Belgický reprezentant Thorgan Hazard se raduje z gólu do sítě Walesu.

Belgický reprezentant Thorgan Hazard se raduje z gólu do sítě Walesu. | foto: AP

Belgie zdolala Wales, Francie ztratila. Nizozemci dostali čtyři góly

• 5
Fotbalisté Belgie porazili v úvodním kvalifikačním zápase o mistrovství světa Wales 3:1 a zařadili se v tabulce skupiny E hned za českou reprezentaci. O obrat v zápase se postarali De Bruyne, T. Hazard a Lukaku. Portugalci slaví vítězství 1:0 díky vlastenci Ázerbájdžánu, naopak Francie jen remizovala 1:1 s Ukrajinou. Nizozemci po hattricku Yilmaze prohráli v Turecku 2:4.

Belgičané, kteří se museli vypořádat s absencí zraněných hvězd Axela Witsela a Edena Hazarda, nevyhráli proti Walesu tři poslední utkání a ve dvou nedali ani gól. Ani tentokrát nezačali duel v Lovani šťastně, když inkasovali po deseti minutách zásluhou Wilsona.

Jenže než uběhla úvodní polovina, podařilo se jim vývoj otočit. Nejprve se trefil ve 22. minutě Kevin De Bruyne, čímž ukončil 418 minut dlouhou venkovní sérii Walesu bez inkasovaného gólu, a následně se prosadil i bratr absentujícího Edena Hazarda Thorgan. Výsledek pak pečetil 17 minut před koncem z penalty Romelu Lukaku. Belgičané v kvalifikacích neprohráli už 25. domácí zápas za sebou.

Zaváhal naopak úřadující mistr světa z Francie. Tým Didiera Deschampse sice Ukrajinu ještě v říjnu loňského roku deklasoval v přátelském utkání 7:1 a i tentokrát se dostal brzy do vedení zásluhou 34. reprezentační trefy Antoinea Griezmanna, další šance na zvýšení však „Les Bleus“ nevyužili a vítězství ztratili po vlastní brance Presnela Kimpembeho.

Nedařilo se ani jejich finálovému soupeři z MS Chorvatsku, jež v prestižním souboji se Slovinskem prohrálo po brance Sandiho Lovriče 0:1.

Hvězdou úvodního kvalifikačního duelu mezi Tureckem a Nizozemskem byl střelec Burak Yilmaz. Pětatřicetiletý útočník francouzského Lille se stal prvním hráčem od roku 1980, který vsítil „Oranjes“ tři góly v jednom zápase. Tehdy jím byl západoněmecký reprezentant Klaus Allofs.

Svěřenci Franka de Boera měli sice v utkání optickou převahu, avšak navzdory lepšímu procentuálnímu držení míče v poměru 65:35 už od 15. minuty prohrávali po první Yilmazově trefě z hranice pokutového území. Tentýž hráč ještě do přestávky proměnil pokutový kop po faulu Malena a hned na začátku druhé půle zvýšil náskok povedenou ranou Calhanoglu.

Nizozemci sice ještě zápas zdramatizovali slepenými góly střídajícího Klaasena a Luuka De Jonga, avšak jejich naděje zničil devět minut před koncem po ráně z přímého kopu opět Yilmaz. Završil tím hattrick a zaznamenal již 27. gól v tureckém dresu. Nepovedený zápas Nizozemců pak jen završil neproměněnou penaltou v nastaveném čase Depay.

Tři body z neutrálního hřiště v Turíně získali i Portugalci, kteří Ázerbájdžán udolali jen díky vlastní brance Medveděva z první půle. Jinak však svého soka přestříleli v počtu ran na branku 15:0.

Dalších 13 kvalifikačních zápasů se hraje ve čtvrtek.

Skupina A

Portugalsko - Ázerbájdžán 1:0 (1:0)

Branky: 37. Medveděv. Rozhodčí: Siebert (GER) – Seidel (GER), Foltyn (GER). ŽK:81. B. Fernandes - 52. Emreli.

Portugalsko A. Lopes – Cancelo, Rúben Dias, D. Duarte, N. Mendes – Neto (63. R. Silva), Moutinho (46. B. Fernandes), Neves (88. Palhinha) – Ronaldo, André Silva (75. Félix), B. Silva (88. S. Oliveira).

