Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Maléry, pískot, teprve pak velký triumf

25 2003
Praha - Nedvědovu kariéru lze vnímat jako román z červené knihovny. Osnova tomu odpovídá: V pondělí získal fotbalista Zlatý míč, šťastnému konci však předcházely maléry, pískot fanoušků a zlost trenérů. Ještě loni v únoru, když přiletěl k reprezentaci na Kypru se zpožděním, protože si doma zapomněl pas, spousta fanoušků láteřila.

ZLATÝ MÍČ 2003:
Jaký byl a je letošní vítěz Pavel Nedvěd 

"Zase ten Nedvěd, navoněná primadona!" Dnes je Nedvěd miláčkem fotbalového národa. Jak se to stalo? Pojďme popořádku...

Talent s horkou hlavou

Talent s horkou hlavou. Brzdí ho nezvládnutelný vztek, simulování, někdy i zákeřnost. Tak se o Nedvědovi mluvilo v době jeho začátků v profesionálním fotbale. V době, kdy se prosazoval ve Spartě, do níž v roce 1992 přestoupil z Dukly Praha.

Chcete příklad nezkrotnosti záložníka? Během šesti ligových zápasů byl třikrát vyloučen a pokaždé za nesportovní zákroky, fauly zezadu a udeření protihráče. A trenér Karol Dobiaš vyslovil svůj rozezlený soud: "Z Nedvěda nikdy nic nebude! Může být rád, že ve Spartě sedí na lavičce!"

Dobiaš vyloučil Nedvěda dokonce z kádru, ale on se brzy dokázal vrátit zpět. V roce 1994 se poprvé objevil v reprezentaci a v roce 1996 už byl stabilním členem sestavy, která si na evropském šampionátu v Anglii došla pro stříbrné medaile.

Po šampionátu přestoupil do Lazia Řím, kam si ho vyžádal trenér českého původu Zdeněk Zeman. "Když jsem ho viděl poprvé, byla strašná zima," vzpomíná Zeman.  "Pavel běhal na Strahově, reprezentace měla soustředění před kvalifikací o mistrovství Evropy 1996. Nedvěd? V ten moment, zachumlaný do bundy a tepláků, nevypadal jako světový hráč. Ale já ho do Lazia chtěl. Hádal jsem se s prezidentem Cragnottim, aby ho koupil. Nakonec uvěřil, vzal peníze a zaplatil. Čas ukázal, že to byla výborná investice."

Zeman v Laziu okamžitě Nedvěda přesunul ze středu zálohy na levou stranu. Ta už mu zůstala.

Jak prožil dětství Nedvěd, nejlepší fotbalista Evropy

Ručičkama ne. Do míče se kope

Pavel Nedvěd
S k a l n á  -  Fotbalista Pavel Nedvěd se probil k bohatství, které nikdy nemůže utratit. Ale jaké to bylo, když poprvé kopl do míče? A v době, kdy s dědou jezdil ve vlaku a sám si pral stulpny a kdy mu maminka posílala kastrůlky s jídlem na internát? "Bylo to krásné dětství. Mám nádherné vzpomínky. A škváru v kolenou," směje se Nedvěd., a hned jedu do Ramsau na Světový pohár," plánoval Koukal. Moc toho nespal, ještě o půlnoci si na rautu nabíral sladkosti. celý článek
 
Jaké vypadalo první rande nejlepšího fotbalisty Evropy 2003

Nedvěd kopne sýr pod stůl a slyší: Zvířátko

Pavel Nedvěd
T u r í n  -  První rande nedopadlo nejlíp. Přecpali se zmrzlinou, protože prošli všechny cukrárny v okolí. Navíc mladá slečna Ivana dostala doma při návratu facku jako vrata. "Máma se bála, jestli se mi něco nestalo. Odešla jsem po obědě a vrátila se v jednu v noci. Jen jsem napsala na lístek, že jdu na zmrzku." celý článek

Bál jsem se, když Brückner bral národní mužstvo

Lidé, kteří Nedvěda za úspěchem provázeli

Pavel Nedvěd
23.12. 11:15 - P a ř í ž -  "Mám tolik lidí, kterým bych chtěl zavolat a říct, že jsem šťastný. Určitě by se mi několikrát vybil mobil." Pavel Nedvěd vzpomíná na lidi, kteří nejvíc ovlivnili život a přivedli ho až ke Zlatému míči pro nejlepšího fotbalistu starého kontinentu. Vzpomněl na rodiče, na manželku a také na trenéry. celý článek
Hvězdou pouze v Itálii

Nedvědova hvězda v Laziu postupně rostla. Klubu pomohl k triumfu v Poháru vítězů v roce 1999 a o rok později i k italskému titulu. Někdy v té době začal Nedvěd s lítostí tvrdit: "V Itálii jsem populárnější než v Česku."

