Noelle Maritzová (vlevo) ze Švýcarska a Kamila Dubcová z českého týmu bojují o míč. | foto: AP

Šance na historický postup padla. Boj o Euro fotbalistky ztratily při penaltách

• 130
České fotbalistky se na Euru ještě nikdy neukázaly a zatím to tak i zůstane. Proti Švýcarkám sice svedly statečný boj a po domácí remíze 1:1 uhrály stejný výsledek i na hřišti soupeřek, ale po bezbrankovém prodloužení nezvládly penalty.

Odveta, která se hrála v Thunu na umělé trávě, měla podobný průběh jako úvodní zápas v Chomutově. Brzy po bezbrankové první půli udeřily Radovy svěřenkyně poté, co v 51. minutě střelou zpoza vápna pod břevno překonala Thalmannovou Svitková. Záložnice West Hamu a nejlepší česká hráčka roku otevřela skóre i v prvním utkání, v němž o dvě minuty dříve proměnila penaltu.

ONLINE: Švýcarsko vs. Česko

odveta play of kvalifikace ME v podrobné reportáži

Favorizované Švýcarky v odvetě srovnaly ještě dříve než v Chomutově. Střídající Sowová byla na trávníku zhruba tři minuty, když se dostala za obranu a na hranici vápna poslala míč do opuštěné branky kolem vybíhající gólmanky Votíkové.

Švýcarky ve zbytku druhého dějství podobně jako v prvním duelu dominovaly, ale příliš šancí si nevytvořily a zápas dospěl do prodloužení. V jeho druhé části z přímého kopu trefila Svitková horní část břevna.

Brankovou konstrukci dvakrát zasáhly Češky i v rozhodujícím penaltovém rozstřelu. Pokutové kopy přitom měly výborně rozehrané, neboť první dvě švýcarské exekutorky selhaly. Ve čtvrté sérii však Martínková s přispěním gólmanky trefila jen tyč a Svitková následně pouze břevno.

Český tým Švýcarkám nedokázal oplatit dvě vysoké porážky z předchozí evropské kvalifikace. Výběr helvétského kříže se může těšit na druhou účast na Euru po sobě, šampionát v příštím roce hostí Anglie.

Radův tým v uplynulé kvalifikační skupině skončil na druhém místě za Španělkami a nevešel se mezi tři přímo postupující celky z druhých míst.

Odvetné utkání play off kvalifikace o postup na ME fotbalistek

v Thunu

Švýcarsko - Česko 1:1 (1:1, 0:0), na penalty 3:2
Branky
: 59. Sowová - 51. Svitková. Penalty proměnily: Lehmannová, Waltiová, Crnogorcevicová - Krejčiříková, Bertholdová. Neproměnily: Gutová, Sowová - Bartoňová, L. Martínková, Svitková. První zápas: 1:1, postoupilo Švýcarsko.

Sestava ČR: Votíková - Petříková, Bertholdová, Sonntagová, Bartoňová - K. Dubcová (64. Krejčiříková), L. Martínková, Svitková, Cahynová (109. Pochmanová), Szewieczková (84. Černá) - Stašková (101. Mrázová). Trenér: Rada.