Portugalská hvězda Cristiano Ronaldo jásá po gólu proti Andoře.

Portugalská hvězda Cristiano Ronaldo jásá po gólu proti Andoře. | foto: Reuters

Favorité v boji o MS soupeře nešetřili, Ronaldo udeřil čtyřikrát

• 21
Fotbalisté Francie vyhráli v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 4:1, stejným výsledkem se prezentovalo Nizozemsko, Belgie zvítězila 4:0. A evropský šampion Portugalsko, v jehož dresu se čtyřikrát trefil hvězdný Cristiano Ronaldo, připisuje výsledek 6:0. Během pátečního večera favorité v bitvách o vrcholný turnaj, který hostí v roce 2018 Rusko, své soky nešetřili.

Francouzi slaví první plný bodový zisk, ale proti Bulharsku nezačali dobře. V páté minutě fauloval ve vápně obránce Sagna a nařízenou penaltu proměnil Aleksandrov. Posléze ale Sagna chybu napravil a nacentroval na vyrovnávací gól Gameirovi.

Pak už byli v ofenzivě aktivní pouze domácí. V 26. minutě Payet centroval do vápna a jeho pas bez přispění spoluhráčů skončil až za zády gólmana Stojanova. V závěru poločasu zvýšil na 3:1 po Pirgovově chybě Griezmann.

Po změně stran se po pěkné kombinaci podruhé v zápase prosadil Gameiro. Asistoval mu Griezmann, který se v posledních deseti reprezentačních zápasech přímo podílel na stejném počtu gólů: sedm dal a na tři přihrál.

První výhru do tabulky skupiny A si připsalo také Nizozemsko, které porazilo Bělorusko také 4:1. Po prvním poločase vedli domácí 2:0, když se dvakrát trefil záložník Promes. Po přestávce snížil Rios, „Oranjes“ tak v posledních 13 duelech udrželi jen jednou čisté konto. Definitivně o jejich vítězství ale následně rozhodli Klaassen a Janssen. Nizozemci vyhráli domácí soutěžní zápas poprvé od listopadu 2014.

Ronaldo se vrátil po zranění do sestavy národního týmu a hned byl hlavní hvězdou utkání proti Andoře. Prosadil se čtyřikrát, což se mu v dresu Portugalska podařilo poprvé. Na konto si ale připsal už 42. hattrick v kariéře, z toho čtvrtý za reprezentaci. Další trefy při výhře 6:0 přidali Cancelo a Silva.

Skupinu B vede přemožitel Portugalska z prvního duelu Švýcarsko, které ovládlo vyrovnaný duel v Maďarsku poměrem 3:2. Rozhodující gól dal v poslední minutě záložník berlínské Herthy Stocker.

Belgie uspěla i v druhém zápase pod trenérem Robertem Martínezem. Bosnu a Hercegovinu porazila jasně 4:0, když skóre otevřel vlastním gólem Spahič a poté se prosadili Hazard, Alderweireld a Lukaku. Belgičané tak vedou skupinu H před Řeckem, které zvítězilo v utkání řízeném českým sudím Pavlem Královcem 2:0 nad Kyprem.

Kvalifikace MS 2018 ve fotbale

Skupina A:

Saint-Denis: Francie - Bulharsko 4:1 (3:1)
23. a 59. Gameiro, 26. Payet, 38. Griezmann - 6. Aleksandrov z pen. Rozhodčí: Banti (It.).

Lucemburk: Lucembursko - Švédsko 0:1 (0:0)
Branka:
58. Lustig. Rozhodčí: Bebek (Chorv.). ČK: 82. Malget (Lucembursko).

Rotterdam: Nizozemsko - Bělorusko 4:1 (2:0)
15. a 31. Promes, 56. Klaassen, 64. Janssen - 47. Rios. Rozhodčí: Thomson (Skot.).

Skupina B:

Budapešť: Maďarsko - Švýcarsko 2:3 (0:0)
53. a 72. Szalai - 51. Seferovič, 67. Rodríguez, 90. Stocker. Rozhodčí: Kuipers (Niz.).

Aveiro: Portugalsko - Andorra 6:0 (3:0)
2., 4., 47. a 68. Ronaldo, 44. Cancelo, 86. Silva. Rozhodčí: Drachta (Rak.). ČK: 62. Rubio, 71. Rebes (oba Andorra).

Riga: Lotyšsko - Faerské ostrovy 0:2 (0:1)
19. Nattestad, 70. Edmundsson. Rozhodčí: Bojko (Ukr.).

Pireus: Řecko - Kypr 2:0 (2:0)
12. Mitroglu, 42. Mantalos. Rozhodčí: Královec (ČR).

Brusel: Belgie - Bosna a Hercegovina 4:0 (2:0)
26. vlastní Spahič, 29. Hazard, 60. Alderweireld, 79. Lukaku. Rozhodčí: Atkinson (Angl.).

Tallinn: Estonsko - Gibraltar 4:0 (0:0)
47. a 70. Kait, 52. Vassiljev, 88. Mosnikov. Rozhodčí: Eskov (Rus.).

1. Belgie 2 2 0 0 7:0 6
2. Řecko 2 2 0 0 6:1 6
3. Bosna a Hercegovina 2 1 0 1 5:4 3
4. Estonsko 2 1 0 1 4:5 3
5. Kypr 2 0 0 2 0:5 0
6. Gibraltar 2 0 0 2 1:8 0