Mohl si za to i sám. Fanoušci nepřehlédli, jak svůj výkon oslabuje věčnými diskusemi s rozhodčími a nepříčetnými výlevy. Novináři mu těžko odpouštěli jeho náladovost. Vše vyvrcholilo před baráží o světový šampionát v listopadu 2001. Národní tým tehdy vyhlásil bojkot žurnalistů a otevřeně se mluvilo, že za ním stojí právě Nedvěd. "Byla to chyba novinářů, ale i Pavlova," tvrdí jeho agent Zdeněk Nehoda.

Kdyby se postoupilo na mistrovství světa, bylo by vše odpuštěno. Jenže v souboji s Belgií přišel krach a zlost si fotbalový národ vylil z velké části na kapitánovi. Byla to Nedvědova špatná éra: ani herně se mu po letním přestupu do Juventusu, kam odešel v přepočtu za 1,6 miliardy korun jako šestý nejdražší hráč světa, příliš nedařilo. Blížil se však zlom.

Zlatý míč!

Spousta lidí, včetně trenéra Zemana, Nedvědovi přestup do Turína rozmlouvala. "Já byl ale přesvědčen, že Pavel udělá ve velkém klubu velký krok dál," říká Nehoda, jenž za přestupem stál. "Nešlo o peníze, těch Pavel bral dost i v Laziu. Šlo o budoucnost."

V klubu hvězd se stal Nedvěd tou největší. Je srdcem i plícemi týmu, který dvakrát v posledních dvou letech získal italský titul a v minulé sezoně prošel do finále Ligy mistrů.

To Nedvěd oplakal: v boji o něj dostal žlutou kartu a boj s AC Milán o prestižní pohár ho minul. "Je mi na umření," řekl těsně po osudném zápase. Pak trpěl na tribuně, když Juventus s AC prohrál.

Zato v reprezentaci si vše vynahradil. Pod trenérem Karlem Brücknerem se z "rebela bez příčiny" stal vzorný hrdina, který dovedl tým k hladkému postupu na Euro 2004. Dokonale si vyžehlil pověst u fanoušků a oznámil, že chce v reprezentaci vydržet až do mistrovství světa 2006.

2006? To je budoucnost, a ta je pokaždé nejistá. Zato nikdo už Nedvědovi nesebere pondělní den: v Paříži byl za výkony v letošním roce vyhlášen fotbalistou Evropy!

Triumf vzdor pochybám

Znáte jména Vybíral a Pučelík? Nedvědova profesionální kariéra začala před dvanácti lety ve stínu těchto dvou. "Ani my, ani Dukla Praha jsme nezískali žádné velké ryby, uvedu jen jména," konstatoval tenkrát trenér Anton Jánoš z Dukly Banská Bystrica, když skončil výběr fotbalových branců v Hodoníně.

Když shrnoval posily pražské Dukly, zmínil Nedvěda za Vybíralem a Pučelíkem. Žádné velké ryby? Jánoš se spletl. Nebyl však sám. Mýlil se Dobiaš, když tvrdil, že z Nedvěda nic nebude. Mýlil se Zeman, když označil za chybu odchod do Turína.

"Do pozice z Lazia se Nedvěd v Juventusu nikdy nedostane," tvrdil Zeman. "Pro Řím byl číslo jedna." Chyba, pane Zemane: Nedvěd je číslo jedna v celé Evropě.

Vizitka nejlepšího fotbalisty Evropy 2003
Jméno a příjmení: Pavel Nedvěd
Datum a místo narození: 30. srpna 1972, Skalná u Chebu
Výška a váha: 177 cm, 70 kg
Pozice: fotbalista, ofenzivní záložník
Reprezentace: 74 zápasů, 17 gólů; debutoval 5. června 1994 v přátelském střetnutí s Irskem; první branku dal 14. června 1996 v zápase na ME v Anglii s Itálií
Klubová příslušnost: Juventus Turín (od června 2001)
Předchozí působiště: Skalná u Chebu (1977-85), RH Cheb (1985-86), Škoda Plzeň (2. liga, 1989-90), VTJ Tábor (3. liga; 1990-91), Dukla Praha (1. liga, 1991-92), Sparta Praha (1992-96), Lazio Řím (1996-2001).
Rodina: ženatý; manželka Ivana, mají dvě děti - šestiletou Ivanku a tříletého Pavlíka
Týmové úspěchy: stříbro z mistrovství Evropy 1996; vítěz Poháru vítězů s Laziem 1999, v němž dal vítězný gól; vítěz Superpoháru s Laziem 1999; mistr Itálie s Laziem 2000 a Juventusem 2002 a 2003; vítěz Italského poháru 1998 a 2000; vítěz Italského superpoháru 1998, 2000, 2002, 2003; mistr Česka se Spartou 1994 a 1995; mistr Československa se Spartou 1993; vítěz Českého poháru se Spartou 1996
Individuální ocenění: vítěz Zlatého míče 2003 pro nejlepšího fotbalistu Evropy (šestkrát byl mezi padesátkou nominovaných); nejlepší český sportovec 2003, první fotbalista, který za 44 let trvání ankety zvítězil; nejlepší fotbalista světa 2003 podle fanoušků a čtenářů World Soccer; čtvrtý nejlepší fotbalista světa 2003 v anketě FIFA; nejlepší český fotbalista desetiletí podle ankety České televize; čtyřnásobný vítěz českého Zlatého míče (1998, 2000, 2001, 2003); nejlepší hráč východní Evropy za sezoně 2002/2003; podle evropských sportovních magazínů člen ideální sestavy minulé sezony; vyhlášen nejlepším záložníkem uplynulého ročníku Ligy mistrů

ZLATÝ MÍČ. Pavel Nedvěd je na vrcholu kariéry, 22. prosince 2003 získal Zlaý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy.

