Berbr: Liga je jiná firma než FAČR. Tvrdík: Vědomá manipulace

Roman Berbr na tiskové konferenci po mimořádném zasedání výkonného výboru FAČR | foto:  Michal Šula, MAFRA

9 2017
Liga se osamostatnila a tvoří jinou firmu, odpálil současný místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr slávistické návrhy na „úřednickou vládu“. Jaroslav Tvrdík označil takovou reakci za manipulativní. Jaké je postavení Ligové fotbalové asociace vůči národnímu svazu ve skutečnosti?

Slavia o víkendu navrhla, aby fotbal složil „úřednickou vládu“, která ho vyvede z krize. V ní by ráda viděla respektované osobnosti a navrhla například Jiřího Šimáněho, Zdeňka Grygeru či Petra Fouska. - přečtěte si podrobnosti o slávistickém návrhu

Fakta

Fotbalová asociace ČR
FAČR je národní asociace, člen FIFA a UEFA, která řídí fotbal v Česku od mládeže až po reprezentaci. Současným předsedou je Miroslav Pelta.

Ligová fotbalová asociace
LFA je sdružení, člen FAČR, které řídí profesionální fotbal v Česku (první a druhá liga, juniorská liga). Současným předsedou je Dušan Svoboda.

„Liga se před rokem rozhodla, že půjde samostatnou cestou. Dnes je samostatná. To znamená, že je to jiná firma, než jsme my. Návrhy o úřednické vládě jsou zcela mimozemské,“ řekl Roman Berbr v pondělí.

Na něj okamžitě reagoval předseda slávistického představenstva Jaroslav Tvrdík: „Jeho tvrzení o tom, že FAČR a LFA jsou dvě rozdílné firmy a nemají spolu nic společného, je vědomá manipulace a výsměch všem klubům.“

Jak to tedy je? V jakém postavení je Ligová fotbalová asociace (LFA) vůči Fotbalové asociaci České republiky (FAČR)? Nakolik může mluvit do volby předsedy FAČR?

LFA je zájmové sdružení právnických osob - profesionálních fotbalových klubů. Její vztah vůči FAČR řeší několik dokumentů, především tak zvaná rámcová smlouva, kterou obě strany loni podepsaly.

Ta umožňuje, že si kluby řídí první i druhou ligu včetně marketingových práv samy. Na druhou stranu je LFA stejně jako kluby členem FAČR, což nakazují předpisy FIFA a UEFA.

Obě strany jsou provázané i ekonomicky. LFA bude platit výkonnostnímu fotbalu a naopak bude dostávat procenta z výnosu reprezentačních odměn.

Rovněž stanovy FAČR na několika místech zmiňují práva a povinnosti LFA. Z nich vyplývá, že volební valná hromada FAČR se klubů přímo týká. Třeba tím, že ve výkonném výboru budou mít dva zástupce (doteď čtyři).

Profesionální kluby sdružené v LFA budou mít na valné hromadě 32 delegátů. Což je šestina z celkového počtu, čili poměrně slabé slovo.

Majitelé prvoligových a druholigových klubů se sejdou ve středu, aby diskutovali o společném postupu. Času je poměrně málo - termín pro podání případných kandidátek vyprší už v pátek. - projděte si možné kandidáty na předsedu

„Pro fotbal je to jedinečná příležitost, jak začít novou éru a vrátit fotbalu kredibilitu a důvěru veřejnosti,“ uvedlo slávistické představenstvo o víkendu. Bude podobně radikální profesionální fotbal jako celek?

Autor:

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí šestičlenná o udržení.

Bořek Dočkal, Alex Král, Jean-David Beauguel, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch Lukáš Masopust, Tomáš ChorýDavid Moberg Karlsson, Joel Kayamba

Nejčtenější

Češi půjdou na Anglii bez Dočkala, kapitán nevyléčil zranění lýtka

Český kapitán Bořek Dočkal lituje neproměněné příležitosti v utkání Ligy národů...

VIDEO Londýn (Od našeho zpravodaje) Ve chvíli, kdy na tiskovou konferenci českých fotbalistů ve Wembley přišel s koučem Jaroslavem...

Ranieri je lidsky hrozně fajn, chvála mi udělala radost, řekl Schick

Útočník fotbalové reprezentace Patrik Schick hovořil s novináři před zápasy v...

Na reprezentační sraz dorazil rozehraný a v dobré náladě. Aby ne, vždyť Patrik Schick má teď v AS...

Anglie - Česko 5:0, debakl na startu kvalifikace, zářil Sterling

PO VÝPRASKU. Čeští fotbalisté opouštějí trávník ve Wembley po prohře 0:5 s...

Londýn (Od našeho zpravodaje) Čeští fotbalisté utrpěli na úvod kvalifikace o postup na Euro 2020 nejtěžší porážku v samostatné...

Start kvalifikace: Slováci porazili Maďary, Bílek dovedl Kazachy k výhře

Slovenský kapitán Marek Hamšík bráněný Adamem Nagym z Maďarska.

Pikantním soubojem dvou sousedů a rivalů - Slovenska a Maďarska - začala kvalifikace o postup na...

Ten, který nahradí kapitána Dočkala: Hlavně se z toho nepo...

Vladimír Darida na tiskové konferenci ve Wembley.

VIDEO Od loňského června odehrál v české reprezentaci jediný poločas. Pětačtyřicet minut ze sedmi zápasů,...

Další z rubriky

Start kvalifikace: Slováci porazili Maďary, Bílek dovedl Kazachy k výhře

Slovenský kapitán Marek Hamšík bráněný Adamem Nagym z Maďarska.

Pikantním soubojem dvou sousedů a rivalů - Slovenska a Maďarska - začala kvalifikace o postup na...

Ten, který nahradí kapitána Dočkala: Hlavně se z toho nepo...

Vladimír Darida na tiskové konferenci ve Wembley.

VIDEO Od loňského června odehrál v české reprezentaci jediný poločas. Pětačtyřicet minut ze sedmi zápasů,...

Harry Kane, takový obyčejný kapitán. Zastaví ho čeští fotbalisté?

Anglický útočník Harry Kane gestikuluje během duelu se Španělskem.

Londýn (Od našeho zpravodaje) Je jiný. Jiný než dřívější kapitáni Anglie. Žádný charizmatický generál, rapl nebo snad módní...

Najdete na iDNES.cz