Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Ještě den a bylo pozdě, přiznává Poborský o své nemoci

  18:59
„Nechal jsem svůj život dojít na samotný práh a zjistil, že takhle to nejde. Možná stačil den a teď už spolu nemluvíme,“ vypráví Karel Poborský.

Karel Poborský na oslavách výročí fotbalové Příbrami | foto:  Michal Šula, MAFRA

Jsou to tři roky, kdy mu zčernal svět. Ochrnul mu obličej, dvakrát omdlel. Diagnóza – lymská borelióza a zánět mozkových blan. Legendární fotbalový romantik se pak změnil. Zpomalil. Nosí vousy a brýle. Má druhou ženu, třetí dítě a v červenomodrých barvách potetované tělo. 

Aukce dresů ze sbírky Karla Poborského

Začíná ve čtvrtek v 9.00 hodin.

Není čas promluvit si o změnách? Jaký to byl tenkrát průšvih?
Nejdřív klíště, pak lymská borelióza a následně zánět mozkových blan. Když jsem se v nemocnici probudil, ptali se mě, jak se jmenuju. Báli se, jestli dokážu artikulovat nebo násobilku pěti. Jsou lidé, kteří se po takové nemoci do plnohodnotného života už nikdy nevrátí.

Vy nemáte následky?
Musím to zaklepat, mám jen drobné problémy s pamětí. Nic víc mě netrápí. Ale byla to velká zkouška. Měsíc v nemocnici na kapačkách, v šeru. Jídlo mi vypadávalo z pusy, nemohl jsem mluvit. Další dva měsíce jsem rehabilitoval.

Co člověku dojde?
Jak je život pomíjívý. Já na hřišti celý život překonával bolest. Nefňukej, to rozběháš! Držel jsem se věčného hesla: Co bolí, to roste. Ale tehdy jsem pochopil: Honíš se za něčím, co možná ani nejde dohonit. Važ si každého dne!

Karel Poborský

Vizitka

Karel Poborský (47) je jedním z nejslavnějších fotbalistů české historie. Rychlonohý a mazaný záložník hrál za Slavii, Spartu, Manchester United, Benfiku Lisabon či Lazio Řím.

stříbro z mistrovství Evropy 1996. V reprezentaci odehrál 118 zápasů, což byl rekord, který překonal až brankář Petr Čech.

Dnes je z něj podnikatel, táta tří dětí, také šéf Úseku talentované mládeže na fotbalovém svazu a podporovatel charitativní akce Teribear hýbe Prahou, kterou pořádá Nadace Terezy Maxové.

Do jednodenní aukce (12. září), které se na webu iDNES.cz můžete zúčastnit i vy, vložil šest vzácných dresů: „Celou kariéru jsem dresy sbíral a je ostuda, že mi teď leží doma na půdě. Snad v aukci zaujmou a pomůžou dobré věci.“

Jednu výstrahu už jste přitom dostal, že?
Během posledního angažmá v Budějovicích, to už jsem pomalu končil kariéru, jsem prodělal lymskou boreliózu. Cítil jsem se extrémně unavený, nemohl jsem popoběhnout, rovnou mi udělali rozbor krve a začala léčba. Stačila antibiotika a mohlo se jet dát.

A podruhé?
Když jsem viděl pacienty, kteří se ani nepohnou... Měl jsem kliku, protože jsem zase podcenil příznaky. Pobolíval mě krk, ale přičítal jsem to tomu, že jsem nosil naši malou na zádech. To přejde! Přesně tak jsem fungoval celou kariéru. Najednou jsem bezvládně ležel v nemocnici a nabírali mi lumbálku.

Myslíte lumbální punkci, odběr mozkomíšního moku z páteře?
Aby poznali, v jaké fázi nemoc je. Paní doktorka, která mě vyšetřovala, říkala, že na stupnici od jedné do deseti jsem byl na osmičce, což je malér. Bylo skoro pozdě.

Když už jste zmínil malou dceru, i to pro vás byla zásadní životní změna. Rozvod, nová rodina.
Další zkušenost. I když jsme se rozvedli a já se odstěhoval z Hluboké do Prahy, vycházíme s bývalou manželkou velice dobře. Máme spolu dvě děti, které už sice vedou dospělý život, ale nás budou potřebovat furt.

A nová rodina?
Vyženil jsem jedenáctiletou dceru a spolu máme pětiletou Rozárku. I tahle zkušenost mi umožnila, abych se na život díval jinak. Věci a úkoly, za kterými se honíme jako blázniví, jsou nezřídka úplně nepodstatné.

