Mistrovství světa 2022
Velšský fotbalista Aaron Ramsey hlavičkuje  v duelu s Estonskem. Z dorážky poté...

Velšský fotbalista Aaron Ramsey hlavičkuje v duelu s Estonskem. Z dorážky poté otevřel skóre Kieffer Moore. | foto: Reuters

Wales vyhrál, Němci postupují na MS. Slováci mají definitivně po naději

• 6
Fotbalisté Walesu, kteří bojují s českými reprezentanty o druhé místo v kvalifikační skupině o MS 2022, zvítězili na hřišti Estonska 1:0. Němci jsou prvními postupujícími na šampionát po vítězství 4:0 v Severní Makedonii. Naopak Slováci po remíze 2:2 v Chorvatsku definitivně ztratili naději na barážovou příčku.

Němci se stali prvním týmem, který si v kvalifikaci vybojoval účast na mistrovství světa 2022 v Kataru, i díky výhře Rumunska nad Arménií (1:0).

Svěřenci trenéra Hansiho Flicka mají ve skupině J na svém kontě 21 bodů a s osmibodovým náskokem v čele již nemohou být dvě kola před koncem předstiženi.

Skóre zápasu otevřel v 50. minutě Kai Havertz, po něm přidal další dvě branky Timo Werner a sedm minut před koncem zpečetil konečný stav Jamal Musiala. Čtyřnásobní mistři světa oplatili svému soupeři březnovou porážku z domácího hřiště 1:2. Šlo tehdy o poslední kvalifikační zápas kouče Joachima Löwa, jehož po Euru vystřídal na lavičce právě Flick. Němci pod jeho vedením dosud vyhráli všech pět zápasů se skóre 18:1.

Na světovém šampionátu budou chtít němečtí fotbalisté napravit čtyři roky starý neúspěch, kdy ani nepostoupili ze základní skupiny. Jistou účast má vedle nich zatím jen Katar, který turnaj pořádá.

K jistotě postupu Němcům na dálku pomohli i Rumuni. Ti zvítězili po trefě Mitrity 1:0 nad Arménií a posunuli se s 13 body na druhé místo. Důležité čisté konto udržel sparťanský brankář Nita, k výhře pomohl i záložník Slavie Stanciu, jenž odehrál 81 minut.

Výhru ve stejném poměru slaví i hráči Walesu. Soupeřům českých reprezentantů v boji o druhé místo ve skupině E stačila trefa Moorea z 12. minuty zápasu. Za Estonce nastoupil od 57. minuty karvinský záložník Sinjavskij. Tým trenéra Page je sice dál s 11 body o skóre třetí, má však oproti České republice zápas k dobru.

Bělorusko - Česko 0:2, před prázdným stadionem zajistil oba góly Schick

O vedení ve skupině H přišlo Chorvatsko. Úřadující vicemistři světa prohrávali se Slovenskem po 20. minutách hry, kdy se prosadil hlavičkou útočník pražské Slavie Schranz. Hned o pět minut později si sice na druhé straně naběhl na rohový kop Kramarič a vyrovnal, hosté se však i bez zraněného Hamšíka vrátili ještě do přestávky do vedení, díky trefě Haraslína. Za Chorvaty sice ve druhé části vyrovnal Modrič, možnou vítěznou branku Vlašiče z 83. minuty však rozhodčí po konzultaci s videem neuznali.

Blíže přímé účasti na MS tak má nově Rusko, které se po výhře 2:1 ve Slovinsku dostalo do dvoubodového vedení. Tabulku uzavírá Kypr, který přišel o vítězství nad Maltou v osmé minutě nastaveného času a musel se smířit s remízou 2:2.

Dvoubodový trhák v čele drží ve skupině G Nizozemci před Norskem. „Oranjes“ deklasovali Gibraltar 6:0, Norové porazili po dvou brankách Elyounoussiho 2:0 Černou Horu. Třetí je pak se ztrátou dalších dvou bodů Turecko, které otočilo zápas v Lotyšsku až díky Yilmazově proměněné penaltě z deváté minuty nastaveného času.

Skupina E

Estonsko - Wales 0:1 (0:1)

Branky: 12. Moore. Rozhodčí: Schärer (SUI) – De Almeida (SUI), Zogaj (SUI). ŽK:24. Pikk, 31. Käit, 59. Kuusk - 34. H. Wilson, 55. Thomas, 64. Moore, 73. J. Allen.

