Proč tak najednou?
V září převzal roli kapitána po brankáři Manuelu Neuerovi. V souvislosti s výsledkem amerických voleb, které ovládl staronový prezident Donald Trump, dostal na tiskové konferenci před listopadovým srazem netradiční otázku.
Prý jak se divá na fakt, že právě Trump bude ústřední politickou postavou nadcházejícího mistrovství světa v roce 2026 a na to, že o osm let později bude šampionát znovu hostit země na Arabském poloostrově, tentokrát Saúdská Arábie.
Na což měl Kimmich poměrně jednoznačnou odpověď.
„Jako hráči bychom měli stát za určitými hodnotami, obzvlášť já, jako kapitán národního týmu. Ale není naší prací, abychom se míchali do politiky. Na to máme v naší zemi experty,“ citoval německého kapitána například server Politico.
Právě reprezentanti spolkové republiky byli před dvěma lety na posledním mistrovství světa politicky velmi aktivní. Spíš než fotbal se pak v médiích řešily hlavně hráčské postoje.
„Snažili jsme se o politické vzkazy, ale trochu nám to vzalo radost z turnaje,“ vzpomínal. Německo skončilo po třech utkáních už ve skupině, spousta médií se pak do týmových politických hrátek ráda trefovala. Jiní v komentářích kritizovali, že si hráči duhové pásky protestně nenavlékli i přes hrozbu sankcí.
Nepodpořit LGBT? Jako výběr mezi morem a cholerou, hájí se Němci. Ztratili sponzora |
V Kataru jsou totiž vztahy osob stejného pohlaví a jejich propagace kriminalizovány, homosexuálům hrozí až tříleté vězení. A tamní režim si nepřál, aby téma prosakovalo do zápasů. Organizátor FIFA pak jakékoli symboly, které by ho vynášely na povrch, jednoduše zakázal. A pohrozil karetními tresty.
Reprezentaci, která tlaku nakonec ustoupila, pak kvůli tomu opustil i jeden z hlavních sponzorů, síť supermarketů Rewe.
„Když odhlédnu od našich výkonů, bylo to vynikající mistrovství světa z hlediska organizace. Vynikající tréninkové zázemí, nádherné stadiony,“ přidal Kimmich.
I on se na zmíněné týmové fotografii objevil se zakrytými ústy, v hledišti tehdy celé akci přihlížela i ministryně vnitra Nancy Faeserová, která na ruce onu duhovou pásku měla.
„Spontánní“ gesto na politický rozkaz. Někteří fotbalisté Německa nesouhlasili |
„Naší kapitánskou páskou jsme chtěli ukázat hodnoty, podle kterých v národním týmu žijeme: rozmanitost a vzájemný respekt,“ vzkázal tehdy německý svaz.
„Být slyšet společně s ostatními národy. Nejde o politické poselství. O lidských právech se nedá vyjednávat. Mělo by to být samozřejmé. Bohužel stále není. Zakázat nám pásku je jako zavřít nám pusu. Náš postoj platí.“
S odstupem času už ale ani fotbalisté nejsou o tomto přístupu zcela přesvědčení.
„Mám pocit, že v Německu nebo i v západních zemích zastáváme názory, o kterých si myslíme, že jsou univerzální a měly by platit všude. Ale jako země cítíme, že máme své vlastní problémy. Takže by možná bylo lepší se soustředit na ně,“ podotkl Kimmich.
„Určitě jsme v minulosti neudělali všechno správně. Jasně, že jako hráč chcete hájit správnou věc, ale od toho máme experty. A já expertem na politiku nejsem,“ doplnil s tím, že reprezentace by měla hlavně přinášet lidem radost navzdory složitým a tíživým okolnostem.