ŠPANĚLSKÉ OSLAVY. Fotbalisté Španělska si připsali po duelu v Litvě další tři body. | foto: AP

Litva - Španělsko 1:3, domácí podobně jako Češi remízu neudrželi

• 8
Fotbalistům Litvy se v utkání s favorizovaným Španělskem vedlo podobně jako české reprezentaci. Do 70. minuty drželi v kvalifikačním utkání o Euro 2012 remízu 1:1, ale mistři světa i Evropy si nakonec tříbodový zisk přece jen ujít nenechali.

V čele skupiny I tak mají Španělé i nadále šestibodový náskok na druhé Česko a míří za přímým postupem na mistrovství Evropy. Litva se kvůli horšímu skóre propadla na čtvrté místo, třetí je nově Skotsko.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Španělé nastoupili v zajímavé základní sestavě, v níž chyběl obránce Ramos, záložník Iniesta, útočník Torres a další opory. V obraně nově nastoupili stoper Raúl Albiol a krajní bek Andoni Iraola, v záloze defenzivní štít Javi Martínez spolu s křídelníkem Santim Cazorlou a v útoku vysoký forvard Fernando Llorente.

A na trávníku, kvůli kterému dlouho hrozilo odložení kvůli špatnému stavu, se těžko prosazovali. Hlavní rozhodčí Laurent Duhamel z Francie však uznal vybledlou hrací plochu s minimem trávy za způsobilou.

ŽE MĚ NEDOŽENEŠ? Španěl Llorente (vlevo) prchá s míčem soupeři z Litvy.

BÍDNÝ TERÉN. Španěl Xabi Alonso si vede míč v utkání s Litvou na terénu, který připomínal spíš oraniště.

Vedení se ujali v prvním poločase díky šťastné trefě Xaviho, jehož střelu tečoval protihráč. Litevcům se podařilo v druhé půli vyrovnat, ale Španělé si vzali vedení zase zpátky po vlastním gólu soupeře. Na 3:1 završil v závěru Mata.

Statistiky utkání

Střely na bránu: 3 -10 Střely mimo: 3 - 4 Rohy: 3 - 3 Fauly: 19 - 13 Karetní tresty: žádné

Španěly poslal do vedení v 19. minutě tečovanou střelou záložník Xavi, ale v dalším průběhu prvního poločasu se hosté trápili. Litevci vyrovnali v 57. minutě zásluhou krajního beka Mariuse Stenkevičiuse, na jehož dalekonosnou ránu k tyči neměl brankář Iker Casillas nárok.

Favorit však v závěru utkání prokázal větší zkušenosti než houževnatí domácí. Dvacet minut před koncem si nejprve před dotírajícím Llorentem vstřelil vlastní branku obránce Tadas Kijanskas a vítězství pojistil z povedené akce v 83. minutě střídající ofenzivní záložník Juan Mata.

Španělé porazili Litvu stejným výsledkem i loni v říjnu v Salamance.