Fotogalerie

I proto jste si nechal potetovat hrudník, záda, ruce?
Tetování se mi vždycky líbilo, ale nechtěl jsem si jen tak nechat počmárat kůži od člověka, kterého už víckrát neuvidím. Jakmile jsem potkal Lukáše Musila, pochopil jsem cestu. Musa není jen tatér, ale je taky výtvarník, sochař a bývalý hokejový brankář. Slávista. Celý příběh tím pádem dostával i pro mě jiný rozměr.

Jaký?
Že to má smysl. Scházeli jsme se, povídali si a pak přišlo tetování. Jako životní příběh. Když se dívám do zrcadla, vím, že vše, co nastalo, mělo svůj důvod.

Přitom jste konzervativní typ a změny nemusíte. Která byla největší?
Oblouček proti Portugalcům na Euru 1996. Postoupili jsme do semifinále a já vyletěl šíleně. Fotbalově i lidsky. Byl to náraz velký obrat. Hrával jsem za Slavii, která měla na české poměry špičkové mužstvo, a najednou jsem kopal v Manchesteru United, na vrcholku světa.

Vydržel jste jen dva roky, ale teď se do Manchesteru vracíte coby člen staré gardy.
Což je paráda. Nikdo nezapomněl. Když jsem tam byl naposledy, měl proslov Alex Ferguson, nejslavnější z trenérů. Půlhodinový monolog, ve kterém vysvětloval a děkoval.

Rozuměl jste jeho výraznému skotskému akcentu?
Tentokrát zpomalil, takže ano. Bylo to až dojemné. Popisoval, co mu dala a vzala jeho srdeční příhoda, mluvil o vztahu k United, byl otevřený a upřímný. Pak jsme zůstali spolu. Jen my dva. Vyptával se, co, jak a proč dělám, jak se mi daří. A najednou se mi v podstatě začal omlouvat, že moje kariéra v United byla tak krátká.

Až tak?
Vysvětloval, proč musel dávat na pravé záloze přednost Beckhamovi. David vyletěl strmě, byla to největší anglická hvězda. Chápu, že jsi chtěl pryč, řekl mi sir Alex. A vyjmenoval všechny kluby, kterými jsem prošel pak. Sledoval mě.

Charitativní běh Teribear hýbe Prahou podpořil také fotbalista Karel Poborský.
Karla Poborského na Vítkov doprovodila i dcera Rozárka.

Vyprávěl jste mu, že teď pomáháte regionálním akademiím v Česku?
Však mi hned nabízel: Cokoli budeš potřebovat, obrať se na mě. V listopadu do Manchesteru letíme s kluky, kteří vyhráli Anglickou olympiádu, což je celoroční soutěž talentovaných fotbalistů v angličtině. V rámci všech akademií. Nejlepší poletí na zápas Manchester–Tottenham, prohlédnou si stadion Old Trafford.

Jaké změny vám přinesl odchod z Manchesteru?
Papírově jsem sestupoval, ale paradoxně se zlepšovalo moje postavení v klubech, do kterých jsem přestupoval. Do Benfiky jsem odcházel jako první hráč United v historii. Bylo z toho pozdvižení. Zatímco do United jsem odcházel vykulený, v Benfice jsem se zařekl: Musíš ukázat, že jsi sebevědomý! Jinak uspět nešlo. Za půl roku mě zvolili nejlepším cizincem portugalské ligy.

A pak v Laziu Řím?
Tam mi pomáhal Pavel Nedvěd a všechno šlo hladce. Čím menší klub, tím větší úspěch.

Maxová: Karel Poborský je hrdina, stejně jako všichni, kdo přijdou na Vítkov

Následovala Sparta, Budějovice a konec. To byla jaká změna?
Zásadní. Fotbal mi odjakživa dělal program. Šest dní v týdnu trénink, sedmý den zápas. Fotbal ráno, fotbal v poledne, fotbal večer. Najednou rutina zmizela.

Co s tím? Poslední zápas jste odehrál 28. května 2007.
Bylo mi pětatřicet, což je věk, kdy by se člověk měl cítit v plné síle. Konečně dospělý. Jenže u fotbalistů je to jinak. Nalajnovaný život mizí. Dokážu se vžít do kůže kluků, kteří skončí a nemají perspektivu. Co zítra? Nic, nuda, smutek. Já naštěstí vedl Budějovice a zároveň mě zvolili do výkonného výboru svazu. Nebylo to tak frustrující.

