Už o víkendu pomáhal zařizovat první změnu v nominaci na sobotní Ligu národů v Gruzii, protože vypadl pokopaný slávista Matěj Jurásek. Když se domluvil s trenéry, koho by chtěli pozvat z náhradníků, zavolal rovnou šéfovi Mladé Boleslavi: „Rádi bychom Vasila Kušeje.“
Jednoduše, přímočaře, lidsky, s dávkou autority i nonšalance.
Dřív vytvářeli servis jemu, takže ví, co bude jeho práce obnášet.
„Chtěl bych vytvořit prostředí, ve kterém se hráči budou cítit dobře,“ pravil, když ho v pondělí představili ve funkci. Neměl nažehlený oblek, nýbrž obyčejné bílé sponzorské tričko. Snad aby ukázal, že nepotřebuje být nóbl.
Nabídku jsem přijal hned. Hübschman o roli manažera, Haškovi i Ukrajině |
Národní tým má po devíti měsících manažera. I když bude fotbalový svaz nadále tvrdit, že v zákulisí žádné vzduchoprázdno neexistovalo, tahle pozice chyběla. Ne snad na pokaženém červnovém Euru, nýbrž z principu.
Hokejisté mají Petra Nedvěda, personu žoviální, zkušenou, v branži respektovanou i ráznou. Vyjednává s hvězdami NHL, slibuje, určuje, chválí, organizuje, vysvětluje. Konečně se dočkali i fotbalisté: ať se stará Hübchman. „Tomáš je integrální součástí realizačního týmu, ne vnějším přívažkem,“ pravil fotbalový předseda Petr Fousek.
Diplomacii stranou: Hübschman se stává spojkou mezi hráči, trenéry i nadřízenými. Bude se zpovídat výkonnému výboru. Bude muset bruslit. Vnímat a (nejlépe) nestranně poslouchat všechny strany. Obrušovat problémy.
Hübschmanova dvojitá rozlučka. Babička asi brečela jak želva, řekl |
To není trafika pro vysloužilce, pokud to nechcete jen šolíchat.
Rozhovory s hráči, kteří – podobně jako záložník Barák v poslední době – jsou v nepříjemném napětí. Volání do klubů, které chrání vlastní zájmy. Jednání o prémiích, smlouvách, marketing, nadhled.
Něco podobného se v daleko menší míře pro Hübschmana chystalo v Jablonci, kde ještě na jaře kopal ve dvaačtyřiceti ligu. Měl připravenou kancelář, kde by se jako funkcionář zaučoval. Reprezentace je daleko větší výzva, nedalo se říct ne: „Když jsem končil kariéru, v pondělí jsem se rozhodl a v úterý nešel na trénink. Hotovo, teď začíná další práce. Jsem člověk, který má rád úspěch. Ne jako jednotlivec, ale jako součást týmu.“
Reprezentační manažeři byli různorodí. Paska agent s povolením zařizovat, Pelta měl vliv, správný úsudek a peníze, Košťál byl bez skrupulí, Šmicer se nechal pohltit atmosférou, Sionko poctivý úředník, Pešír se snažil prosadit svou.
Hübschmanovi, když jako teenager začínal ve Spartě, poradil někdejší trenér Hašek, ať zkusí hostování v Jablonci, že se tam obouchá.
Hašek odešel, mladý Hübschman se vrátil – a rovnou do Ligy mistrů. Teď je Ivan Hašek tím, kdo potřebuje, aby Hübschman správně pochopil (a odpracoval) svoji roli. Manažer není přikyvovač, expert přes excelové tabulky ani slepý bojovník za pravdu jedné strany. Pracuje pro dobro národního týmu.
Když loni na podzim vyprchávala vyčichlá éra trenéra Šilhavého, což logicky odnesl také manažer Pešír, byla ve hře velká jména. Ta největší. Pavel Nedvěd, ke kterému ostatně Hübschman vzhlížel, odmítl na poslední chvíli. Necítil, že při svém privátním vytížení může pracovat na sto procent. Petr Čech má prioritu v Anglii, kde chce čas trávit se svými dětmi, které studují a také nadějně hrají fotbal. Karla Poborského daleko víc láká práce pro televizi a talenty. Takže Hübschman, dobrá volba. Jen trochu pozdě.
Mistr Evropy jedenadvacítek. Semifinalista Eura 2004. Sparťan a letitý kapitán Jablonce. Legenda, která si na legendu nehraje.
Ale pozor, ani manažer reprezentace nezařídí, aby Schick, Krejčí, Lingr, Kovář a další hráči pravidelně nastupovali v klubech. A rozhodně nezařídí, že národní tým bude vyhrávat své zápasy.