Ivan Hašek se na 13. valné hromadě fotbalové asociace vzdal své funkce předsedy.

Ivan Hašek se na 13. valné hromadě fotbalové asociace vzdal své funkce předsedy. | foto: ČTK

Od Chvalovského po Haška. Tvrdý šéf, figurka i popleta řízený Košťálem

  • 54
František Chvalovský, Jan Obst, Pavel Mokrý a Ivan Hašek. Čtyři muži se vystřídali na postu šéfa samostatného českého fotbalu. Co se za jejich vlády událo? Který měl úspěchy, kdo byl nejoblíbenější u fanoušků?

Chvalovský vládl pevnou rukou, v čele byl nejdéle ze všech. Obst a Mokrý vzešli z kompromisů delegátů, protože česká a moravská strana se na jiném kandidátovi neshodly. Hašek přišel jako spasitel, ale po dvou letech na funkci rezignoval, což většina jeho voličů vzala jako podraz.

Volby nového předsedy se uskuteční 16. září, samostatný český fotbal dostane pátého šéfa. Jací byli ti předchozí?

František Chvalovský - první šéf a vláda pevné ruky

František Chvalovský

  • narozen: 17. dubna 1954
  • ve funkci předsedy: od ledna 1993 do června 2001

Po rozdělení Československa v roce 1993 se stal coby předseda bývalého Českého fotbalového svazu automaticky prvním mužem Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS).

Byl uznávaným a respektovaným šéfem, měl potřebnou autoritu a za jeho vlády slavil český fotbal stříbro z evropského šampionátu 1996 v Anglii.

"Když dole pod Strahovem zaburácel jeho bavorák, na fotbalovém svazu byli všichni v pozoru," vzpomíná jeden z tehdejších pracovníku svazu.

Chvalovský přivedl do fotbalu peníze sponzorů a obchody s televizními právy, což profesionálním klubům tenkrát přineslo přibližně 200 milionů korun.

Co říká pamětník

Jiří Kubíček - člen výkonného výboru od roku 1993 do června 2009 - o Chvalovském

"Chvalovský byl velice schopný fotbalový šéf s přirozenou autoritou, který navíc měl velkou oporu ve svém členství ve výkonném výboru UEFA. Své názory prosazoval tvrdě a nekompromisně, ale vždycky pro dobro fotbalu. Svou pozici ve fotbale si předtím poctivě odpracoval."

"Říká se, že nejlepší režim ve světě je osvícený feudalismus, Chvalovský takovým osvíceným feudálem byl a své postavení si užíval. Nikdy by se však ve fotbale nedostal tak vysoko, kdyby mu významně nepomohl jeho předchůdce Václav Jíra, dlouholetý místopředseda UEFA. Chvalovský byl takový český Blatter a kdyby se nedostal do problémů se svým podnikáním, vládl by našemu fotbalu dodnes. Byl nejlepším šéfem v dosavadní historii samostatného českého fotbalu."

Byl také solidním brankářem, takřka do čtyřiceti chytal za Blšany třetí ligu. Koncem devadesátých let ho zvolili do výkonného výboru Evropské fotbalové unie (UEFA), což se letos na jaře nepodařilo Ivanu Haškovi.

Jenže také byl kontroverzním podnikatelem. Když se 27. února 2001 chystal s národním týmem k přípravnému utkání do Makedonie, na letišti ho zatkli a poté obvinili z úvěrového podvodu.

Kauza se táhla deset let, před pár týdny mu Městský soud v Praze uložil maximální možný trest ve výši deseti let odnětí svobody nepodmíněně. Chvalovský se odvolal.

Ale zpátky k fotbalu. Tenkrát po zatčení odmítal odstoupit, neudělal to ani poté, když byl v průběhu jara 2001 vzat do vazby.

A tak ho až 17. června funkce předsedy ČMFS zbavila bez jeho přítomnosti valná hromada.

"Nechci být předsedou fotbalu navěky, ale mandát mám do roku 2003 a nevidím důvod, proč by se na tom mělo něco měnit," prohlásil Chvalovský po svém zadržení.

Mandát ve výkonném výboru UEFA mu vypršel v dubnu 2002. "Nemusí rezignovat, nemělo by to smysl. Stejně by za něj nikdo pracovat nemohl," řekl v říjnu 2001 Lennart Johansson, předseda Evropské fotbalové unie (UEFA).

