Internacionál Jiří Novotný, současná opora Všenor, lídra okresního přeboru Praha - západ

Internacionál Jiří Novotný, současná opora Všenor, lídra okresního přeboru Praha - západ | foto: MF DNES

Majitel třinácti sparťanských titulů kope okresní přebor. Vedeme, hlásí Novotný

  • 53
Zatímco na jaře ještě hrál fotbalista Jiří Novotný druhou ligu za pražskou Duklu, za podzimní sezonu má na kontě třináct zápasů v okresním přeboru Praha - západ v dresu Všenor.

"Ale vedeme," usmívá se devětatřicetiletý internacionál. Je třiatřicetinásobným reprezentantem a majitelem třinácti sparťanských ligových titulů.

co dnes dělají

"To víte, roky člověk nezastaví," poznamenává Novotný na vysvětlenou, proč uprostřed jara na Julisce skončil.

"Vedení Dukly se rozhodlo dávat víc šancí mladým, konkrétně ve stoperské dvojici že stačí starší hráč jen jeden. A tak v sestavě zůstal o osm let mladší Honza Vorel. S Duklou jsem se ale rozešel úplně v pohodě."

Koncem jara už na zápasy nemusel jezdit ani jako náhradník a Novotný po mnoha letech přišel na chuť volným víkendům. Vždyť první titul se Spartou získal už v roce 1987 a v nejvyšší soutěži nastřádal 405 startů!

"Pravda je, že já na jaře už ani neměl takovou motivaci, jakou jsem mít měl. A tak když jsem nemusel jezdit na zápasy, rychle jsem zjistil, že mi to vlastně vyhovuje," přiznává fotbalista, který si jméno získal ve Spartě a nejvyšší soutěž hrál také v Liberci, v Mostu, v ruské Kazani a ve slovenském Ružomberoku.

Jenže v roli úplně nezaměstnaného fotbalisty dlouho nevydržel.

"Měl jsem v létě nabídky z třetí ligy v Čechách i na Moravě, chtěli mě i v pár divizních klubech. Ale to by zase přišel ten stereotyp, pravidelné tréninky a tak dále. A pak jsem si taky říkal, jestli by vůbec mělo smysl v devětatřiceti zabírat místo mladým, kteří mají do fotbalu obrovskou chuť," vysvětluje.

Kdo je Jiří Novotný

Narozen: 7. dubna 1970

1987/2002: Sparta

Jaro 1999: hostování v Liberci

2003 a 2004: Rubin Kazaň

Jaro 2005/podzim 2006: Most

Jaro 2007: Blšany

2007/08: Ružomberok

2008/09: Dukla Praha

Reprezentace: 33 startů, 2 góly

Tituly se Spartou: 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001

"Takže mě ukecal až jeden můj dobrý kamarád, který je hlavním sponzorem a šéfem klubu ve Všenorech. Sice až osmá soutěž, ale přesně to, co jsem potřeboval. Tréninky jen dvakrát týdně, žádné velké cestování na zápasy, žádný fotbal pod tlakem. A z Dolních Břežan, kde bydlím, to mám na hřiště do Všenor necelých dvacet kilometrů."

Novotný přiznává, že i když život bez profesionálního drilu mu byl příjemný, a mohl se věnovat manželce Petře a dceři Nicole, fotbal mu přece jen chyběl.

"Jít si úplně normálně zahrát, to mi opravdu scházelo. Chraň bůh, že bych ve Všenorech něco vypouštěl, dávám do hry všechno jako dřív, ale v téhle soutěži si připadám volnější a mám z fotbalu opravdu radost. Už taky proto, že ten okresní přebor vedeme."

Náladu mu trochu pokazila poslední domácí porážka se Zvolí.

"Prostě nám to v tom posledním podzimním zápase nesedlo. Škoda, protože jsme před druhými Vonoklasy mohli vést o čtyři body, takhle je to jen o bod," říká Novotný, který ve Všenorech střídá post středního záložníka a stopera.

"Radši jsem v té záloze. Ne snad, že bych si hrál na rozehrávače, k tomu jsem vlohy nikdy neměl, ale jsem tam prostě víc u míče."

A že dal na podzim šest gólů? "Jéžiš, to ani nevím, já si to fakt nepočítám," reaguje.

Vedle této fotbalové aktivity si rád zajde zahrát za Vízkovu Kozlovnu, k jeho koníčkům patří také tenis a hokej.

"Při hokeji je to zase jiný pohyb, tenis mě baví taky, tak se takhle udržuju," přibližuje profesionální fotbalista ve výslužbě, na němž je na první pohled zřejmé, že na sobě nemá ani špetičku sádla.

Radost mu mistrovským titulem loni a letos udělali fotbalisté Kazaně, za níž Novotný v letech 2003 a 2004 nastupoval.

"Mám v Kazani kamarády a ještě i několik spoluhráčů, s nimiž jsem tam válel. Volal jsem trenérovi, který před léty vedl mě a taky je u mužstva pořád. Tak jsem mu poblahopřát musel," říká.

Internacionál věří, že za půl roku ho potěší i jeho Sparta.

"Na zápasy Sparty a Dukly občas chodím a jak se mi ten závěr podzimu jeví, mistry budou po třech letech konečně zase sparťani," uzavírá Novotný.