Ázerbájdžán Mahammadalijev – Medveděv, Badalov, B. Husejnov, Krivocjuk – A. Husejnov (46. Nurijev), E. Mahmudov (84. Isajev), Mustafajev (46. Ibrahimli), Salahli – Emreli (84. Alaskarov), Ghorbani (85. Šejdajev).

Srbsko - Irsko 3:2 (1:1)

Branky: 40. Vlahović, 68. A. Mitrović, 75. A. Mitrović - 18. A. Browne, 86. Collins. Rozhodčí: Massa – Meli, Alassio (všichni ITA). ŽK:89. Pavlović.

Srbsko Dmitrović – Milenković, S. Mitrović, Pavlović – Gajić, Lukić, Račić (63. Nemanja Maksimović), Mladenović (46. Kostić) – Tadić (C) (77. Gudelj), Vlahović (82. Jović), Djuričić (63. A. Mitrović).

Irsko Travers – Coleman (C), O'Shea, Clark (79. Brady), E. Stevens – Molumby (61. Hendrick), Cullen, A. Browne (79. Collins) – Doherty, Robinson (79. McClean), Connolly (67. S. Long).

Skupina D

Finsko - Bosna a Hercegovina 2:2 (0:0)

Branky: 58. Pukki, 78. Pukki - 55. Pjanić, 84. Miroslav Stevanović. Rozhodčí: Tasos Sidiropoulos (GRE). Asistenti: Polychronis Kostaras (GRE), Lazaros Dimitriadis (GRE). Čtvrtý rozhodčí: Ioannis Papadopoulos (GRE). ŽK:30. Kamara, 86. Schüller, 90. N. Hämäläinen.

Finsko Joronen – N. Hämäläinen, Arajuuri (C), Toivio, Raitala – Lod (77. Pohjanpalo), Kamara, Kauko (82. Sparv), Alho – Valakari (46. Schüller), Pukki.

Bosna a Hercegovina Šehić – Todorović, Hadžikadunić, Saničanin, Ćivić – Gojak (64. Duljević), Pjanić, Cimirot (83. Demirović) – Miroslav Stevanović (89. Kolašinac), Džeko (C), Krunić.

Francie - Ukrajina 1:1 (1:0)

Branky: 19. Griezmann - 57. Kimpembe. Rozhodčí: T. Stieler – C. Gittelmann, M. Achmüller (všichni GER). ŽK:30. Pavard.

Francie Lloris (C) – Pavard, Varane, Kimpembe, Lucas Hernández – Coman (63. O. Dembèlé), Kanté, Rabiot, Mbappé (77. Martial) – Griezmann, Giroud (63. P. Pogba).

Ukrajina Buščan – Zabarnyj, Matvijenko, Kryvcov, Mykolenko – O. Karavajev, Sydorčuk (79. Kovalenko), Zinčenko (C) – Šaparenko (86. Zubkov), Jaremčuk (73. Júnior Moraes), Malinovskyj.

Skupina E

Belgie - Wales 3:1 (2:1)

Branky: 22. De Bruyne, 28. T. Hazard, 73. R. Lukaku - 10. H. Wilson. Rozhodčí: Cakir – Bahattin, Takir (všichni Turecko). ŽK:75. T. Hazard.

Belgie Courtois – Alderweireld, Vermaelen (46. Denayer), Vertonghen (C) – Meunier, Dendoncker, Tielemans, T. Hazard (83. Castagne) – De Bruyne, R. Lukaku, D. Mertens (90+2. Trossard).

Wales D. Ward – Mepham, J. Lawrence, Rodon – C. Roberts, Allen (8. Morrell), Ampadu, N. Williams – D. James, H. Wilson (66. T. Roberts), Bale (C) (84. Moore).

Skupina G

Turecko - Nizozemsko 4:2 (2:0)

Branky: 15. B. Yılmaz, 35. B. Yılmaz, 46. Çalhanoğlu, 81. B. Yılmaz - 75. Klaassen, 76. L. de Jong. Rozhodčí: M. Oliver – S. Burt, S. Bennett (ENG). ŽK:31. Karaman, 36. Tufan, 52. B. Yılmaz, 72. Meraş, 90+4. Kabak - 50. Wijnaldum.

Turecko Çakır – Çelik, Kabak, Söyüncü, Meraş – Yokuşlu – Karaman (78. K. Ayhan), Tufan (64. Antalyalı), Çalhanoğlu (78. Ünal), Yazıcı (64. Erkin) – B. Yılmaz (C) (90. Türüç).