Jan Obst - úředník, který nic nerozhodl

Volby předsedy ČMFS: Jan Obst.

  • narozen: 13. března 1952
  • ve funkci předsedy: od června 2001 do října 2005

Než se Jan Obst stal předsedou, dva roky byl Chvalovského zástupcem. "Funkce místopředsedy bylo moje nejlepší období. Myslím si, že tam se mi práce dařila," říkal.

Když Chvalovský v průběhu jara 2001 pobýval ve vazební věznici, svaz dočasně řídil právě Obst. A v červnových volbách ho zvolili jeho nástupcem.

Obsta prosazovala česká strana, moravská komora v úvodních dvou kolech volby dala přednost Pavlu Mokrému. Ten pro třetí rozhodující kolo kandidaturu stáhl a umožnil zvolení Obsta.

Ten byl na rozdíl od svého předchůdce pouhým úředníkem, o zásadních otázkách rozhodoval svazový výkonný výbor. On sám se příliš nezviditelňoval, vlastními názory nezaujal, protože vyznával kompromisy a kolektivní rozhodování.

Co říká pamětník

Kubíček o Obstovi:

"Stal se předsedou díky kompromisu a na kompromisech byla jeho vláda postavená. Byl loajálním úředníkem, který nikdy nemohl nic řídit, protože nikdy neprosadil nic svého. Pouze realizoval názory těch, kteří se mu dovedli vetřít do přízně."

"Dokázal všem slíbit všechno, takže jeho předsednictví bylo érou absolutního neřízení a velkého politikaření. Jistě i díky své přehnané loajalitě zůstal svazovým úředníkem dodnes."

Jen jednou ukázal ráznost. Při vypuknutí korupční aféry v roce 2004 tvrdě vystupoval proti svazovému místopředsedovi Milanu Brabcovi, který byl zároveň šéfem komise rozhodčích.

Brabec figuroval v policejních odposleších, jak se domlouvá na nasazování sudích s hlavní postavou aféry Ivanem Horníkem.

Jinak Obst nebyl silným předsedou, ani osobností. Internacionál Tomáš Řepka na podzim 2001 poté, co účast na MS 2002 překazila českému národnímu mužstvu v baráži Belgie, na Obstovu adresu prohlásil: "Lidi typu Obsta a jemu podobné  neuznávám a nehodlám pod nimi reprezentovat. Samozřejmě, že i pro mě reprezentace vždycky byla velkou ctí, pokaždé jsem byl na starty za národní mužstvo hrdý. Ale když náš fotbal řídí takové figurky, tak už to tak necítím."

Řepku k těmto slovům vedl i fakt, že v rozhodujících zápasech o postup na šampionát byli na český tým přísní rozhodčí. Řepka byl v prvním barážovém utkání s Belgií vyloučen, v odvetě soupeř dal gól z penalty a červené karty viděli Nedvěd s Barošem.

Za vlády Obsta však český fotbal zaznamenal také výrazný úspěch, když na mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku skončilo národní mužstvo třetí a hrálo nejlepší fotbal na kontinentu. Bylo to však zásluhou především kouče Brücknera, který hráče získal na svou stranu.

Obst ve funkci šéfa končil kuriózně: při volbách v dubnu a v červnu 2005 delegáti nebyli schopni vybrat jeho nástupce, tak mu mandát proti jeho vůli zůstal až do 21. října.

Pavel Mokrý - popleta, kterého řídil Košťál

Tehdejší předseda ČMFS Pavel Mokrý.

  • narozen: 16. června 1954
  • ve funkci předsedy: od října 2005 do června 2009

Bývalý rozhodčí, policista a člen výkonném výboru už za vlády Chvalovského. Na šéfa kandidoval na třech valných hromadách, zvolen až na té poslední, na níž ho podpořil hlavní soupeř Vlastimil Košťál.

Nejdřív Mokrý sám odstoupil před třetím volebním kolem v roce 2001, aby umožnil zvolení Obsta. V dubnu 2005 ho prosazovala moravská strana, česká komora volila Košťála. Předseda tak zvolen nebyl.

O dva měsíce později už Mokrý nekandidoval. "Necítím podporu na české straně, nechci brzdit volby a nového předsedu," řekl tenkrát.

Co říká pamětník

Kubíček o Mokrém

"Po svém zvolení nemohl samostatně udělat vůbec nic, protože to vyplývalo z jeho předvolební dohody s Košťálem. Mokrý, jehož zcela ovládal Košťál, se ukázal jen mistrem intrik a podrazů."