Ale?
Ztratil jsem to nejlepší zaměstnání. Na hřišti jsem se cítil šťastný a najednou to nebylo. Naštěstí jsem byl pořád vytížený. Troufám si říct, že fotbalu rozumím. Vyrostl jsem v něm, dělal ho celý život a můžu v něm být dál. Nedokážu si představit, že bych ležel doma na gauči. To by mě zničilo.

VZPOMÍNKA: Česká show. Od zázraku na Euru uplynulo patnáct let

Ale rentiérem byste být mohl.
Asi jo, ale neumím to. Nechci! Nevidím v tom žádný smysl. Potřebuju pracovat, být v zápřahu.

Když už jsme v tom vzpomínání, jak vám změnila život esemeska od sparťanského šéfa Křetínského? V září 2005 vás vyhodil.
Ještě mám tu zprávu schovanou doma na disketě. Na památku. Ale nevztekám se. Byl to vývoj, který ve Spartě beztak mířil ke konci. Ta esemeska byla sice nedůstojná, ale konec by stejně přišel. Když nastoupil trenér Hřebík, začalo se to lámat. Nerozuměli jsme si.

Karel Poborský v diskusním pořadu Rozstřel. (4. září 2019)

Karel Poborský v diskusním pořadu Rozstřel. (4. září 2019)

Další změna: návrat do Budějovic a postupný závěr kariéry. Bylo těžké říct sbohem?
V tu chvíli ne. Prostě jsem zamával a hotovo. Až s odstupem několika týdnů jsem se zastavil a došlo mi: Do pytle, fakt je konec? Copak už se nikdy nepřevlékneš v kabině, nezpotíš při tréninku? Doběhlo mě to.

Co přesně? Smutek? Nostalgie?
Pochopil jsem realitu. Končí nejkrásnější část života, bezstarostná. Ale já to tušil.

Jak tušil?
Přestaly mě bavit tréninky. Neměl jsem z nich radost, kterou jsem potřeboval. Prostě jsem se jednoho dne vzbudil, sedl na postel a pocítil, že musím do práce. Ne za koníčkem, který byl mým životem. Cože? Do práce?! Nezní to moc blbě?

Poborský: Současní reprezentanti mají stejnou šanci, jako jsme měli my

Zní to autenticky.
Věděl jsem, že čas nazrál. Vzpomínal jsem na premiéru v Budějovicích, kdy mě trenér Kotrba, se kterým teď sedíme vedle sebe na Strahově, poslal v sedmnácti do pohárového zápasu proti Teplicím. Učil jsem se na autoklempíře a druhý den ráno jsem měl nástup ve fabrice.

O sedm let později jste měl evropské stříbro z Anglie.
Nikdy jsem nic neplánoval. Neumím to a neplánuju dodnes. Co bude za měsíc? Za rok? Za dva? Nevím. Žiju ze dne na den. I když mám diář s povinnostmi, které musím splnit, plánování není můj styl. Během kariéry všechno přicházelo samo a skoro automaticky. I teď nechávám život plynout.

Mimochodem, svoji hřívu jste shodil kdy? I to byla změna.
První zkracování proběhlo v Anglii, protože trenéru Fergusonovi se dlouhé vlasy nelíbily. Krůček po krůčku se zkracovaly, až jsem byl ve Spartě skoro nakrátko.

A brýle?
To je zhruba pět let. Zjistil jsem, že se mi zmenšuje mobil. Konkrétně esemesky. Píply a já je neměl šanci přečíst. U optika mi zjistili dvě dioptrie na čtení. Dneska už bych si noviny bez brýlí nepřečetl.

Proč jste vlastně nikdy nevydal autobiografii? To mohl být šlágr.
Nechtělo se mi – a pořád nechce. Nejkrásnější chvíle, na které vzpomínám, se udály v šatně. A co se stalo v šatně, mělo by v šatně taky zůstat.

Abych nezapomněl, nečeká vás nějaká změna v dohledném čase?
Snad ne, stačilo. Mám za sebou spoustu životních zkušeností a před sebou práci, která mě baví. Jsem u fotbalu a vidím talentované kluky růst. Zároveň moje děti jsou zdravé a spokojené, což je základ. Co víc si můžu přát?

