Španěl Jordi Alba (vlevo) v souboji s Florentem Hadergjonajem z Kosova.

Španěl Jordi Alba (vlevo) v souboji s Florentem Hadergjonajem z Kosova. | foto: AP

Politika ve fotbale. Španělská televize napsala Kosovo malými písmeny

  • 98
Paralelně s kvalifikačním duelem mezi Španělskem a Kosovem (3:1) se odehrály bitvy i mimo trávník. A to z politických důvodů. Domácí televize TVE v grafice označila soupeře malými písmeny a komentátoři ani jednou nezmínili jeho jméno, hosté zase dřív pohrozili, že k utkání vůbec nenastoupí.

Základ vyhrocené situace je prostý, Španělsko je totiž jednou ze zemí, která neuznává nezávislost Kosova.

Vysílatel středečního střetnutí zdůraznil postoj státu tím, že na ukazateli skóre uvedl vedle velkého „ESP“ malé „kos“, podobný krok zvolil i pro popis grafického znázornění rozestavení protivníka, jehož označil jako „kosovo“.

Komentátoři o týmu hostů referovali jako o soupeři, kosovském teritoriu, případně jako o Kosovské fotbalové federaci. Vzhledem k tomu, že Španělé nepovažují bývalou srbskou provincii za samostatný stát, neměli zaměstnanci veřejnoprávní televize podle tamních médií vlastně jinou možnost.

Alespoň drobnou útěchou pro Kosovo bylo, že před výkopem zazněla jeho hymna a byla vidět vlajka.

„Pro všechny z nás jde o fantastický okamžik. Naše vlajka hrdě vlaje na stadionu, což je vítězství samo o sobě,“ uvedl kosovský politik Enver Hoxhaj na Twitteru.

I tento akt byl velkým tématem – domácí totiž nejprve v pozvánce na úvodní zápasy kvalifikace označili balkánského protivníka za teritorium, deník Marca navíc referoval o plánu nezobrazit jeho vlajku vedle španělské a popsat hymnu jako „hudba dodaná kosovským teritoriem“.

Kosované si to nenechali líbit a pohrozili, že k zápasu nenastoupí. Přístup Španělů označili za provokaci. „Budeme hrát s hymnou a vlajkou, tak jak určují regule UEFA,“ uvedli. Domácí jim v podstatě vyhovět museli.

Diplomatický spor to nicméně nezklidnilo, přístup španělské televize vyvolal vlnu reakcí nejen na sociálních sítích. Mnozí považují za úspěch, že se duel vůbec uskutečnil, přestože na zlepšení vztahů mezi zeměmi vliv nemá. 

Agentura AFP s odvoláním na zdroje ve španělské diplomacii uvedla, že zápas za žádných okolností nezmění postoj státu vůči uznání Kosova coby samostatné země. Bojí se totiž, jak by reagovali Katalánci, kteří o vlastní nezávislost už dlouho bojují.

Kosovo se od Srbska oddělilo v únoru 2008 a o osm let později ho do svých řad přijaly evropská fotbalová unie UEFA i světová FIFA. Spousta zemí ho však neuznává, kromě Srbska a Španělska třeba Rumunsko či Slovensko.

A také Řecko a Gruzie, další soupeři Kosova v kvalifikační skupině B. V příštím kole bojů o světový šampionát tak zřejmě bude znovu veselo.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
Témata: UEFA, FIFA