Ale když čeští a moravští zástupci opět při hlasování řeč nenašli (kandidovali Košťál a Hašek), nechal se Mokrý na další mimořádné volby přemluvit. 

Košťál mu zajistil podporu v české komoře a Mokrý tak v říjnu 2005 konečně vyhrál.

Jeho soupeřem byl znovu Ivan Hašek, kterého tak Košťál s Mokrým díky své dohodě vyšachovali. "Mokrý na hrad," bylo Košťálovo heslo. Bylo mu jasné, že on sám by při volbě předsedy u moravských delegátů nikdy neprošel.

Vzal oficiálně roli muže číslo dvě: česká komora ho zvolila prvním místopředsedou. Ovšem v praxi to bylo tak, že Mokrý měl funkci předsedy, ale výkonnou moc odevzdal Košťálovi a ten toho využíval takřka beze zbytku.

Co říká pamětník

Kubíček o Košťálovi:

"Z pozice faktického výkonného šéfa svazu šel Košťál tvrdě za svým podobně jako Chvalovský. Jenže na rozdíl od něj si autoritu vynucoval a fotbal chtěl ovládnout proto, aby na něm vydělal. Měl prostě fotbal jako svůj byznys. Ti, co s ním dlouhodobě sdíleli myšlenky, se mu pro jeho jeho nadřazenost a tvrdohlavý postoj k pozici trenéra národního mužstva vzepřeli, když mu v červenci 2008 nezvolili Jozefa Chovance, ale Petra Radu. To byl začátek Košťálova konce, jeho pozice významně oslabila a po pěti měsících to skončilo jeho odstoupením ze všech fotbalových funkcí."

"Můj mandát byl slabý, nechal jsem se přesvědčit, že jsem ten pravý, aby se s fotbalem dál nehazardovalo. Ale kdybych se cítil jako loutka, tak to nedělám," tvrdil však Mokrý.

Košťál byl zároveň manažerem reprezentace, jímž se stal už v roce 2001. Pod skutečným svazovým šéfem Košťálem národní mužstvo postoupilo na MS 2006 a na ME 2008, na obou šampionátech však vypadlo už v základních skupinách.

Přehnaně autoritativní Košťál, který dával okázale najevo svou nadřazenost, nakonec na své krédo "já, já a zase jen já" doplatil v červenci při volbě trenéra reprezentace. Poté, co skončil Karel Brückner se Košťál s nikým nebavil a tvrdě prosazoval Jozefa Chovance.

Když už celá fotbalová veřejnost i média viděly na tomto postu právě Chovance, většina Košťálových podaných z výkonného výboru se večer před volbou sešla a dohodla se na Petru Radovi.

To byla velká Košťálova porážka, která nakonec vedla až k jeho rezignaci na všechny fotbalové funkce. Z funkce manažera reprezentace odstoupil hned po neúspěchu na mistrovství Evropy v červnu 2008 a z výkonného výboru odešel koncem roku.

Ještě před zvolením Rady do pozice reprezentačního kouče měl výběr trenéra národního mužstva komické příběhy. Nejdřív Mokrý na tiskové konferenci řekl, že se jedná o angažování Parreiry z Brazílie. Ale neuvědomil si, že nejde o slavného Carlose Alberta, ale o neznámého Carlose Alberta Torrese.

Pavel Mokrý - Pavel Mokrý po policejním výslechu.
Vlastimil Košťál

Pavel Mokrý, předseda, za kterého svazu vládl Vlastimil Košťál, oficiálně první místopředseda.

Následně Mokrý oznámil, že služby reprezentaci nabízí Gerrard Houllier. Jenže e-mail se zájmem vést národní tým mu nezaslal známý francouzský kouč, ale nějaký vtipálek. "Panu Houllierovi se za tuto velmi nepříjemnou mystifikaci hluboce omlouvám," kál se později Mokrý.

Na červnové valné hromadě 2009 už do žádné funkce Mokrý nekandidoval. Svůj záměr oznámil půl roku dopředu. "Ta funkce pro mě nebyla žádné potěšení, jen roky plné bojů a válek," řekl Mokrý.

