Irsko - Německo: Kuranyi  (vlevo) a O'Brian

Irsko - Německo: Kuranyi (vlevo) a O'Brian | foto: Reuters

Němci slaví postup, pomohli i Čechům

• 355
Praha - Fotbalové Německo slaví jako první postup na Euro 2008 a udělalo radost i lidem v Česku. Němci vybojovali v Irsku remízu 0:0 a v kvalifikační skupině D už nemohou skončit hůř než druzí. Zároveň tím pomohli i Čechům, kteří však k postupu na šampionát pořád potřebují tři body. Kromě Irů totiž Čechy může teoreticky ohrozit i Kypr.

Už ve středu může slavit i Česko, protože Kypr hraje právě v Irsku. Pokud utkání v Dublinu skončí remízou, bude i bod k definitivní účasti na závěrečnému turnaji příští rok v Rakousku a Švýcarsko stačit i Rosickému  a spol.

Čechy na turnaj nepustí jen bláznivá teorie. Museli by zbývající utkání ve středu v Německu a v listopadu se Slovenskem a na Kypru prohrát. Naopak Irové nebo Kypřané by ve svých zbývající utkáních nesměli ztratit ani bod. A to stane opravdu je těžko.

Němci před středečním soubojem s Českem ukázali, že při zranění svého nejlepšího střelce Kloseho mají problémy s koncovkou. V Irsku si totiž vytvořili hned několik šancí, ale Givena v domácí brance překonat nedokázali. Nejblíže ke gólu měl při standardních situacích obránce Metzelder, jehož hlavičku vykopl z brankové čáry domácí bek Finnan. Ve druhé půli pak navíc stoper Realu Madrid trefil břevno.

Na druhé straně musel gólman Německa Lehmann řešit jen několik nebezpečných závarů před svou brankou, ale vážnější střele nečelil. Obdržel však žlutou kartu, a jelikož jde již o jeho druhou v kvalifikaci, bude chybět ve středečním utkání s českým týmem.

Kypr si udržel teoretickou naději, když doma zdolal Wales 3:1. Poražení naopak ze hry definitivně vypadli. Kypr se může na turnaj dostat na úkor Česka, musí však zbývající tři utkání v Irsku, v Německu a nad Českem vyhrát a doufat, že Češi v zápasech se Slovenskem a Německem získají maximálně dva body.

Ještě menší teoretickou šanci mají Irové, kteří musí své dvě utkání vyhrát a doufat, že Češi už vůbec bodovat nebudou.

Kypr přitom nezačal zápas s Walesem příliš dobře, když po přímém kopu velšského mladíka Balea neuhlídali domácí zadáci obránce Collinse, který hlavou otevřel skóre. Kypřané však začali úřadovat po změně stran.

Okkas nejprve vyrovnal a záhy vstřelil i vítěznou branku. V závěru pak tři body pro domácí stvrdil střídající Charalambidis.

Slovenští fotbalisté si počínali proti San Martinu jako Češi, kteří před rokem v Liberci dali outsiderovi sedm gólů. Slováci ve svém desátém utkání v kvalifikaci o postup na Euro 2008 v Dubnici zvítězili také 7:0 a vyrovnali národní rekord. Přesto jim je to k ničemu, už dřív se rozhodlo, že na závěrečný turnaj nepostoupí.

Slováci vyhráli 7:0 poprvé v září 2004 v kvalifikaci MS proti Lichtenštejnsku. Na vyrovnání tohoto rekordního výsledku zadělali již v první půli, když od úvodních minut zatlačili San Marino do hluboké defenzivy a vyslali na branku soupeře 18 střel, z nichž tři skončily gólem.

Skóre otevřel největší slovenský talent současnosti Hamšík, na jehož trefu brzy navázal povedeným sólem útočník Šesták. Třetí gól přidal střelou do rohu branky defenzivní záložník Sapara. O jasné výhře domácích pak rozhodl začátek druhé půle, kdy Slováci vstřelili tři branky během šesti minut, čímž San Marino definitivně zlomili.

Zápas se pak už jen dohrával, přesto se domácí dočkali ještě sedmé branky, když Ďurica proměnil pokutový kop, nařízený za faul na Saparu. Osmý gól, který by znamenal ustanovení nového národního rekordu, však už San Marino nepřipustilo.

Skupina D

Dubnica: Slovensko - San Marino 7:0 (3:0)
Branky: 32. a 57. Šesták, 24. Hamšík, 37. Sapara, 51. Škrtel, 54. Hološko, 76. Ďurica z pen. Rozhodčí: Wilmes (Luc.).

Slovensko: Čontofalský - Krajčík, Škrtel, Ďurica, Szabó - Hamšík, Kozák, Sapara (79. Hešek), Čech - Šesták (60. Vaščák), Hološko (71. Šebo).
San Marino: F. Valentini - Andreini, Vannucci, Della Valle, Vitaioli, Albani - Bollini (57. Benedettini), C. Valentini, Bugli (60. Bonifazi) - Marani (85. De Luigi), Nanni.