DEVĚT LET. Malý Pavel Nedvěd usnul na návštěvě, kam přišel s rodiči. Víno z velké lahve ale nynější záložník italského Juventusu Turín nepil, dodnes alkoholu mnoho nedá. Byla to jen malá zlomyslnost fotografa.

DVA ROKY. Z blonďatého klučíka u dortu se dvěma svíčkami vyrostl za devětadvacet let nejlepší fotbalista Evropy.

MATURANT. Zkoušku dospělosti složil reprezentační kapitán na Střední průmyslové škole stavební v Plzni.

PARÁDNÍ ZÁPAS. Dvěma góly Nedvěd dovedl Juventus v Lize mistrů k vítězství 2:1 nad řeckým týmem Olympiakos Pireus.

RADOST. Kapitán národního týmu se raduje z prvního gólu v utkání s Islandem. Jenže kvalifikace na mistrovství světa 2002 nakonec českému týmu nevyšla.

VE SPARTĚ. Po příchodu z Dukly hrál Nedvěd za pražský tým až do stříbrného mistrovství Evropy 1996, pak šel do Itálie.

POPRVÉ ZA LAZIO. V dresu římského klubu nastupuje Pavel Nedvěd k přípravnému utkání v Norimberku. Je léto roku 1996, krátce po stříbrné medaili na mistrovství Evropy.

Autoři:

Los Euro 2020: Anglie, Chorvatsko a soupeř z Ligy národů

Česká reprezentace se na ME 2020 utká ve skupině D v Londýně a Glasgow s Anglií, Chorvatskem a vítězem play off off Ligy národů C, jenž vzejde ze čtveřice Skotsko, Norsko, Izrael, Srbsko.

Los mistrovství Evropy

Skupina A (Řím, Baku): Turecko, Itálie, Wales, Švýcarsko. Skupina B (Petrohrad, Kodaň): Dánsko, Finsko, Belgie, Rusko. Skupina C (Amsterdam, Bukurešť): Nizozemsko, Ukrajina, Rakousko, vítěz play off Ligy D. Skupina D (Londýn, Glasgow): Anglie, Chorvatsko, vítěz play off Ligy C, Česko. Skupina E (Bilbao, Dublin): Španělsko, Švédsko, Polsko, vítěz play off Ligy B. Skupina F (Mnichov, Budapešť): vítěz play off Ligy A, Portugalsko, Francie, Německo.

Program českého týmu na Euru

15. června: vítěz Ligy národů C - Česko (Glasgow), 19. června: Chorvatsko - Česko (Glasgow), 23. června: Česko - Anglie (Londýn).

  • Nejčtenější
Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Dortmund - Slavia 2:1, favorit vydřel postup, hosté hodně vzdorovali

Zase soupeře trápili do poslední vteřiny, výkonem bavili a potěšili, ale opět nemají ani bod. Slávističtí fotbalisté ve...

Slavia musí před jarem zúžit kádr, rozletí se hvězdy? A které?

Zdá se málo pravděpodobné, že fotbalová Slavia v zimním přestupním období nepřijde o svého tahouna Tomáše Součka. O...

Teplice a sbohem. Trenér Vrba údajně po nedělním duelu skončí v Plzni

Čas Pavla Vrby na plzeňské lavičce se nachýlil. Zkušený trenér uzavře své druhé angažmá u fotbalistů Viktorie po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotbalový podzim skončil. Slavia plus 16 bodů, Sparta neudržela třetí místo

Podzimní část fotbalové ligy po 156 dnech skončila. Slavia v závěrečném dějství roku 2019 zvýšila náskok na šestnáct...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Fotbalová devatenáctka se o Euro utká s Nizozemci, Švýcary a Finy

Česká fotbalová reprezentace do 19 let se v závěrečné fázi kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2020 střetne s...

UEFA změnila play off o postup na MS, ve hře bude i Liga národů

V evropské části kvalifikace fotbalového mistrovství světa 2022 se už nebude porovnávat bilance týmů z druhých míst....

Poborský k akademiím: Největší úkol? Dostat do fotbalistů větší hravost

Základem je komplexní rozvoj. Vychovávat skvělé fotbalisty, ale i vzdělané lidi, osobnosti. „V tom vidím obrovský skok,...

Nejsem fanouškem videa, ale cesta zpátky není, řekl předseda UEFA

Předseda Evropské fotbalové unie UEFA Aleksander Čeferin přiznal, že není fanouškem videa. Podle něj způsobuje zmatek....

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.

Najdete na iDNES.cz