Pelta: Zahraniční trenér? Museli bychom odepsat kvalifikaci. To nechci

8 2016
Potvrdil to, co se očekávalo. Miroslav Pelta, předseda fotbalové asociace, novinářům prozradil, že je blízko dohody s Karlem Jarolímem, koučem Mladé Boleslavi. Měl by převzít národní tým po Pavlu Vrbovi a zdá se, že příchodu nového kouče nic nebrání.

„Museli jsme situaci rychle řešit. Nechal jsem si to projít hlavou a začal jsem zvažovat, jak budeme postupovat. Jediný, koho jsem teď oslovil, je Karel Jarolím,“ oznámil Pelta v pátek odpoledne v pražském hotelu Diplomat, kam dorazil krátce po jednání výkonného výboru.

Jak jednání s ním probíhají?
Po návratu z dovolené jsem s ním mluvil telefonicky, řekl jsem mu, že mám zájem, aby reprezentaci převzal on. Po telefonu se ale takové věci řeší hůř, proto jsme o tom ve čtvrtek večer osobně jednali. V pátek ráno jsme si potvrdili, že jeho zájem existuje.

Ale má zatím smlouvu v Mladé Boleslavi?
Proto jsme na pondělí pozvali majitele klubu Josefa Dufka, se kterým budeme jednat o jeho uvolnění. Pan Jarolím také projevil zájem po nějaký čas působit souběžně i v Boleslavi, zůstat na kvalifikaci Evropské ligy, která začíná příští týden. Za sebe i za kolegy si umím představit, že bychom jim v tom vyhověli. Pokud by šlo jen o červenec, srpen, dá se to skloubit. Mohl by pracovat pro klub i pro svaz. Na přátelské utkání s Arménií a na kvalifikaci se Severním Irskem už by měl být plně k dispozici pro reprezentaci.

Kdy by mělo být o jeho angažmá definitivně jasno?
Doufám, že z kraje příštího týdne budeme moci s panem Jarolímem uzavřít čtyřletou smlouvu.

Umíte si představit, že se jednání ještě zadrhnou?
V životě je možné vše, ale tenhle katastrofický scénář nepředpokládám. Výkonný výbor vše schválil, v pondělí máme jednání s panem Dufkem. Karel Jarolím sice prodloužil smlouvu s klubem, ale má v ní výstupní klauzuli v případě, že se rozhodne odejít. Ale nechceme Boleslavi narušovat plán přípravy. Mohli bychom jim to jen oznámit, ale lepší bude, když dojde ke konsenzu svazu, klubu a trenéra. Nechceme Boleslav nechat na holičkách, jde i o národní koeficient.

Jednal jste jen s Karlem Jarolímem?
Nikoho jiného jsem nekontaktoval. Člověk samozřejmě o některých jménech uvažuje, přemýšlel jsem o třech lidech. Ale mluvil jsem jen s panem Jarolímem a nebylo by fér zveřejňovat ostatní jména. Jen prozradím, že to byli Češi.

Proč jste zavrhl variantu zahraničního kouče?
Důvodů je víc. Jazyková bariéra, trvalo by, než by se tady aklimatizoval, pochopil naši mentalitu, která není úplně jednoduchá. Potřebujeme někoho, kdo okamžitě naskočí a všechny hráče dobře zná, má o nich přehled. Museli bychom odepsat jednu kvalifikaci a budovat to směrem do budoucna. A my chceme rovnou bojovat o postup.

Bude mít i trenér Jarolím ve smlouvě výstupní klauzuli?
To je otázka budoucích jednání. Ale u pana Vrby jsme byli v situaci, kdy to bylo komplikované, museli jsme jít do kompromisu. Ten někdy musíme udělat, aby něco mohlo vzniknout. Ale jednání o smlouvě a platové podmínky jsou interní, nechtěl bych to komentovat.

Zkuste se ještě vrátit k odchodu Pavla Vrby do Machačkaly. Byl nečekaný a dost rychlý...
Na tiskovce po Euru jsem podpořil pana Vrbu, který deklaroval zájem pokračovat. Jak trenér, tak já jsme nevěděli, že záhy dostane konkrétní nabídku. Některá média pak psala, že lhal, což vylučuju, nebyl k tomu důvod. Ani ode mě, ani od něj. V té době žádná nabídka k podepsání nebyla na stole. To bych chtěl uvést na pravou míru.

Jak je ale možné, že se pak situace tak rychle změnila?
O víkendu mi pan Vrba volal, já jsem byl ještě v zahraničí. Řekl, že dostal nabídku od Anži Machačkala, tak jsem mu položil dotaz, zda má zájem tam jít a využít výstupní klauzule. Řekl, že ano. Pak jsme mluvili dál, řekl, že by chtěl, aby s ním šel i manažer reprezentace Dušan Fitzel. Taky jsem s ním mluvil, žádal mě, jestli bych ho uvolnil, vyhověl jsem mu. To jsou fakta.

