Česko - Argentina, MS 20, Kúdela a Piatti

Česko - Argentina, MS 20, Kúdela a Piatti | foto: ČTK

Nebýt českých návyků, druhý gól přijít nemusel

  • 173
Toronto, Praha - Nejtrýznivější skutečností z finále fotbalového mistrovství světa do 20 let není to, že Češi s Argentinou prohráli. Nejtrýznivější je, že rozhodující gól na 1:2 nemusel zřejmě vůbec padnout. K tomu, aby neinkasovali, přitom možná stačilo jediné: kdyby mladíci neměli návyky z české ligy.

Fotbalisté se zkušenostmi z ciziny by patrně nedopustili, aby soupeř tak rychle rozehrál standardní situaci, jako to učinili Argentinci s rohovým kopem. Po něm padl v 86. minutě utkání osudový gól.

V zahraničí totiž nejsou zvyklí na prostoje, jimiž je Gambrinus liga "zaplevelena".

"Nevím, jestli to stojí přímo za gólem, který jsme v neděli dostali, faktem ale je, že v cizině se hraje ve větším tempu, a rychlejší jsou tedy i rozehrávky. Kdežto tady fotbal občas nudí zdlouhavostí," říká internacionál Karel Poborský.

Právě on vypadal ne vlastní vinou legračně, když po návratu z ciziny do Sparty vybojoval na polovině soupeře aut a sprintoval pro balon, aby jej vhodil do hry dřív, než se soupeř vrátí. Většinou by ho však musel hodit pouze sám sobě: spoluhráči se v tu chvíli ještě líně přesunovali do útoku, aut vnímali spíš jako chvíli klidu.

To v neděli Argentinci s rozehráním rohu spěchali. A Češi? Brankář si šel pro pití, ostatní se ležérně řadili do obranné formace. Chyběla "maličkost": sledovat, kde je míč. A ten byl za pár vteřin v české síti.

Na taková překvápka nejsou hráči z tuzemských soutěží připraveni. "V překvapivých a vtipných situacích český fotbal zaostává," souhlasí trenér Pavel Tobiáš.  "Je to kvůli pohodlnosti hráčů. Většina z nich raději říká: Trenére, do toho nejdeme, stejně nám to nikdo nesežere, než aby něco takového začali zkoušet."

Takové akce jsou určitě rizikem: kolikrát působí zbrkle a jako zbytečně promarněná šance. Jenže v dnešním systému do puntíku propracovaných defenziv bývá moment překvapení často klíčovou zbraní.

Do nebezpečí zesměšnění se chce málokomu z českých hráčů. "Na fotbalové ptákoviny slyší Martin Vozábal nebo Ruda Otepka," říká Tobiáš, expert na vymýšlení kulišáren.

"V cizině vás k okamžité rozehrávce nutí i naplněné, sevřené tribuny přímo u hřiště," líčí Poborský.

I v Česku se však najdou příklady podařených "bleskovek": příbramský Otepka nachytal Brňany, když vmžiku rozehrál standardku z půlky hřiště lobem přes brankáře.

Slavný je gól, který dal Spartě, když se na popud Tobiáše rozběhl nehlídaný po nakrátko rozehraném rohu k brance a udeřil.

Sparťanský útočník Igor Gluščevič v předkole Ligy mistrů zase nečekal na hvizd sudího a dal gól střelou z přímého kopu přes zeď. V tomto případě to však byl gól a la cizina, neboť autorem nebyl Čech.

Podobně jako Gluščevič to v prvním finálovém poločase zkoušeli i Argentinci. Nepovedlo se jim to a Češi to mohli vzít jako varování.

Jenže nevzali...

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko