Francouzští reprezentanti Paul Pogba a Laurent Koscielny.

Francouzští reprezentanti Paul Pogba a Laurent Koscielny. | foto: Reuters

Lucembursko uhrálo senzační remízu ve Francii, Belgie postupuje na MS

• 62
Fotbalisté Lucemburska se v kvalifikaci o mistrovství světa postarali o senzaci nejvyšší kategorie. Ve Francii uhráli šokující remízu 0:0. Hvězdami nabitý domácí tým tak vede skupinu A o bod před Švédskem. Belgie, suverén skupiny H, zvládla těžký duel v Řecku, kde zvítězila 2:1 a jako první tým z evropské kvalifikace má jistý postup na šampionát.

O postupu čtvrtfinalistů šampionátu v roce 2014 rozhodla hektická pětiminutovka ve druhém poločase. Belgičané se nejprve ujali vedení v 70. minutě zásluhou Vertonghena, ale tři minuty na to srovnal Zeca. V 75. minutě už ale hosté zase vedli - desátým gólem v kvalifikaci se o to postaral Lukaku.

Belgie, která má na prvním místě skupiny H dvě kola před koncem nedostižný náskok osmi bodů, se stala šestým známým účastníkem mistrovství světa. Vedle reprezentace Ruska, kde se šampionát v příštím roce uskuteční, si už místo na turnaji zajistily také Brazílie, Mexiko, Japonsko a Írán.

Ve skupině B Švýcarsko uspělo 3:0 v Lotyšsku a vyhrálo i osmý kvalifikační zápas, jistotu ale zdaleka nemá. Na prvním místě, které jako jediné zajišťuje přímý postup, má náskok tří bodů před Portugalskem, to má však výrazně lepší skóre. Oba soupeře navíc ještě čeká druhý vzájemný zápas v Lisabonu. Ještě před tím Švýcaři nastoupí proti již vyřazenému Maďarsku a Portugalci se utkají s Andorrou.

Situaci si naopak nečekaně zkomplikovala Francie, která navzdory drtivé převaze v Toulouse senzačně remizovala 0:0 s Lucemburskem. Domácí, kteří zaznamenali 31 střel, mají na prvním místě skupiny A náskok jednoho bodu před Švédskem, třetí Nizozemsko zaostává o čtyři.

Chorvatsko v dohrávce udolalo Kosovo, hrdinou byl Vida

Fotbalisté Chorvatska porazili v dohrávaném utkání Kosovo 1:0 a osamostatnili se na prvním místě skupiny I.

Chorvatský obránce Domagoj Vida (s číslem 21 zády) skóruje do sítě Kosova v kvalifikačním duelu.

O vítězství domácích v zápase, který byl v sobotu po 22 minutách ukončen kvůli dešti a podmáčenému trávníku, rozhodl v 74. minutě obránce Domagoj Vida.

Chorvatsko má po sedmi kolech na kontě 16 bodů a na prvním místě má náskok dvou bodů před Ukrajinou. Třetí Island zaostává o čtyři body, čtvrté Turecko o pět. Kosovo, které prohrálo pošesté za sebou, je s jedním bodem poslední.

Kvalifikace MS 2018 ve fotbale

Skupina A:

Borisov: Bělorusko - Švédsko 0:4 (0:3)
18. Forsberg, 24. Nyman, 37. Berg, 84. Granqvis z pen. Rozhodčí: Stieler (Něm.).

Amsterodam: Nizozemsko - Bulharsko 3:1 (1:0)