Malijský fotbalista Moussa Djenepo

Malijský fotbalista Moussa Djenepo | foto: Reuters

Koného penalta a příliš horlivý rozhodčí zařídili Mali vítězství

• 10
Fotbalisté Mali vykročili vítězně do afrického Poháru národů. V úvodním duelu skupiny F si poradili na stadionu v Limbe 1:0 s Tuniskem, jediný gól vstřelil z penalty Ibrahima Koné. Zápas ovšem vyvrcholil skandálem, neboť se ho rozhodčí pokusil ukončit hned dvakrát předčasně.

Zambijský sudí Janny Sikazwe, jenž rozhodoval už na MS 2018, odpískal poprvé mylně konec v 85. minutě. Když poté hra pokračovala, svou chybu zopakoval a ukončil zápas už minutu před vypršením řádného hracího času.

Ačkoli prohrávající Tunisko protestovalo, zápas byl skutečně v 89. minutě ukončen a byla předána cena pro nejlepšího hráče. Když už byly v plném proudu pozápasové tiskové konference, rozhodla řídící africká konfederace CAF o dohrání zbývajících minut.

Fotbalisté Mali se zhruba 40 minut po hvizdu dostavili k dohrávce, Tunisané ale odmítli a Sikazwe utkání potřetí a definitivně ukončil.

„Hráči už byli v ledové lázni, když je zavolali zpátky,“ zlobil se tuniský trenér Mundhir Kabáiar. „Trénuju dlouho, ale nic takového jsem ještě nezažil. Dokonce i čtvrtý rozhodčí se už chystal zvednout tabuli (aby ukázal, kolik minut nastaveného času se má hrát) a najednou byl konec,“ dodal.

O výhře Mali rozhodla 48. minuta, ve které po ruce v pokutovém území s přehledem proměnil penaltu útočník norského Sarpsborgu Koné.

Čtvrtý tým minulého mistrovství mohl v 77. minutě srovnat, tuniský kapitán Chazrí ale z bílého bodu neuspěl. Arabskému celku nepomohla k vyrovnání ani krátká přesilovka po vyloučení El Bilala Tourého.

Bez zmatků se neobešel ani druhý zápas skupiny F mezi Gambií a Mauritánií. Ani na tři pokusy organizátoři Mauritáncům nezahráli správnou hymnu, platnou poslední čtyři roky, ale její starou verzi. Z vítězství se radovala na turnaji debutující Gambie, která vyhrála 1:0 díky gólu Ablieho Jallowa z 10. minuty.

Digbo Maiga (vlevo) z Pobřeží slonoviny obchází Basilia Ndonga z Rovníkové Guineje.

Od úvodního utkání Kamerun - Burkina Faso (2:1) padl ve všech následujících 11 duelech maximálně pouze jeden gól. Tento trend potvrdil i poslední zápas dne, v němž Pobřeží slonoviny splnilo roli favorita vítězstvím 1:0 nad Rovníkovou Guineou. Rozhodl už v 5. minutě Max Gradel.

Rovníková Guinea - Pobřeží slonoviny 0:1 (0:1)

Branky: 6. Gradel. ŽK:68. Nlavo - 32. I. Sangaré.

Rovníková Guinea Sapunga – Akapo, Obiang, Coco, Ndong – Buyla, Machín, Ganet, Salvador (87. Siafá) – E. Nsue, Dorian Jr. (66. Nlavo).

Pobřeží slonoviny B. Sangaré – Maïga, Deli, E. Bailly, Konan – Seri, Kessié (72. Serey Dié), I. Sangaré – Cornet (72. Zaha), Haller (83. Kouamé), Gradel (72. Pépé).

Mauritánie - Gambie 0:1 (0:1)

Branky: 10. A. Jallow. Rozhodčí: Bernard Camille (SEY). ŽK:28. P. Ba, 30. A. N'Diaye - 56. E. Colley, 90+1. D. Darboe, 90+1. L. Jallow.

Mauritánie Diop – Yali, A. N'Diaye (65. I. Thiam), Abeid, Houeibib (80. Adama Ba), Karamoko (46. Demba) – Fofana, A. Thiam (66. Camara), Mahmoud (59. Doukara) – Kamara (C), P. Ba.

Gambie M. Jobe – Adams, Gomez (82. Sanneh), O. Colley, Jagne (C), Touray – Musa Barrow, S. Marreh, E. Colley (74. L. Jallow) – Ceesay (64. D. Darboe), A. Jallow (64. E. Darboe).

Tunisko - Mali 0:1 (0:0)

Branky: 48. Koné. Rozhodčí: Sikazwe (Zambie) – dos Santos (Angola), Yaya (Čad). ŽK:22. Mathlúthí, 47. Schirí - 18. Hamari Traoré, 33. Djenepo. ČK:87. Touré.

Tunisko ben Saíd – Mathlúthí, Ifa (81. Džazírí), Tálbí, Maalúl – Medžbrí (46. Cháwí), Brún, Lajdúní (67. Slímán) – Schirí – Chazrí (C), Slití (79. Túzghár).

Mali Mounkoro – Hamari Traoré, Sacko, Kouyaté, Haidara – Haidara (81. L. Coulibaly), Samassékou – Adama M. Traore (73. Doumbia), Hamidou Traoré (59. Bissouma), Djenepo (81. Touré) – Koné (73. K. Coulibaly).