Estonsko Hein – Teniste (76. Henrik Ojamaa), Kuusk (C), Tamm, Paskotši, Pikk (57. Siňavskij) – Poom, Mets, Käit (82. Kallaste) – Zenjov (82. Vaštšuk), Sorga (82. Kirss).

Wales D. Ward – C. Roberts (83. Gunter), Mepham, Rodon, Thomas – H. Wilson (83. Johnson), J. Allen, Ramsey (C) (80. Morrell), Ampadu – D. James, Moore (71. Harris).

Norsko - Černá Hora 2:0 (1:0)

Branky: 29. M. Elyounoussi, 90+6. M. Elyounoussi. Rozhodčí: Kovács – Marinescu, Artene (vš. Rumunsko). ŽK:73. Nyland, 90+1. Gregersen - 49. Vujačić, 63. R. Radunović, 63. Marušić, 90. Jovović. ČK:90+4. Vešović.

Norsko Nyland – Holmgren Pedersen, S. Strandberg, Hanche-Olsen (89. Gabrielsen), Meling – P. Berg – Daehli (64. B. M. Johnsen), Ödegaard (C) (81. Gregersen), M. Elyounoussi, Hauge – Thorstvedt (64. Veton Berisha).

Černá Hora Šarkić – Vešović, Vujačić, Tomašević, R. Radunović (82. Bećiraj) – Kosović (46. Osmajić), Šćekić (76. Jovović), M. Janković – Marušić, Jovetić (C), Hakšabanović (66. Djurdjević).

Nizozemsko - Gibraltar 6:0 (3:0)

Branky: 9. V. van Dijk, 21. Depay, 45+3. Depay, 48. Dumfries, 75. Danjuma, 86. Malen. Rozhodčí: Meškov – Demeško, Safjan. ŽK:18. G. Torrilla.

Nizozemsko Bijlow – Dumfries, de Vrij, V. van Dijk (C), Blind – Wijnaldum, F. de Jong (60. Weghorst), Klaassen – S. Berghuis (60. Danjuma), Depay, Lang (78. Malen).

Gibraltar Banda – Olivero, Annesley, Wiseman, R. Chipolina (C) – Walker (80. Badr), Bosio (46. Ronan), J. Chipolina (46. Brito) – Styche (62. L. Casciaro), G. Torrilla (88. Mouelhi), Valarino.

Lotyšsko - Turecko 1:2 (0:0)

Branky: 70. Demiral - 76. Dursun, 90+9. B. Yılmaz. Rozhodčí: Ekberg – Klyver, Hallberg (všichni Švédsko). ŽK:3. Jaunzems, 50. Cigaņiks, 87. Tarasovs, 90+2. Ozols - 57. B. Yılmaz.

Lotyšsko Ozols – Savaļnieks, Černomordijs (C), Dubra, Jurkovskis – Zjuzins (60. Tarasovs), Emsis – Jaunzems (73. Ontužāns), Uldriķis (60. Ķigurs), Cigaņiks – Gutkovskis (81. Krollis).

Turecko Çakır – Çelik, Demiral, Söyüncü, Erkin (65. R. Yilmaz) – Özdemir – Ünder, Kökçü (65. Dursun), Çalhanoğlu, Aktürkoğlu (74. Dervişoğlu) – B. Yılmaz (C).

Kypr - Malta 2:2 (1:0)

Branky: 7. Papoulis, 80. Sotiriou - 53. Z. Muscat, 90+8. Degabriele. ŽK:58. Demetriou, 90+1. Sotiriou, 90+7. N. Ioannou - 81. Teuma.

Kypr Michael – Andreou (79. Pittas), Soteriou, Antoniades – Dimitriou (85. Psaltis), Kastanos, Ch. Kyriakou (79. Gogic), N. Ioannou – Papoulis (85. Panayiotou), Sotiriou, Loizou (60. Kakoulis).

Malta Bonello (82. Galea) – S. Borg (57. Shaw), Pepe, Z. Muscat, Attard – T. Caruana (46. S. Pisani), Teuma, Camenzuli – Grech (70. Degabriele), P. Mbong (70. Dimech) – Montebello.

Slovinsko - Rusko 1:2 (1:2)

Branky: 40. Iličić - 28. Divejev, 32. Džikija. Rozhodčí: Dias – Tavares, Soares (POR). ŽK:1. Šporar, 27. Gnezda Čerin, 51. Verbič, 77. Bijol, 90+2. Rogelj, 90+6. Lovrić - 42. Suťormin.