Vážně to vypadá, že jste zpomalil.
Nemůžu stihnout všechno. Pochopil jsem, že na světě jsme jen v omezeném čase. A s omezenou náplní.

Do charitativní aukce na iDNES.cz věnoval Karel Poborský dresy těchto hráčů:

Pavel Nedvěd (Lazio Řím)
Dres Lazia, který Nedvěd oblékl v roce 1998 v přátelském utkání s Benficou Lisabon. Poborský dal v tomto utkání gól, jeho tým vyhrál 4:0.

Roberto Carlos (Brazílie)
Mistr světa, brazilská hvězda Realu Madrid, slavný obránce Roberto Carlos nastoupil proti Poborskému v utkání Konfederačního poháru FIFA v roce 1997 v Saúdské Arábii. Brazílie vyhrála nad Českem v semifinále 2:0 a nakonec celý turnaj vyhrála; český tým skončil třetí.

Edgar Davids (Juventus)
Slavný nizozemský záložník se s Karlem Poborským potkával v reprezentačních zápasech i v italské lize. Dresy si vyměnili v sezoně 2001/02 po utkání Lazio – Juventus.

Alessandro Nesta (Itálie)
S italským obráncem Nestou si Poborský vyměnil dres na slavném Euru v roce 1996. Česká reprezentace tehdy v Liverpoolu vyhrála 2:1 a odrazila se k úžasné cestě za konečnou stříbrnou medailí.

Patrick Vieira (Francie)
Mistr světa a Evropy Patrick Vieira si s Poborským vyměnil dres v únoru 2003 v Paříži, kde česká reprezentace překvapivě vyhrála v přátelském utkání 2:0.

Karel Poborský (Lazio Řím)
Dres z ligové sezony 2001/02

Autor:

Los Evropské ligy 2020-21

Sparta se ve skupině utká s Celtikem Glasgow, s AC Milán a s Lille. Slavii čeká Leverkusen, Nice a Beer Ševa, přemožitel Plzně. Liberec narazí na Gent, CZ Bělehrad a Hoffenheim. Termíny zápasů: 22. a 29. října, 5. a 26. listopadu, 3. a 10. prosince.

Zlatan Ibrahimovic, Patrik Schick, Pavel Kadeřábek, Michael Ngadeu, Guélor Kanga, Timothy Weah, Renato Sánches, Stefano PioliPatrick Vieira

  • Nejčtenější

Proti Slavii smí nastoupit hráči s pozitivním testem na covid, má ho i kouč

Hapoel Beer Ševa může do večerního zápasu Evropské ligy se Slavií nasadit fotbalisty, kteří měli z úterních povinných...

Chcete divizi? Vyhoďte kouče, zavelel Berbr. A Felgr na Doubravce skončil

Psal se červen 2001 a Josef Felgr naposledy koučoval fotbalisty plzeňské Doubravky v závěrečném kole přeboru proti...

Život v Berbrstánu. Všichni jsme se těšili, až to praskne, říká Bania

Kdo se vzpouzel, toho rozhodčí chladnokrevně řezali. Těžko se žilo v českém fotbalovém Berbrstánu. V zemi Náčelníka,...

Damková následovala Berbra, rezignovala na všechny funkce v asociaci

Dagmar Damková už není ve vrcholných funkcích v českém fotbale. Někdejší prvoligová rozhodčí rezignovala na všechny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ikarův pád. Těžko se chápe, proč si Chovanec zničil pověst

Premium Psal se 4. leden 2000, když byl Jozef Chovanec na vrcholu. V padnoucím obleku si na galavečeru v německém Rotenburgu...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Mistr skluzů, srandista i ten, co odmítl River Plate. Pluskal by slavil 90

Premium Dohrát zápas s rozseknutou hlavou? Žádný problém. S natrženým svalem? Běžná věc. S utrženým meniskem? I to zvládl - a...

Jak jsem bránil Pelého. Škoda jen, že neměl dlouhé vlasy, vzpomíná Dobiaš

Premium Král, Černá perla, fotbalový bůh, mistr kliček a parádiček. Jak chcete. Když přijde řeč na fotbalistu Pelého,...

Ani Infantino se mu nevyhnul. Prezident FIFA se nakazil koronavirem

Gianni Infantino, prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA, se nakazil koronavirem. Padesátiletý švýcarský...

Fotbal si zvolí vedení až před Eurem. Zda bude Malík kandidovat, zatím neví

Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR se shodl, že kvůli kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů nesvolá mimořádnou...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...