Nizozemsko Krul – Wijndal (82. van Aanholt), Blind (82. Gravenberch), de Ligt, Tete (69. Dumfries) – F. de Jong, Wijnaldum (C), de Roon (62. L. de Jong) – Malen (69. Klaassen), Depay, S. Berghuis.

Lotyšsko - Černá Hora 1:2 (1:1)

Branky: 40. J. Ikaunieks - 41. Jovetić, 83. Jovetić. ŽK:10. Kamešs, 53. Černomordijs, 79. Kārkliņš, 90+2. Tobers - 45. Vujačić.

Lotyšsko Šteinbors – Savalnieks, Černomordijs, M. Ošs, Jurkovskis – Tobers, Zjuzins (71. Kārkliņš) – Kamešs (71. Jaunzems), J. Ikaunieks, Ciganiks (81. D. Ikaunieks) – Uldriķis (81. Krollis).

Černá Hora Mijatović – Marušić, Savić, Vujačić, R. Radunović – Šćekić, Kosović – Ivanović (75. Jovović), Jovetić (87. Bećiraj), Hakšabanović (90+1. Boljević) – Djurděvić.

Gibraltar - Norsko 0:3 (0:2)

Branky: 42. Sörloth, 45. Thorstvedt, 56. J. Svensson. Rozhodčí: D. Strukan – G. Perica, M. Tomas (vš. CRO). ŽK:67. Annesley, 76. Mouelhi, 81. Barnett - 60. J. Svensson.

Gibraltar Coleing – Olivero, Mouelhi, R. Chipolina (C), Wiseman, Sergeant – Ronan (66. Bosio), Walker, Annesley (71. Barnett), L. Casciaro (80. Valarino) – De Barr.

Norsko Jarstein – J. Svensson (63. Linnes), S. Strandberg, Lode, Meling – Midstjö (62. Nguen), Ödegaard (C) (47. P. Berg), Thorstvedt – Sörloth, Haaland (62. J. King), M. Elyounoussi (47. Hauge).

Skupina H

Slovinsko - Chorvatsko 1:0 (1:0)

Branky: 15. Lovrić. Rozhodčí: Lahoz – del Palomar (oba Španělsko), Beitinger (Německo). ŽK:61. Kurtić, 77. M. Mevlja - 24. Barišić, 35. Brozović, 65. Vrsaljko, 68. D. Vida, 76. Budimir.

Slovinsko Oblak (C) – Stojanović, Blažič, M. Mevlja, Balkovec – Bijol (69. Vetrih), Lovrić (87. Bajrić), Kurtić – Iličić (87. Skubič), Šporar (69. Kramer), Bohar (64. Črnigoj).

Chorvatsko Livaković – Vrsaljko, Lovren, D. Vida, Barišić (46. Oršić) – Brozović, Kovačić (82. Pašalić) – Kramarić (64. Brekalo), Modrić (C), Vlašić (69. Budimir) – Perišić.

Malta - Rusko 1:3 (0:2)

Branky: 56. J. Mbong - 23. Dzjuba, 35. Mário Fernandes, 90. Sobolev. Rozhodčí: Garibian – Lüchinger, Kjaesgaard. ŽK:90+2. Corbalan - 62. Žemaletdinov.

Malta Bonello – Shaw, Agius (C) (88. Nwoko), S. Borg – J. Mbong, Kristensen (74. S. Pisani), Guillaumier, Camenzuli (86. Corbalan) – Teuma, Degabriele (46. P. Mbong) – Montebello (46. Satariano).

Rusko Šunin – Mário Fernandes, Semjonov, Džikija, V. Karavajev – Kuzjajev (78. Mostovoj), I. Achmetov, Da. Fomin (57. Al. Mirančuk) – Jonov (57. Žemaletdinov), Dzjuba (C) (83. Sobolev), Golovin.

Kypr - Slovensko 0:0 (0:0)

Rozhodčí: Stavrev – Kostadinov, Petresi (MKD). ŽK:67. Demetriou, 75. Pittas.

Kypr Demetriou – Antoniou, Laifis, Soteriou, N. Ioannou – Artymatas (C), Kastanos (66. Ch. Kyriakou), Kousoulos – Papoulis (72. Loizou), Sotiriou (90+2. Elia), Pittas.

Slovensko Dúbravka – Pekarík, Škriniar, Hancko, Hubočan – Kucka (C), Hrošovský, Bero (78. Schranz) – Duda (84. Strelec), Boženík (60. Ďuriš), Rusnák (60. Greguš).