Slovinsko Oblak (C) – Karničnik (86. Rogelj), Bijol, M. Mevlja, Balkovec – Gnezda Čerin (86. Zahovič), Kurtić – Iličić, Lovrić, Verbič (53. Šeško) – Šporar (72. Črnigoj).

Rusko Safonov – Suťormin (C), Divejev (36. Osipenko), Džikija, Kudrjašov – Da. Fomin (86. Jerochin), Barinov, Kuzjajev – Al. Mirančuk (78. A. Zabolotnyj), Smolov (78. Zacharjan), Z. Bakajev (86. Čisťakov).

Chorvatsko - Slovensko 2:2 (1:2)

Branky: 25. Kramarić, 71. Modrić - 20. Schranz, 45. Haraslín. Rozhodčí: Hațegan (ROU) – Ghinguleac (ROU), Grigoriu (ROU). ŽK:90. Barišić - 69. Kucka, 70. Rodák, 80. Schranz, 89. Hancko. Diváci: 9 926.

Chorvatsko Livaković – Stanišić (67. Livaja), D. Vida, Gvardiol, Barišić – Brozović – Ivanušec (46. Vlašić), Modrić (C), Pašalić (60. Brekalo), Perišić – Kramarić (85. Sučić).

Slovensko Rodák – Pekarík, Šatka, Škriniar, Hancko – Hrošovský – Schranz, Kucka (85. Jirka), Hamšík (C) (41. Bero), Haraslín (72. Koscelník) – Almási.

Rumunsko - Arménie 1:0 (1:0)

Branky: 26. Mitriță. Rozhodčí: Orsato – Giallatini, Peretti (ITA). ŽK:84. Cicâldău, 86. Mihăilă - 38. Barseghjan, 65. Spercjan, 71. Harojan, 74. T. Voskanjan, 88. Adamjan.

Rumunsko Niță – Rațiu (66. Manea), Chiricheş /C/, Nedelcearu, Bancu – Cicâldău, Marin, Stanciu (81. Nedelcu) – Hagi (81. Mihăilă), Keșerü (63. Ivan), Mitriță (63. Moruțan).

Arménie Jurčenko – Terterjan, Voskanjan, Harojan, Hovhannisjan – Udo (82. Karapeťan), Grigorjan (46. Gelojan), Spercjan (77. Vardanjan) – Barseghjan (46. Zelarayán), Mchitarjan /C/, Bajramjan (46. Adamjan).

Makedonie - Německo 0:4 (0:0)

Branky: 51. Havertz, 71. Werner, 74. Werner, 84. Musiala. ŽK:72. S. Ristovski - 55. Havertz.

Makedonie Dimitrievski – S. Ristovski (78. Aškovski), Musliu, D. Velkovski, Alioski – Kostadinov (78. Ristevski), Nikolov (60. Rakip), A. Ademi (31. Spirovski) – Čurlinov, Jahović (60. Miovski), Elmas.

Německo Neuer – Klostermann, Süle, Kehrer, Raum – Goretzka (61. Wirtz), Kimmich – Gnabry (75. J. Hofmann), T. Müller (82. Neuhaus), Havertz (62. Adeyemi) – Werner (75. Musiala).

Island - Lichtenštejnsko 4:0 (2:0)

Branky: 19. S. Thórdarson, 35. A. Gudmundsson, 79. A. Gudmundsson, 89. A. Gudjohnsen. Rozhodčí: I. Papadopoulos – K. Nikolaidis, V. Nikolakakis (všichni GRE). ŽK:34. Martin Marxer, 58. Frommelt. ČK:63. Martin Marxer.

Island E. Ólafsson – Sampsted, Brynjar Bjarnason, Grétarsson (32. Hermannsson), Thorarinsson – S. Thórdarson (80. A. Gudjohnsen), Birkir Bjarnason (C), Helgason (65. Baldursson) – A. Gudmundsson, Kjartansson (65. S. A. Gudjohnsen), Thorsteinsson (65. Ellertsson).

Lichtenštejnsko B. Büchel – S. Wolfinger (84. Kardesoglu), Grünenfelder, Malin (8. Martin Marxer), Hofer, Göppel – Sele (67. Yildiz), Frommelt, Hasler (C) – Meier (46. N. Frick), Y. Frick (84. Brändle).

1. Německo 8 7 0 1 23:3 21
2. Rumunsko 8 4 1 3 11:8 13
3. Severní Makedonie 8 3 3 2 15:10 12
4. Arménie 8 3 3 2 8:11 12
5. Island 8 2 2 4 11:15 8
6. Lichtenštejnsko 8 0 1 7 2:23 1