Ivan Hašek - předseda z donucení

Ivan Hašek

  • narozen: 6. září 1963
  • ve funkci předsedy: od června 2009 do června 2011

Trenér, nebo funkcionář? "Jsem trenér, funkcionářem jsem se stal z donucení, ale dělal jsem to naplno," řekl Hašek při své nečekané rezignaci.

Šéfem českého fotbalu byl jen 728 dní, nejméně ze všech dosavadních předsedů. Když letos v červnu na nevolební valné hromadě rezignoval, pro řadu lidí se stal zrádcem, voliči v jeho předčasném odchodu viděli podraz.

Přitom po volbách v červnu 2009, kdy pro Haška hlasovala nejen většina delegátů, ale v čele svazu si ho přál takřka celý fotbalový národ, bývalý výborný fotbalista prohlásil: "Děkuji všem za důvěru, která je pro mě zavazující."

Měl obrovské sympatie, přehnaná očekávání však v sobě nesla zárodky budoucího nebezpečí. Hašek totiž působil jako alibista, od problémů dával ruce pryč. "To je politika," říkal často.

Co říká pamětník

Kubíček o Haškovi:

"Své dílo ukončil předčasně a nekoncepčně, český fotbal tak nestabilizoval ani právně, ani ekonomicky, ani personálně. Nepodařilo se mu nic dokončit a svým odchodem náš fotbal vrátil do stavu nula. Jeho působení ve funkci svazového předsedy vnímám tak, že si udělal dva roky prázdnin, při nichž ale musel chodit do práce. Nevychoval svého nástupce, nikomu nic neřekl a uprostřed funkčního období nečekaně zvolal nashledanou. Vůbec nechápu, proč vlastně kandidoval na člena výkonného výboru UEFA."

Nekompromisním hrdinou byl jen ve známé kauze, kdy Sparta v přípravném utkání proti Petrohradu podváděla se jmenovkami na dresech. "Jestli budou říkat, že si zapomněli dresy, tak to ne. Tady někdo lže. Nemůžou z nás dělat pitomce. Tohle jim jen tak projít nemůže, to musí mít dohru u disciplinárky. To musel někdo úmyslně zfalšovat. A když veřejně lže do médií, musí za to nést i odpovědnost."

Ostrá slova volil i proto, že za Spartu patnáct let hrál a chtěl ukázat, že jí nejde na ruku, a že je předsedou spravedlivým.

Za Haškovy vlády národní mužstvo poprvé po třech úspěšných kvalifikacích nepostoupilo na velký turnaj. Nebyla to však jeho vina, boj o mistrovství světa 2010 reprezentace špatně rozehrála pod trenérem Radou, kterého do funkce vybralo předchozí vedení.

Hašek nedokázal najít nástupce, protože jeho kandidát Karel Jarolím mu odmítl. Tak se na zbývající tři utkání kvalifikace postavil na lavičku sám, ale k úspěchu to nevedlo.

KONČÍM. Ivan Hašek na závěr valné hromady šokoval: delegátům sdělil, že rezignuje na funkci předsedy.

Pro novou kvalifikaci si vybral kamaráda Michala Bílka, jehož výkonný výbor jednomyslně schválil. Zatím se ukazuje, že to byla volba přinejmenším pochybná. Zda Česko postoupí na mistrovství Evropy, to ukáže až závěrečná část kvalifikace. 

U toho už však Hašek nebude. Stal se totiž trenérem v Al Ahlí, kam se vrátil po dvou letech. "Už před dvěma lety jsem jim slíbil, že se za dva roky vrátím," prohlásil Hašek bezostyšně.

"Byl jsem rozhodnutý, že předsedou budu dva roky. Jen se omlouvám, že jsem to všem neřekl. Ale to by mě zase nezvolili," snažil se Hašek omluvit svůj zbabělý útěk z českého fotbalu. "Fotbal je v lepší situaci, finanční krize se na něm nepodepsala. Věřím, že můj krok lidi pochopí. Někteří jsou naštvaní, jiní mě chápou. Já se můžu všem podívat do očí, dva roky jsem pro náš fotbal dělal."

Který z vládců českému fotbalu podle vás prospěl nejvíc?

celkem hlasů: 2411

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 4. srpna 2011. Anketa je uzavřena.

František Chvalovský
František Chvalovský 1683
Ivan Hašek
Ivan Hašek 477
Vlastimil Košťál
Vlastimil Košťál 154
Pavel Mokrý
Pavel Mokrý 49
Jan Obst
Jan Obst 48
,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko