionát nedostali. Můžeme se jen dívat na televizi a sledovat týmy, které se tam probojovaly místo nás. A vůbec si nemyslím, že byly lepší než my," poznamenal v mix-zóně, která se nacházela v podzemním parkovišti na stadionu v Edenu. Blížila  se středeční půlnoc.

Česko má hráče z Chelsea, z AC Milán, Juventusu, Bordeaux či z Hamburku. A za Slováky nebo Slovince nastupují fotbalisté z druhořadých klubů i z nižších soutěží. Jak je možné, že obě mužstva skončila před tím českým?
Prostě využila toho, že nám se v téhle kvalifikaci nedařilo. Byli jsme v útlumu příliš dlouho, hrabali jsme se z něj čtyři pět zápasů. A i když jsme se v posledních čtyřech utkáních zvedli, neměli jsme postup už v našich rukou.

Zvedli jste se pod novým koučem Haškem. Pomohlo by, pokud by k výměně trenéra došlo dřív?
Těžko říct. Teď jen můžeme přemýšlet nad vším možným.

A kdybyste měl vybrat jeden moment, který kvalifikaci nasměroval ke zkáze, který by to byl?
To je složitá otázka, dobře jsme nezačali, ale co bylo klíčové, tak určitě březnový zápas ve Slovinsku. Domácí nehráli nic extra, jenže my byli špatní. Neměli jsme šanci a vlastně byli rádi za bod.

A další moment?
Hned potom domácí utkání se Slovenskem. V závěru jsme se nechali strhnout, útočili jsme jako o život, protože jsme chtěli vyhrát. Ale dnes se ukazuje, že jsme měli držet remízu, protože i ten bod by tenkrát naší situaci řešil. Nám se nepovedlo víc zápasů a za to jsme tvrdě zaplatili.

Proč se vám ta utkání nepovedla? Byla chyba v Haškově předchůdci Petru Radovi? Vypadalo to, že národní mužstvo pod ním nefunguje.
Nemyslím si, že by tým nefungoval. Rozhoduje se přece na hřišti a nám se nedařilo výsledkově. Pak se vždycky hledají všelijaké důvody.

Proč vám to výsledkově nešlo?
Když něco začnete špatně, jako my kvalifikaci, tak je to skoro rozhodující. Remíza v Irsku, porážka v Polsku a pak jsme se trápili dál. V minulých kvalifikacích se nám nestalo, abychom zkazili pět zápasů. Možná jeden se nepovedl, to se stát může.

Ukázalo se, že bylo špatně zvoleno pořadí zápasů. Dvě utkání venku, tím se přece riskovalo, že se start nepovede a tým i jeho vedení znervózní.
Pravda, teď se to ukazuje, jako nevýhoda, ale mohla z toho být obrovská výhoda, kdybychom získali šest bodů. Kdybychom v Polsku na začátku zápasu proměnili tři šance, tak jsme se o pořadí zápasů dneska nebavili.

A asi by pak závěrečný zápas se Severním Irskem vypadal jinak. Vždyť potřetí jste hráli 0:0, což je nejnudnější výsledek.
Chtěli jsme vyhrát, dát góly. Jenže v první půli jsme k ničemu nedostali, po přestávce jsme se zlepšili, hru jsme dokázali zrychlit a měli slibné příležitosti. Vím, že jsme všichni odevzdali maximum a to se počítá. Je jen škoda, že jsme nevyhráli.

Bylo znát, že už o nic nejde. Že šance na baráž byla utopií. Souhlasíte?
Podívejte, před zápasem ještě nic hotového nebylo. Hráli jsme o to, že pokud by to Slovinci v San Marinu zkazili, tak jsme v baráži. Jenže nastoupíte na hřiště, vidíte poloprázdný stadion, slyšíte fanoušky soupeře a tím to všechno špatné začíná. Ve chvíli, kdy se nedaří, tak fanoušky potřebujete. Já bych chtěl poděkovat těm lidem, kteří náš přišli podpořit. Věřím, že poloprázdný stadion jsem viděl naposled a že se diváci vrátí.

To už bude pod novým trenérem, Ivan Hašek v roli kouče skončil. Kdo by měl být jeho nástupcem? A co říkáte spekulacím, že vážným kandidátem je dosavadní asistent Michal Bílek?
Jeho výhodou je, že mužstvo zná. Každopádně si myslím, že české národní mužstvo by měl vést český trenér, který zná naší mentalitu, zná místní prostředí, které je specifické. Pro cizince by to bylo složité.