Nepřekvapilo vás ale, jak rychle se vše seběhlo?
Ne, protože jsem taky klubový funkcionář. V neděli vyjednáváte s jedním hráčem, už ho téměř máte, on si to nakonec rozmyslí a jdete pro jiného. Asi měla Machačkala taky víc kandidátů, s někým to nevyšlo, tak se obrátili na trenéra Vrbu. Mimochodem, mluvil jsem s prezidentem ruské ligy, zajímalo mě jak ten klub funguje. Podle toho, co jsem se od něj dověděl, by měl mít velké sportovní plány: budou bydlet v Moskvě, trénovat v areálu Saturnu Ramenskoje a na domácí zápasy poletí vždy den před utkáním. Vrací se bohatý mecenáš Sulejman Kerimov, do klubu vstupuje i silný arménský partner, takže mám jiné informace, než ty, které se někdy objevily v médiích.

Zklamalo vás, jak se Pavel Vrba rozhodl?
Lidsky ne. Tu možnost měl, zavolal mi, zachoval se férově. Pracujme s fakty. Doba, kdy trénoval reprezentaci, byla příjemná. Samozřejmě, očekávání na Euru bylo velké, výsledek se dá hodnotit jako neúspěch, ale co se týče vztahů mezi námi, neměli jsme nikdy konflikt.

S Vrbou odchází do Ruska i manažer Dušan Fitzel. Kdo ho nahradí?
Do funkce manažera jsem navrhl Jaromíra Šeterleho, který bude působit jak u reprezentace do 21 let, tak u A mužstva, které bude prioritou.

Vyhlížíte nového trenéra, zároveň se několik hráčů rozloučilo, naposledy Petr Čech. Reprezentace prochází obdobím změn, jak ho vnímáte vy?
Že se někdo rozhodne ukončit reprezentační kariéru, to je svobodné rozhodnutí. Vážím si, že Petr dlouho odváděl skvělé služby, je třeba jeho volbu respektovat a spíš před ním smeknout. Vždy na něj byl spoleh. Nejen na hřišti, ale i v kabině to pro nás samozřejmě bude ztráta. Ale nebojím se ničeho.

Vážně?
Podívejte se na jedenadvacítku. Začali jsme kvalifikaci, říkalo se, že máme nejslabší ročník, a teď vedeme skupinu. Zase dostanou šanci jiní, třeba nás někteří mile překvapí. Trenér přinese jiný pohled, i to může prospět. Víme, kam patříme, není třeba si stavět vzdušné zámky, ale o druhé místo v kvalifikaci za Německem bojovat můžeme. Nemůžeme říkat, že na to nemáme. Sedmkrát v řadě jsme postoupili na Euro, máme problémy se kvalifikovat na mistrovství světa, ale proč bychom se o to nemohli pokusit? Bude rozhodovat vstup do kvalifikace, se Severními Iry musíme bodovat. Psychika hraje velkou a důležitou roli. Věřím, že pan Jarolím dá tým natolik dohromady, že budeme úspěšní.

Nejčtenější

Bylo by snad lepší zemřít. Totti oplakává den, kdy opustil AS Řím

Francesco Totti na tiskové konferenci v Coni Palace v Římě oznamuje svůj odchod...

Ta láska neměla vyprchat nikdy. Ale skončila. „Jako bych umřel. Doufal jsem, že tenhle den nikdy...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní...

Další sparťan ve Slavii. Budu to mít složitější než jiní, tuší Hovorka

Fotbalový obránce David Hovorka pózuje se slávistickým dresem. Do Edenu...

VIDEO Už během jara se proslýchalo, že na něj mají v Edenu spadeno. „Věděl jsem o tom, bavili jsme se s...

Chtěli spíš Basilej. Olympiakos? Venku nás čeká peklo, tuší hráči Plzně

Plzeňský obránce David Limberský hlavičkuje v zápase s CSKA Moskva.

Bývá to hukot. Příznivci Olympiakosu Pireus patří mezi nejvášnivější na světě, bouřlivá atmosféra...

Čas superhrdinů. Slavia chce další sezonu snů, metou je Liga mistrů

Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík (vlevo), záložník...

VIDEO Vzal si slovo a mluvil a mluvil a mluvil. Víc než půl hodiny Jaroslav Tvrdík, šéf fotbalové Slavie,...

Další z rubriky

Platini byl zadržen kvůli vyšetřování korupce při volbě MS 2022

Michel Platini na kongresu FIFA 2015

Bývalý předseda UEFA a někdejší francouzský fotbalový reprezentant Michel Platini byl zadržen kvůli...

Platini byl po několikahodinovém výslechu v noci propuštěn

Prezident Evropské fotbalové unie Michel Platini sleduje los semifinále Ligy...

Někdejší předseda UEFA Michel Platini, který byl v pondělí zadržen kvůli vyšetřování korupce při...

Španělé zase mění trenéra, Luis Enrique končí z osobních důvodů

Španělský kouč Luis Enrique během utkání fotbalové Ligy národů proti Anglii

Španělská fotbalová reprezentace po necelém roce opět řeší pozici kouče. Luis Enrique totiž skončil...

Najdete na iDNES.cz