Český fotbalista Aleš Matějů (vlevo) v souboji s Thanasisem Andrutsosem z Řecka. | foto: ČTK

Konec nadějí na Euro. Fotbalová jedenadvacítka podlehla Řecku

• 26
Čeští fotbalisté už nemohou postoupit na mistrovství Evropy do 21 let, které se koná příští rok v Itálii a v San Marinu. V pondělním utkání podlehli v Jablonci hostujícímu Řecku 1:2 a ani teoreticky nemohou nedosáhnout na druhou příčku, z níž lze hrát baráž.

Osm zápasů, jen čtyři výhry, jedna remíza a tři porážky. Mužstvo oblíbeného trenéra Vítězslava Lavička na nejlepší v kvalifikační skupině nemělo. Dvakrát podlehlo Řekům, v Chorvatsku utrpělo debakl 1:5 a přestože pak odvetu doma zvládlo, bylo to málo.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Řeky už v tabulce nedostihne, na Chorvaty se sice může teoreticky bodově dotáhnout, ale kvůli horším vzájemným utkáním se před ně dostat nemohou.

„Postup jsme si dneska neprohráli. Ten jsme ztratili už dřív v jiných zápasech,“ řekl Lavička. „Moc dobře si pamatujeme první hrací den tady s Běloruskem. Výkon byl kostrbatý, byl to první zápas tohoto cyklu, tohoto týmu,“ připomněl remízu 1:1 z loňského září.

Řekové si naopak zajistili minimálně účast v baráži. Na šampionát přímo postoupí jen vítězové skupin, nejlepší čtyři celky z druhých míst devíti skupin čeká baráž.

Češi před pěti dny vyhráli 2:0 v San Marinu. Řecku měli co vracet: v březnu mu podlehli 0:3. Jenže...

Český tým vstoupil do zápasu sice aktivně, ale do šancí se příliš nedostával. Jedinou výraznou příležitost měl po Ladrově centru v 16. minutě Pulkrab, jeho teč zblízka však brankář Kotsaris reflexivně vyrazil.

Řecku, které se v prvním poločase především bránilo, naopak jedna povedená akce na gól stačila. Ve 44. minutě dala domácí obrana příliš prostoru postupujícímu Limniosovi, který střelou po zemi k tyči otevřel skóre. Úvodní gól dal už v březnovém utkání v Xanthi, které Řekové nakonec vyhráli 3:0.

Také do druhé půle vstoupili lépe domácí a v 50. minutě se dočkali vyrovnání - po Ladrově centru skóroval hlavičkou o tyč Takács. Řekové ale okamžitě přidali a po deseti minutách si vzali vedení zpět. Po rychlé akci si míč na střed vápna navedl Tsimikas a také on otřel střelu o tyč.

Po vedoucí brance se Řekové opět stáhli do obrany a otěže znovu převzali čeští fotbalisté, kteří v 63. minutě byli blízko vyrovnání, ale Lischka hlavou těsně minul. Domácí v závěru vrhli všechny síly do útoku a mohli inkasovat potřetí, ale Andrutsosovo sólo zastavil brankář Staněk.

Česko - Řecko 1:2 (0:1)

Branky: 50. Takács - 44. Limnios, 56. Tsimikas. Rozhodčí: Dingert (GER) – Pickel (GER), Christ (GER). ŽK:5. Kulhánek - 82. Tsimikas. Diváci: 2 038.

Česko Staněk – Matějů, Král, Lischka, Helešic – Kulhánek (C) (67. Trubač), Takács – Matoušek, Hašek (67. Květ), Ladra (79. Zajíc) – Pulkrab

Řecko Kotsaris – Saliakis (C), Pasalidis, Nikolaou, Tsimikas – Chatzidiakos, Karachalios – Lamprou (73. Manthatis), Androutsos, Limnios (87. Kiriakopoulos) – Vergos (63. Kotsopoulos)