V čem je české prostředí specifické? Přece spousta reprezentací má zahraničního trenéra.
Je zvláštní obecně. Třeba média fungují jinak, v tom je snad největší rozdíl. Cizí trenér na to nemusí být zvyklý, nemusí se mu něco líbit. A média jsou jedna z věcí, která je strašně důležitá.

Co myslíte tím, že média fungují jinak?
Těžko se to vysvětluje, prostě systém je jiný.

A jaké jsou další zvláštnosti českého prostředí?
Zahraničnímu trenérovi nevysvětlíte, že když se v kvalifikaci hraje doma a o všechno, tak Poláci mají přesilu v hledišti. Těžko mu vysvětlíte, když hrajete se Severním Irskem, že přijde jen osm tisíc, z toho polovina podporuje soupeře. Český trenér tohle všechno zná, nepřekvapí ho to.

Jak se absence na mistrovství světa do českého fotbalu promítne? Jak mu ublíží?
Svaz příjmy z mistrovství světa nebo Evropy potřebuje. Ať už k rozvoji mládeže nebo ligy. Když se podíváme na výsledky českých klubů v pohárech, tak v poslední době je to tristní. Koeficienty se propadají, to je špatné.

Co může za propad klubového fotbalu?
Ekonomika, peníze. Když Sparta ani Slavia nehrají Ligu mistrů, nemají prostředky na to, aby mohly kupovat nejlepší české hráče. Dřív ostatní české kluby žily z toho, že nejlepší hráče prodaly Spartě nebo Slavii. Teď se to dělá tak, že jakmile se objeví šikovný a talentovaný mladík, přijde zahraniční klub, nabídne jakékoli peníze a hráč je jeho. Ale přitom není jednoduché se venku prosadit. Ti hráči pak chybějí v lize, klubům i reprezentaci. Kde jsou kluci ze stříbrné dvacítky? Vždyť o polovině z nich vůbec nic nevíme.

Co by se teď mělo udělat?
Všichni by měli začít myslet pozitivně a spolupracovat. Už od nejnižší úrovně. Těžko se budeme zvedat, když si kluby nebudou pomáhat. Potřebujeme se dostat do situace, aby kluby hrály v pohárech a hráči odcházeli ven už jako hotoví fotbalisté a ne jako mladíci, kteří se hned ztratí.

Příští sraz národního mužstva bude v listopadu. Místo baráže vás však čeká jen příprava.
Uvidíme, kdo s námi bude chtít hrát, ale každopádně je důležité reprezentační termín využít. Třeba jako přípravu na příští kvalifikaci. Fotbal má nové vedení, a když se nepostoupilo na mistrovství světa, tak se i v reprezentaci začne od nuly.

Los Ligy mistrů: Barcelona, Dortmund, Inter, Slavia

17. září: Inter Milán - Slavia 1:1, 2. října: Slavia - Dortmund 0:2,
23. října: Slavia - Barcelona od 21:00, 5. listopadu: Barcelona - Slavia od 18:55,
27. listopadu: Slavia - Inter Milán od 21:00, 10. prosince: Dortmund - Slavia od 21:00

  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Anglický střet s realitou. Kouč vzal porážku na sebe, Maguire kritizoval

Kapitán anglických fotbalistů Harry Kane uličkou mezi novináři proběhl bez zastavení. Než usedl do týmového autobusu,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Fotbalová devatenáctka remizovala s Nory a vyhrála skupinu

Čeští fotbalisté do 19 let remizovali v závěrečném utkání základní fáze kvalifikace mistrovství Evropy 1:1 s Norskem a...

Bez diváků, bez médií, bez gólů. Když v Severní Koreji hraje ta Jižní

Padesátitisícový stadion byl prázdný. Kromě několika pečlivě vybraných osobností, mezi nimiž nechyběl prezident FIFA...

České mladíky nadchli fanoušci, po remíze cítili smutek

Po více než třech letech se fotbalová reprezentace do 21 let vrátila na stadion do Uherského Hradiště. A region byl...

Jedenadvacítka byla s oslabenými Řeky ráda za domácí remízu

Čeští fotbalisté do 21 let remizovali ve druhém kvalifikačním střetnutí o postup na mistrovství Evropy s Řeckem 1:1,...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz