Francouzští fotbalisté Olivier Giroud a Blaise Matuidi se radují z gólu proti...

Francouzští fotbalisté Olivier Giroud a Blaise Matuidi se radují z gólu proti Moldavsku. | foto: Reuters

Bulhaři a Portugalci doma remizovali, Francie dala čtyři góly Moldavsku

• 5
Nerozhodný výsledek na úvod, fotbalisté Bulharska zahájili kvalifikaci o Euro 2020 v „české“ skupině A domácí remízou 1:1 s Černou Horou. Úřadující mistři světa z Francie deklasovali Moldavsko 4:1, Portugalsko hrálo s Ukrajinou bez branek.

Po bezbrankovém prvním poločase se z prvního gólu radovali v 50. minutě hosté z Černé Hory, prosadil se útočník Mugoša. Bulhaři zachránili bod v 82. minutě z pokutového kopu, který proměnil záložník Nedělev.

Obě mužstva tak na startu kvalifikace o mistrovství Evropy 2020 získala o bod víc než Češi, kteří ve Wembley podlehli Anglii vysoko 0:5.

Obhájci titulu z Portugalska sice po celý zápas s Ukrajinou útočili, ale neprosadil se ani jejich hvězdný kapitán Cristiano Ronaldo.

Nakonec to byli Ukrajinci, kdo se ocitl nejblíže gólu. V 85. minutě vypálil před vápnem Konopljanka a gólman Patrício vyrazil míč před sebe na Moraese, jenž z blízkosti přestřelil.

Skupinu B odstartovalo vítězně Lucembursko, které doma po obratu zdolalo Litvu 2:1. Hosté vedli od 14. minuty, ale těsně před přestávkou vyrovnal Barreiro a deset minut po změně stran rozhodl Rodrigues.

Ve skupině H potvrdili úřadující mistři světa Francouzi roli jednoznačného favorita proti 170. týmu žebříčku FIFA a z Moldavska si odvezli výhru 4:1. „Les Bleus“ vedli už po prvním poločase 3:0, postupně se trefili Griezmann, Varane a Giroud. Čtvrtou branku přidal Mbappé v 87. minutě, hned poté zmírnil porážku Ambros.

I v dalších dvou utkáních této skupiny triumfovali favorizovaní hosté. Turecko porazilo Albánii 2:0 a Island si stejným výsledkem poradil s Andorrou.

Skupina A

Bulharsko - Černá Hora 1:1 (0:0)

Branky: 82. Nedělev - 50. Mugoša. Rozhodčí: Buquet – Haquette, Pacelli. ŽK:34. I. Popov, 69. Čočev - 24. Bećiraj, 25. Simić, 81. Jovović, 89. Boljević.

Bulharsko Mihajlov – S. Popov, Božikov, Bodurov, Zanev – Kostadinov, Čočev (69. Slavčev) – Ivanov (52. Kostov), Nedělev, Delev (82. Minčev) – I. Popov (C).

Černá Hora Petković – Marušić, Simić, Tomašević, Stojković – Ivanić, N. Vukčević – M. Janković (64. Boljević), Mugoša (89. Kosović), Vešović (78. Jovović) – Bećiraj (C).

Skupina B

Portugalsko - Ukrajina 0:0 (0:0)

Rozhodčí: Turpin – Danos, Gringore (všichni FRA). ŽK:86. Stěpaněnko.

Portugalsko Patrício – Cancelo, Pepe, Rúben Dias, Guerreiro – Neves (62. R. Silva), W. Carvalho, Moutinho (87. Mário) – B. Silva, André Silva (73. Dyego Sousa), Ronaldo (C).

Ukrajina Pjatov (C) – O. Karavajev, Kryvcov, Matvijenko, Mykolenko – Marlos (67. Cygankov), Malinovskyj, Stěpaněnko, Zinčenko, Konopljanka (87. Bujalskij) – Jaremčuk (76. Júnior Moraes).

Lucembursko - Litva 2:1 (1:1)

Branky: 45. Barreiro, 55. Rodrigues - 14. Černych. Rozhodčí: R. Reinshreiber – D. Biton, M. Yacobov (všichni Izrael). ŽK:30. Martins Pereira, 70. Carlson - 45+1. Mikoliūnas, 86. Valskis.

Lucembursko Moris – Chanot, Gerson, Carlson – Jans (C), Barreiro (67. Sinani), Martins Pereira, da Mota (58. Bensi), O. Thill – Rodrigues, V. Thill (78. Turpel).

Litva Šetkus – Baravykas, L. Klimavičius, Jankauskas, Slavickas – Slivka, Kuklys – Petravičius (61. Valskis), Novikovas (55. Žulpa), Mikoliūnas (76. Marazas) – Černych (C).

Skupina H

Moldavsko - Francie 1:4 (0:3)

Branky: 89. Ambros - 24. Griezmann, 27. Varane, 36. Giroud, 87. Mbappé. Rozhodčí: Alexandar Stavrev – Marjan Kirovski, Dejan Kostadinov (všichni Makedonie). ŽK:78. Damascan, 83. Ambros - 34. Varane, 90+1. Mbappé.

Moldavsko Koșelev – I. Jardan, Posmac, Carp, Reabciuk – Cebotaru, Ionita (C) – A. Antoniuc (73. Ambros), Cociuc (46. Rozgoniuc), Gînsari – Nicolaescu (59. Damascan).

Francie Lloris (C) – Pavard, Varane, Umtiti, Kurzawa – P. Pogba, Kanté – Mbappé, Griezmann (73. Lemar), Matuidi (73. Thauvin) – Giroud (81. Fékir).

Andorra - Island 0:2 (0:1)

Branky: 22. B. Bjarnason, 80. Kjartansson. Rozhodčí: Schärer – De Almeida, Zogaj. ŽK:20. M. Vieira, 40. Jesús Rubio, 47. C. Martínez, 82. Rebés.

Andorra J. Gómes – Jesús Rubio (87. Ju. Sánchez), Llovera, Lima (C), San Nicolás – A. Martínez (71. Aláez), Rebés, Vales, Cervós – C. Martínez (81. Clemente), M. Vieira.

Island Halldórsson – Sävarsson, Árnason, R. Sigurdsson, A. Skúlason – Gudmundsson (83. Traustason), Gunnarsson (C) (63. Sigurjónsson), B. Bjarnason, Sigurdsson – G. Sigurdsson – Finnbogason (70. Kjartansson).

Albánie - Turecko 0:2 (0:1)

Branky: 21. Yılmaz, 55. Çalhanoğlu. Rozhodčí: Stieler – Pickel, Gittelmann (vš. GER). ŽK:39. Balliu, 45. Ismajli, 86. Xhaka - 30. Tosun, 47. Yokuşlu.

Albánie Beriša – Veseli, Ismajli, Djimsiti – Hysaj (C), Abraši, Xhaka, Balliu (58. Sadiku) – Balaj (58. Grezda), Memušaj, Uzuni.

Turecko Günok – Kaldırım, Gönül (46. Celik), Demiral – Tekdemir, K. Ayhan, Belözoğlu (C) (65. Toköz), Yokuşlu – Tosun, Çalhanoğlu, Yılmaz (88. Türüç).